..a ty nemusíš mať rád každého, koho Ti život privedie do cesty. Byť obľúbený, mať veľa priateľov, či už skutočných, reálnych z mäsa a kostí alebo tých virtuálnych, ktorých poznáš len z profilovky na sociálnej sieti je dnes IN. Štylizovať  sa pred 20 megapixlovým okom šosovky tvojho smartfónu do veselých, sexi alebo zadumaných póz dnes zaberie mnohým značnú časť dňa.

Úsmevy sa menia na grimasy, dokážeš vykrútiť ruku neuveriteľným spôsobom, aby uhol snímania tvojho “ja” bol, čo najzaujímavejší. A ak to nie je celkom podľa tvojho gusta, použiješ appky na úpravu fotografií. Sleduješ reakcie tvojich “followerov” a tvoj pocit šťastia závisí od množstva pozretí a lajkov..

How to Take a Good Selfie Photo - how to pose for photographs so that the next time the camera comes out you look fabulous in every shot.

Ak ťa to robí šťastnejším, nech sa páči. Avšak vkladať svoju náladu, svoje pocity, vnímanie svojej hodnoty do rúk vrtošivého davu internetových voyerov je veľmi tenký ľad a poľná tráva.

Nemusíš sa každému páčiť

Máme rôzny vkus, rôzne nálady, sledujeme rozličné motívy a sami prežívame rôzne príbehy. To, čo by pre teba malo byť dôležité je ako sa páčiš ty SÁM SEBE. Nehľadaj, neočakávaj dokonalosť, bezchybnosť. Neporovnávaj svoj život, svoju postavu, svojho priateľa, či dovolenku podľa toho, čo vidíš na nete. Po prvé – značná časť príspevkov je slušne povedané pokrivená, či vymyslená realita a za ďalšie to, že má niekto skvelú postavu a bezchybný chrup, ešte nič nevraví o tom, že má aj skvelý život.

Často, keď sa pýtam pri mentoringu, aký si, čo na sebe oceňuješ, alebo kde máš priestor na zlepšenie, dostávam odpoveď – to musia posúdiť iní. ČOŽE?! Kto iný ťa môže správne po-súdiť? Kto iný má PRÁVO ťa súdiť?! Kto ťa pozná lepšie ako ty sám seba.. Tvoje radosti a starosti. Tvoje túžby a očakávania. Tvoje pohnútky a skryté motívy..

Sebaláska je dnes obľúbená téma. Je nevravím o sebaláske. Vieš prečo? Láska, ako vraví klasik, je slepá. Hluchá. Neobjektívna. Naivná. Plná silných emócií a prudkých zvratov.  Láska k sebe ťa priklincuje na gauč a do ruky ti strčí tanier s koláčikmi. Klame ťa pred zrkadlom, že to nie je ešte také zlé. Do ničoho ťa nenúti, nič ti neodopiera. Ukolíše ťa v pohodlnej perine sladkej vášne plnej nadbytočného tuku, dechtu v pľúcach, mľandravého tela a nulových ambícií. Ľudia okolo teba sú zlí a nechápu ťa, doba je vinná za tvoj stav, tvoj šéf je debil a nevidí tvoje schopnosti, tvoj partner je primitív a nedokáže oceniť tvoju jedinečnosť.. Občas je to skutočne tak, ale opraty tvojho života máš v rukách ty. Tak si utri slzy (a sopeľ) a vykroč.

Ja ti vravím o zdravom vnímaní seba samého, o poznaní svojej hodnoty a nájdení si správneho miesta v dnešnom turbulentnom svete. Buď na seba prísny, ak je to potrebné a posunie ťa to smerom k naplneniu tvojich snov. Skutočné hodnoty v našich životoch k nám nepriplávajú na obláčikoch cukrovej vaty. Je nevyhnutné sa dokázať pozrieť realite do očí bez zbytočného strachu alebo tvrdosti voči sebe samému. Urobiť rozhodnutia, ktoré môžu byť bolestivé. Napríklad menej jesť a viac sa hýbať, zbaviť sa parazitov a hejterov, pobiť sa o svoju pravdu, aj keď súper sa zdá prisilný a môžeš skončiť s “rozbitým nosom”.

Tvoje JA ľahšie zvládne rozbitý nos, ako stiahnutý chvost.

Nemusíš mať každého rád

Vyberaj si ľudí do svojho života. Takých, ktorí tvoj život spravia krajším, lepším. Takých, ktorí ti prajú, tešia sa z tvojich úspechov, pomáhajú ti prekonávať prekážky. Nemusia byť ani krásni, ani bohatí, ani vplyvní. Vytvor si prostredie, kde nemusíš neustále hrať silného, či krásnu. Vyčleň z neho neobjektívnych, “úprimných” kritikov, zlodejov energie a snov, či egomaniackych, narcistických vševedov. ..a ty sám nebuď takým. Nesnaž sa každému zapáčiť – nepodarí sa ti to. Neprispôsobuj sa všetkým požiadavkám tvojho okolia – ublížiš sebe. A takýto chameleónsko-plastelínový prístup spôsobí to, že si prestaneš vážiť sám seba a budeš ako pingpongová loptička lietať medzi potrebami tvojho okolia.

Maj sa rád, povzbudzuj sa, pracuj na tom, aby tvoj život bol taký, aký ho chceš mať TY. Obklopuj sa milými, priateľskými a prajnými ľuďmi. Nemusia ich byť desiatky a už vôbec nie stovky. Niekedy máš na obklopenie sa len jednu spriaznenú dušu. Že je to málo? Je to oveľa viac ako tisíc sociálno-sieťových takzvaných priateľov, ktorým si TY ako človek úplne ukradnutý.

Neber sa príliš vážne, nerýp sa v nepodstatných detailoch tvojho nedokonalého ja a ukáž svetu tvoje silné stránky.

 

Nemusí a ani ťa nebude mať každý rád.

Nechci sa zapáčiť každému.

Radšej buď iným na smiech, ako sebe na plač.

ZDIEĽAŤ