Šťastie je v dnešnej dobe horúca téma. Prajeme si šťastie, hľadáme šťastie, snívame o šťastí.  Sme schopní kvôli šťastiu navštevovať život meniace semináre, kupovať si knihy sľubujúce odhaliť tajomstvo šťastia, platíme si koučov, ktorí nám ku šťastiu majú ukázať cestu. Otázku z titulku dostávam aj ja.

Mnohí nad šťastím rozmýšľajú, ako keby to bolo niečo uchopiteľné, niečo materiálne. Závidíme šťastie, keď si myslíme, že niekto ho na rozdiel od nás má a u nás nebýva. Niekto šťastie má a my nie?! Kde ho má? V taške? V špajzi? Na účte? V spálni? V garáži? Šťastie je zrejme možné vlastniť.  Nemám ho a chcel by som ho mať. Musí to byť niečo fantastické, bombastické, brutálne.

Image result for rich people

Ako vyzerá šťastie?

Ako zlatá muška. Ako fatamorgána. Ako chiméra. Nevieš, čo je chiméra? Mytologická obluda, ale výraz sa používa vo význame – niečo neskutočné, falošné zdanie, halucinácia, vidina, prelud, omámenie.

Už otázka – “som ja vlastne šťastný” ti naznačuje odpoveď. Pretože, ak by si bol naozaj NEŠŤASTNÝ, tak si túto otázku nedávaš.

Šťastie neznamená neexistenciu problémov.

Sen o dokonalom filmovo-románovom šťastí, kde si krásna dvojica po rôznych bojoch a prekonaných prekážkach nakoniec padne do náručia v dokonalej extáze šťastia, mnohým skresľuje a zarúbava cestu k vlastnému šťastiu. Ideálne niekde pod palmami, keď slnko zapadá za oceán a v luxusnom rezorte sa zapaľujú romantické nočné svetlá. Ja predsa nie som taká krásna, dokonalá a bezchybná ako hlavná hrdinka, držiteľka Oscara. Ktorá už keď ráno vstáva má dokonalý mejkap, ani vráska a každý vlas na svojom mieste. Ja nemám taký mužný pohľad, také sebavedomie, neviem tak fantasticky citlivo reagovať, keď dostanem nečakanú otázku. Nie som dokonalým pánom každej situácie v bezchybne padnúcom obleku. Občas som bez nálady a energie. Niekedy som naštvaná a neviem kadiaľ ďalej pokračovať. Dokonca mávam nádchu a pravidelne musím chodiť na záchod. Takže o šťastí môžem ledva tak snívať.. :-(.Image result for mirror and people

Ak mám toľko chýb a musím každý deň zvládnuť toľko problémov, ako môžem byť  šťastný/šťastná? Veď nielenže na šťastie nemám nárok, ja vlastne naň ani nemám čas!

Tak sa na to poďme pozrieť. Kde hľadať ľudí bez problémov – v rebríčku najbohatších ľudí planéty Forbes Top 100? Nie, tam ich nenájdeš. Budeš prekvapený, ale taktiež bojujú s každodennými výzvami. Počul som akože múdru vetu: na hodvábnom vankúši sa lepšie plače. No skvelé.  Plač je plač a je jedno, či sa ozýva z chatrče alebo z paláca. A ak tomu veríš, kúp si hodvábny vankúš. Cez internet z Ázie ho kúpiš za 3 Eurá. Pozrel som to kvôli tebe. Doprava je zadarmo.

V rebríčku najkrajších, najsexi ľudí planéty, alebo tvojej školy? Tiež sa trápia nad otázkami lásky, zdravia svojho, alebo svojich detí, či rodičov a bojujú s chuťou na koláčik pri riziku, že sa im nalepí na boky.

Jediné miesto, kde sa nachádzajú ľudia bez problémov je cintorín.

A odvážim sa pochybovať, či toto je dôkazom, že sú šťastní. Poviem ti nepríjemnú pravdu, skutočnosť, realitu. Problémy, úlohy na vyriešenie, prekážky, nesplnené očakávania sú neodeliteľnou súčasťou našich životov. Patria k nim ako rub a líc k minci, noc ku dňu, ako jing dopĺňa jang. Problémy sú na to, aby sme ich zvládali a prekonávali. Aby nás utvrdzovali v správnosti našej cesty, upevňovali naše odhodlania. Alebo, aby nám ukázali, že ideme, uvažujeme nesprávne. Dávajú nám priestor na prehodnotenie našej cesty, našich postojov. Nie sú tu na to, aby nám kazili radosť a bránili v šťastí.

Šťastie nemôžeš vlastniť, tak ako nechytíš zlatú mušku a nedobehneš fatamorgánu.

Je na tvojom rozhodnutí, aký je tento okamih, aký máš dnešný deň, aký život prežiješ.

Chceš sa inšpirovať – pozoruj ľudí s postihnutím. Teraz nemyslím s mentálnym, ktorí si svoju situáciu neuvedomujú. Ľudí pripútaných na vozík, ktorí za svojím šťastím určite nemôžu bežať. Ale vyžaruje z nich pri každej maličkosti, pri každom príjemnom zážitku. Čo tebe bráni pociťovať šťastné chvíle? To, že ťa niekto niekedy sklamal? To, že situácia na tvojom bankovom účte je blízko bankrotu? To, že ten chalan/baba, čo sa ti páči si viacej všíma nejakého iného “šťastlivca”?

Tvoje šťastie nemá v rukách tvoj partner, bankár, ani lekár, či kouč.

Zdvihni hlavu a rozhodni sa, že budeš šťastný.

Vždy, keď vstaneš si to povedz.

Vždy, keď ťa niekto naštve si to povedz.

Vždy, keď budeš na konci zo silami si to opakuj.

Zdroje šťastia máš v sebe. Len im daj možnosť, aby presvietili tvoj život ako keď slnko vykúka cez čiernymi chmárami zatiahnutú oblohu. Aj búrka patrí k životu. Aj plač, pocity smútku, či sklamania. Tipy na zdroje šťastia nájdeš v inom mojom článku. Odporúčam Ti ich tam 13. Vyber si.

Šťastie nie je trvalý stav. Neplatí, že buď ho máš alebo nie. Počas dňa sa tvoje pocity môžu striedať rýchlejšie ako hráči v hokejovom zápase. Je len na tebe, aby tie ŠŤASTNÉ boli tvojimi kľúčovými hráčmi. Šťastným myšlienkam dávaj najčastejšie priestor na presadenie sa v tvojej mysli, aby formovali tvoje pocity a dávali príchuť tvojmu životu.

 

Rozhodni sa, že SI A BUDEŠ ŠŤASTNÝ.

Nie neustále, ale stále viac a viac. A nezabudni sa o šťastie podeliť a POSLAŤ HO ĎALEJ.

ZDIEĽAŤ