Mohlo by sa zdať, že charizma, alebo šarm,  či vyžarovanie  je v dnešnej virtuálnej dobe prežitok starých čias. Ako bozkávanie rúk dámam, či dvíhanie klobúkov pánov pri pozdrave. Ale kdeže. Práve naopak. Charizma, tak ako iné nedostatkové tovary stúpa na cene a stáva sa silnou výhodou toho kto ju má. Kde ju však vziať?

Čo to je CHARIZMA?

Charizma, tak ako aj iné ľudské vlastnosti je nemerateľná a cítime ju skôr na podvedomej úrovni. Prečo sme ku niekomu priťahovaní, zaujímame sa o jeho/jej  názory, dobre sa cítime v jeho /jej spoločnosti? Dôverujeme tomu, čo vraví a rešpektujeme ho/ju.. Pretože je krajšia, bohatší, má viacej vedomostí, či postavenie? To nestačí. Dokazujú to príklady krásnych hlupákov, či bohatých debilov, alebo primitívov vo vysokej politike.

S charizmou sa nemusíš narodiť. Alebo práve naopak. Všetky malé bábätká sú charizmatické :-). Potom sa nám môže na spletitých životných cestách stratiť, ale dokážeme ju posilniť. Poradím ti ako.

Pár tipov, ako zvýšiť svoju charizmu:

 

1. Ver sám sebe a nehraj sa na dokonalého

Primeraná miera sebavedomia, založená na poznaní svojich silných stránok a uvedomovaní si svojich slabín z teba robí človeka vyrovnaného a ľudského. Perfekcionizmus a premúdrelosť je skôr na škodu a vytvára bariéru. Pracuj na sebe, na svojich schopnostiach, na tvojom spôsobe myslenia a akceptuj nedokonalosti iných. Charizmatický človek nemá problém pripustiť, že niečo nevie, alebo, že spravil chybu.

2. Verbálna a neverbálna komunikácia

Charizmatický človek priťahuje pozornosť už tým ako vstúpi do miestnosti. Zreteľný pozdrav, jasná artikulácia, príjemný výraz na tvári, priamy pohľad do očí a pevný stisk ruky patria do základnej výbavy modelového radu nazývaného – šarmantný človek. To všetko sa dá naučiť, trénovať. Nevravím o strhávaní pozornosti na seba zvýšeným tónom hlasu, hlasným smiechom, priam rehotom, či búchaním po pleci okolo sa nachádzajúcich obetí.

3. Počúvaj a buď vypočutý

Charizma sa neprejavuje prívalom slov. Ochota vypočuť si iných – sústredené počúvanie a skutočný záujem ti pridávajú body v rebríčku Top charizmatických ľudí. Hovor vtedy, keď máš čo povedať. Nemusíš sa vyjadrovať ku každej téme a komentovať všetky blbosti, čo prejdú okolo teba. Nadhľad a schopnosť správne a hlavne jednoducho a ZROZUMITEĽNE formulovať tvoje názory ku tebe pritiahne priaznivcov.

4. Buď sám sebou, buď autentický

Ako vraví veľký Arnold (Schwarzenneger) – “najhoršia vec, ktorú môžete v živote robiť, je snažiť sa byť ako niekto iný”. Pozoruj iných ľudí, ktorí ťa fascinujú, uč sa od nich, inšpiruj sa. Ale buď to TY. Si jedinečná, autentická osobnosť a buď na to hrdý. Vyčnievanie z radu, plávanie proti prúdu a prekračovanie hraníc je znakom charizmatických ľudí. Svoju inakosť si užívajú bez pocitu viny, či hanby. Nepotrebujú súhlas okolia ani sa netrápia tým, že nie sú každému po chuti.

5. Energia, úsmev a radosť zo života

To najlepšie na záver. Krásna lampa, ktorá nesvieti je neužitočnejšia ako síce obyčajná, ale zasvietená žiarovka. Tvoja vnútorná energia nech vyžaruje do tvojho okolia svetlo, teplo a radosť. Problémov má každý dosť. Energie nie. Smej sa často – na veselých príhodách tvojich priateľov, smej sa spolu s deťmi, smej sa na vlastnej nedokonalosti.  Úsmev nie je prejavom slabosti, ako mi povedal nedávno jeden môj známy, ale naopak – je prejavom sily. Je znakom vnútornej pohody a dostatku dobrej, pozitívnej energie. Šarmantní ľudia majú radi život, majú radi iných ľudí a je to na nich vidieť.

Ešte je toho viacej, o čo by som sa s vami rád podelil v tejto téme, napísal o charizme, šarme, vyžarovaní. Ale dlhé články nikto nečíta. Ak chceš vedieť viacej, napíš mi. Pridávam už len pár slov vo finále.

Som presvedčený, že používanie týchto tipov posilní tvoju charizmu. S charizmou ide ruka v ruke zodpovednosť. Ty, ako charizmatický človek, robíš životy iných prijateľnejšími. Ukazuješ cestu, povzbudzuješ, podávaš pomocnú ruku. Si pre svoje okolie prínosom. Nie si len na okrasu. Využi svoj pozitívny vplyv na to, aby nielen tvoj, ale aj život ľudí okolo teba bol krajší, pestrejší a bolo v ňom viacej pohody a radosti.

Zodvihni ležiacich, povzbuď váhavých, utri slzy plačúcim a zobuď spiacich.

TY NA TO MÁŠ!!

ZDIEĽAŤ