Upozornenie pre čitateľov: Článok môže byť vnímaný ako provokačný, autor obvinený z toho, že nedrží krok s dobou a jeho názor zaváňa šovinizmom.

Ak napriek tomu pokračuješ v čítaní, snáď poznáš, že viac ako zakomplexovaným mužom je určený všetkým hyper moderným, ultra ambicióznym, momentálne zaostalým, či inak dezorientovaným ľuďom, bez ohľadu na to, aké pohlavie mali napísané pôrodníkom v rodnom liste. Tento údaj sa postupne stane voliteľným, nie povinne daným.

Ale inam som chcel smerovať moju úvahu.

Zo stránok časopisov, sociálnych sietí, bilboardov sa na nás valia výzvy na posilnenie ženského princípu, na zomknutie sa žien v ich úsilí o sebapresadenie sa. Organizovanie konferencií s názvom “Umenie byť ženou” a odvodenými má garantovanú publicitu, bohatú účasť a zaujímavý program. Ženské skupiny na sociálnych sieťach majú desaťtisíce členiek a mohutnú databázu followeriek. Podporujú sa, obdivujú navzájom, ľúbia sa. Zdieľajú radosti a starosti, recepty na koláče, zaručené liečebné postupy.. rady, čo s deťmi v plienkach, v puberte a aj s tými, ktoré si vzali za manželov.. Výborný nápad, ziskový podnikateľský zámer. Ale tak ako všetko, čo sa nadužíva a nerobí s mierou, stráca svoj pôvodný blahodarný účinok. Keď niekto športuje a upevňuje tak svoje zdravie, je to výborné. Ak niekto, kto nie je vrcholovým športovcom, prepína svoje sily každodennou námahou, vyčerpáva zdroje svojho organizmu, tak si ničí nielen kĺby, ale aj vzťahy a život.

Skúšal som nájsť niečo podobné určené mužom.

Skupinu, ktorá by radila mužom ako byť Mužom. Ako ustáť dnešnú hektickú dobu plnú výziev, príležitostí a slobody. Ako ustáť svoju mužskú rolu, o ktorú je klesajúci záujem. Ako dokázať byť oporou, keď je o oporu záujem, ako byť pozorným poslucháčom, nie nežiaducim radcom, ako byť citlivý a “mužný” zároveň..či aspoň na striedačku. Nenašiel som. Buď preto, že v hľadaní som nikdy nebol expert alebo preto, že nič také neexistuje. My muži totiž nič také NEPOTREBUJEME. Od čias, keď sme behali po savane pred alebo za mamutmi, sme sa príliš nezmenili.

Náš pocit neohrozenosti, živený nami samotnými, prípadne spolubojovníkmi z našej tlupy nás spoľahlivo chráni pred realitou. Vytvárame si ako ohrozený druh zomknuté terapeutické skupinky. V krčme, v práci pri kopírke, v obtiahnutých trikotoch na bicykloch, pri hre s vláčikmi, v garážach zašpinení od oleja alebo pri venčení štvornohých miláčikov svojich milujúcich polovičiek (počkaj, nie je “polovička” málo?). Máme svoje skrýše. Ponárame sa do virtuálneho sveta počítačových hier, neslušných stránok, či alkoholického opojenia.

Avšak niet úniku.  Vedci spozorovali klesajúci výskyt a chradnutie chromozómu Y. Ten zabezpečuje v kombinácii s chromozómom X, ktorý je vo vajíčku, že sa narodí dieťatko s “pipíkom”. Kombinácia XX patrí dievčatám a ukazuje sa ako víťazná. Ale to je (neveselá) hudba vzdialenej budúcnosti.

Nič to nevraví o kvalite nášho života zajtra, budúci týždeň alebo nasledujúci rok.

Ženy v histórii mali skutočne podradné postavenie – v rodinách, v spoločnosti. Ich úloha bola oklieštená na plodenie detí a starostlivosť o ne a na pomocnicu “pána tvorstva” – rozumej muža. Bola to smutné, nesprávne a bola to hanba. Už vtedy zrejme muži cítili podvedomý strach zo ženskej sily. Komplexnosť ženského vnímania sveta však nemožno uväzniť v kuchyni. Dnes ženy dobehli, prípadne dobiehajú alebo predbehli mužov vo všetkom, o čo mali záujem.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt strong woman

Ženy sa totiž dokázali zomknúť a ruka v ruke si pomáhajú na svojej ceste. Muži zahľadení do seba, chrániaci si svoje krehké egá, niečo také nepotrebujú. Požiadať o radu, pomoc je predsa také…slabošské. Hynú jeden po druhom ako sám vojak v poli. Niektorí používajú mimikry a snažia sa splynúť s víťaznou armádou. Chichocú sa, šminkujú sa, chodia na botox. Veria, že si nik nevšimne, že sa narodili s iným predurčením a evolúcia ich obíde. Dnes, keď už sa stáva trestným aj to, že žene povieš, že jej to pristane, byť mužom nie je jednoduché. Keď ženám začína prekážať, že jej uvoľníš miesto na sedenie, prípadne podržíš dvere alebo kabát prechádza emancipácia do karikatúry. Ženy sú silné svojou ženskosťou, emocionalitou, empatiou a nie preberaním mužských “princípov”. Aroganciou, agresivitou či pocitom nadradenosti. Muži nie sú len chrápajúci, nič nechápajúci bordelári, ktorí po splynutí spermie s vajíčkom strácajú svoje opodstatnenie.

Čo s tým?

Môžeš nad tým mávnuť rukou, taľafatky, môžeš sa pousmiať ako nad humorným fejtónom, môžeš sa rozhorčiť, že čo za nezmysly to tu vypisujem. Môj názor je, že my muži by sme mali hľadať kde je naša pridaná hodnota v tomto novom svete, začať spolupracovať a nevidieť v každom soka, alebo konkurenta. Uvedom si, že nikoho nezaujíma, tvoj povýšenecký postoj neomylného dinosaura. Bez ohľadu na to, či si muž alebo žena, uvedom si, že v rozmanitosti je sila a krása zároveň. V rozmanitosti názorov, postojov, hodnôt. V rozmanitosti pováh, pohlaví a chutí.

Súvisiaci obrázok

Ak máš potrebu zdieľať názory a hľadať oporu u rôznych ľudí, ktorých identitu nepoznáš a nikdy si sa im nepozeral(a) do očí je to tvoja voľba. Čo by mohlo byť však pomáhajúcejšie je rozprávať sa s tými, ktorí ťa sprevádzajú na tvojej ceste životom.

Múdre je prestať zovšeobecňovať a hádzať všetkých – chlapov, či ženy do jedného vreca.

Neorientuj sa na nedostatky, ale na pozitíva (viem, nie je to ľahké).

Rieš konkrétny problém a nie krivdy napáchané od stvorenia sveta.

 

Prestaň hľadať TVOJ názor na internete a zisťovať v nejakej diskusnej skupine, čo si TY vlastne myslíš. Internet je plný neomylných radcov a riešiteľov úplne všetkých, ale hlavne CUDZÍCH problémov. Pozri sa do seba, poobzeraj sa okolo seba, popremýšľaj, poraď sa a rozhodni sa. Preber zodpovednosť a neboj sa ísť proti prúdu.

 

Môj názor je, že okrem konferencií o umení byť ženou, či neexistujúcich podujatí o umení byť mužom by nám všetkým pomohla celoživotná snaha s názvom

 UMENIE BYŤ ČLOVEKOM.

Súvisiaci obrázok

ZDIEĽAŤ