Buď nad vecou – to sa oveľa ľahšie povie ako realizuje. Toľko vecí nás trápi, dotýka sa nás. Partnerské vzťahy a lásky, deti ich zdravie a výchova, naše vlastné zdravotné problémy, problémy našich priateľov a úspechy nepriateľov, tráviace problémy a depresia štvornohého domáceho miláčika, steny akvária zelené od rias, otepľujúca sa klíma na Zemi, oceány a tráviaci systém veľrýb plný plastov.. A to som len tak nakukol do Pandorinej skrinky našich mozgov.

Už po napísaní týchto úvodných viet ma chytá blbá nálada. A to si ešte zapni televízne správy alebo preleť facebook. Nešťastia, katastrofy, zlí ľudia, nehody, imigranti, politici a konšpiračné teórie. Ups.

Pekný náklad pre našu myseľ. Nestráviteľný náklad pre našu myseľ.

Ak si chceš zachovať veselú myseľ a radosť v duši musíš všetok tento toxický odpad držať ďalej od seba. Tvoja myseľ nie je kontajner na odpad. Je nevyhnutné naučiť sa separovať. Separovať informácie, udalosti, zdroje. Predsa inak sa ťa týka to, že tvoje dieťa má vysokú horúčku a inak to, že teplota oceánov stúpla o 0,3 stupňa. Naša psychika unesie len určitú obmedzenú záťaž. Ak ju budeš dlhodobo preťažovať, skolabuje. Svetielko na konci tunela len slabučko bliká, svet okolo teba stráca farby a stáva sa čierno bielym, a ty ostávaš s pocitom unavenia, beznádeje vyhorený ďaleko od cesty smerujúcej k tvojim snom.

BUĎ NAD VECOU.

Z udalostí, ktoré ti život prináša do cesty, z myšlienok víriacich v tvojej hlave si vyberaj tie, ktoré sa ťa skutočne dotýkajú. Tie, ktoré vieš ovplyvniť a majú pre teba zmysel. Osekaj všetky medziplanetárne katastrofy, zbav sa starých krívd a pocitov zlyhania. Prestaň sa trápiť nad tým, čo ti život nedal alebo vzal.

Keď sa ma priatelia, či náhodní okoloidúci pýtajú ako sa mám odpovedám: výborne, SOM ŽIVÝ A ZDRAVÝ. Niekedy je reakciou druhej strany mierne krivý úsmev niečo v zmysle – a to je všetko? Áno je! To, že sa ráno zobudíš, tvoj mozog naskočí a telo je schopné pohybu je predsa radostná udalosť. Aj teba aj mňa cez deň čakajú veci, ktoré je potrebné vyriešiť. Aj dnes sa ti do cesty postavia prekážky, aj dnes stretneš nejakého blbca, ktorý ti bude chcieť pokaziť tvoj krásny deň. Aj dnes niekto nenaplní tvoje očakávania. Problémy sú na to, aby si ich vyriešil. Nie na to, aby si sa nad nimi trápil. Je mi jasné, že nie všetko sa dá vyriešiť lusknutím prsta. Nedovoľ však tieňom, aby si mal stále zamračené v srdci, v duši. Keď zakopneš palcom o nohu stola, alebo sa popáliš na horúcej platni, nebudeš to predsa robiť opakovane. Popáliš sa a ruku bleskurýchle odtiahneš. Ale svoju myseľ trápiš bolesťou opakovane. Ak ju budeš mať plnú zlosti, nepríjemných pocitov a negativizmu, nemôžeš od nej chcieť radosť, lásku a šťastné pocity.

Buď nad vecou – take it easy. Aj ruka držaná tesne pred očami, ti dokáže zakryť celý svet. Odstúp od problému, prekonaj prekážku, zbav sa zvieracej kazajky minulosti. Prestaň riešiť každú maličkosť, každú krivku na tvojej ceste ako srdcervúcu a gigantickú katastrofu. Problém je taký veľký ako sa ty rozhodneš. Občas (často) sa ti niečo nepodarí, niečo nie je tak, ako by si chcel? No a čo!? Stále žiješ, dýchaš a mozog ti funguje? Tak prestaň lamentovať a pohni sa ďalej. Vianoce tiež nie sú každý týždeň a slnko nesvieti neustále.

Byť nad vecou neznamená, že máš byť nevšímavý a ľahostajný. Neznamená to, že sa nemáš zaujímať o život okolo teba. Práve naopak. Venuj sa tomu, čo ti dáva zmysel, čo dáva zmysel tvojmu životu. Čo vyvoláva úsmev na tvojej tvári a zapaľuje iskierky v tvojich očiach.

Teš sa z toho, čo ti život dal. Každá minca má dve strany. Ty si vyberaj tú stranu, ktorá je tebe prospešná. Aj smútok, zlosť, sklamanie patria k životu. Jasná vec. Tak ako tŕne patria k ruži.

Život je pestrofarebný a prekvapenie čaká za každým rohom.

Život je veselý aj smutný, šťastný aj zúfalý.

Život je sladký aj horký, plný rôznych chutí.

Život je len jeden a hlavne ŽIVOT JE TVOJ.

Image result for happy people

Nedaj si ho vziať. Nedaj si vziať radosť, ktorú z neho máš alebo môžeš mať. Hlavu drž hore a svoju myseľ zásobuj príjemnými pocitmi, zaplavuj radostnými okamihmi a zbavuj všetkého, čo ju otravuje.

ZDIEĽAŤ