Kto rád vstáva –  ruku hore! Veľa rúk hore nevidím. Spánok, keď sa tvoj mozog vznáša na théta a delta vlnách uvoľnenia a regenerácie je pre náš život nesmierne dôležitý. Pod teplou perinou v náručí snov “prežívame” fantastické príbehy viac, alebo menej súvisiace s našim životom.

Nové ráno.

Koniec snov a návrat do reality našich životov nebýva vždy radostný okamih. Ak si fajčiar(ka), alebo máš respiračné problémy, vítaš ho kašľom. Zápal priedušiek vyliečiš liekmi, fajčiarsky kašeľ tým, že prestaneš svoje pľúca otravovať smradľavým dymom..alebo dokašleš definitívne. Odlepíš viečko na  jednom oku, pozrieš na hodiny, či už naozaj je čas na nové ráno. Naozaj. Hurá! Vyskočíš ako srnka z húštiny a uháňaš v ústrety novému dňu. Nie? Ťaháš sa ako tieň do kúpeľne, kde zachmúrene hľadíš na to strašidlo, čo na teba pozerá zo zrkadla. Neviem kto si, ale umyjem ti zuby :-). Pomaly štartuješ svoje mozgové závity a premietaš si, čo ťa dnes čaká. Náročné chvíle v práci, povinnosti v škole, upratovanie bytu, domu, varenie, žehlenie, návšteva lekára, pohovor so šéfom, stretnutie s priateľom, máš dohodnutú kávu so zaujímavým človekom, oslava narodenín syna, ideš si kúpiť peknú kabelku, zacvičiť si vo fitku, má ti prísť super kniha, čo si si objednal..

 

Máš pred sebou ďalší deň života. TVOJHO života! Nie je to skvelé? Žiješ, dýchaš, mozog ti pracuje. Že aj dnes sa stane niečo, čo ťa sklame, nahnevá, rozplače, alebo rozosmutní? S veľkou pravdepodobnosťou áno. No a čo? Veď okrem toho prežiješ veselé, zaujímavé, inšpirujúce a určite aj šťastné okamihy. Kvôli nim ráno vstaň a vykroč s umytou tvárou, žiariacimi očami a otvorenou mysľou v ústrety novému dňu. Novým zážitkom, novému poznaniu, novým prekvapeniam. Problémy sú na to, aby si ich vyriešil, ale ži tým, čo ťa teší.

Nový rok.

Nový (kalendárny) rok začína prvým dňom po Silvestri. Je to noc, kedy zvykneme oslavovať, piť, žúrovať a prichádzať o prsty pri silvestrovských ohňostrojoch. Čo vlastne oslavujeme? Koniec starého roku? Príchod toho nového? Či ani presne nevieme, ale je to dobrá príležitosť stráviť noc s rukou hore a zubami von..

Náš život sa z matematického hľadiska ráta na roky. Rok je časová jednotka počas, ktorej naša Zem obehne okolo Slnka. Dá si koliečko a sme starší. Šup ďalšie koliečko a sme múdrejší (haha). A tak jedno za druhým v nekonečnom toku vesmírneho času. Len ten náš ľudský čas, čas nášho života nie je nekonečný. O nesmrteľnosti však píšem v inom článku. Nový rok je dobrá príležitosť na to, aby si si mohol zhodnotiť, či ideš správnym smerom. Môžeš to samozrejme robiť kedykoľvek, ale zase netreba robiť bilancie príliš často. Ak nie si účtovník. Obzrieť sa za seba, čo som prežil, čo som sa naučil, čo som stratil a čo získal, nie je na škodu. Dá ti to spätnú väzbu, nastaví zrkadlo. Pozrieť sa dopredu, premyslieť si ako šachista pár nasledujúcich ťahov je rozumné. Vyznač si v mysli pár nasledujúcich krokov, činov a priprav sa na zmeny, ktoré ti tvoje napredovanie prinesie. Štart nového roku je na to dobrá príležitosť.

Nový život.

Nový život vzniká počas chvíľ keď sa dvaja ľudia opačného pohlavia majú radi. Nielen to, to by nestačilo – musia sa milovať. A spermia splynie s vajíčkom. Počul som od známeho peknú a trefnú definíciu sexu. Zdrojom poučenia bol jeho syn – škôlkar. Priniesol domov informáciu, že sex je, keď ocko s maminkou sú spolu v posteli a hrajú sa :-).

Avšak NOVÝ  život v prenesenom význame môžeš začať kedykoľvek. Dokonca niekoľkokrát za deň. Nečakaj na reinkarnáciu, na znovuzrodenie, na druhú, či tretiu šancu. Možno nepríde. Ak tvoj súčasný život, to, ako ho prežívaš, ako ti ne-prináša pocit uspokojenia a radosti, ako ťa ne-napĺňa nie je to, čo ťa robí šťastným, začni “nový” život.

Ako to myslíš, dávaš mi otázku. Mám sa otočiť na päte, buchnúť dvermi a s batôžkom buchiet vyraziť do sveta? To znie dobrodružne, ale je to skôr rozprávková predstava. Ak máš 20 rokov, dostatok zdravého rozumu a správny úsudok, nech sa páči. Ak máš viac rokov, deti, záväzky voči rodine a banke, tak to také jednoduché nebude. Nový život nemusí znamenať radikálnu zmenu, zbúranie všetkého, čo si doteraz postavil. Nový život môže byť život, keď sa zbavíš frustrujúcej a ubíjajúcej záťaže minulosti. Môže to byť zmena postoja, zmena prístupu, zmena toho, ako vnímaš, ako reaguješ, ako spracovávaš “realitu” okolo teba. To, čo sa okolo teba deje, to, čo vidíš, čo cítiš, je len podkladový materiál, ktorý tvoj mozog spracováva. Tvoja realita je to, čo si o tom TY myslíš. To, ako na skutočnosti okolo teba reaguješ. Či vidíš samé prekážky, neúspech, nepriateľov a konkurentov. Alebo si všímaš to, čo ťa teší, svoju pozornosť upriamuješ na to dobré okolo teba a hľadáš riešenia. Niekedy tie potešujúce veci treba hľadať. Tak HĽADAJ, daj si tú námahu a na ľuďoch a udalostiach okolo teba nájdi to dobré. Ako povedal W.Churchil “Keď prechádzaš peklom, nezastavuj sa”.

Každé nové ráno môže byť pre teba bránou do nového života. Rozhodni a vykroč novým smerom. Vykroč inak. Smerom k spokojnosti, šťastným okamihom a naplneniu tvojich snov.

Konaj!

Návod ako lepšie zvládať každodenné výzvy nájdeš v mojej knihe BUĎ SÁM SEBOU.

 

ZDIEĽAŤ