Po prečítaní titulku si povieš, tak to určite. Knihu? Kto by ešte dnes čítal knihy? Kto má na to ČAS? A načo by mi to bolo? Čo také by som sa v knihe mohol dozvedieť..

Dnešná hektická doba, doba internetových sociálnych sietí a googlu, ktorá ženie a prekrmuje “pacientov” neustálym pretlakom obrázkov, krátkych citátov, šokujúcich videí, mnohým nedovoľuje sa zastaviť. Bleskurýchle scrolovanie príspevkov na displeji, stovky, tisíce nových podnetov každý deň, každú hodinu, každú minútu.. Čo, ak mi niečo utečie, niečo prevratné, superdôležité alebo brutálne zaujímavé..

A ty mi tu píšeš, že si mám kúpiť a prečítať knihu. KNIHU?! Čo si sa zbláznil. Knihy predsa už dnes nikto nečíta. Taký luxus si ja nemôžem dovoliť. Musím uháňať dopredu a nahor, inak ma všetci ostatní predbehnú a z koláča sa mi nič neujde.

Bežný, stále častejší názor.

Možno dokonca väčšinový.

Prečo ťa tu teda otravujem s knihou..

Pretože knihy ukrývajú múdrosť vekov, poznatky predchádzajúcich generácii, i názory a postrehy súčasníkov. Knihy v sebe uchovávajú krásu, nádherné príbehy, dramatické zápletky, múdre myšlienky, zábavné príhody. Súhlasím s tým, že prečítanie si dobrej knihy zaberie viacej času ako šuchnutím prsta preletenie celého sveta za pár sekúnd. Ale spýtam sa ťa, čo si pamätáš z tvojho posledného pobytu na sociálnej sieti? Čo dobré ti to prinieslo do života?

No rozmýšľaj? Žeby..nič? Respektíve veľké NIČ?

Načo to potom robíš? Pretože i všetci okolo teba robia to isté a ty nechceš vypadnúť z kola von? Pozri sa, keď si niekde medzi ľuďmi okolo seba. Koľkí si pozerajú navzájom do očí a so záujmom sa rozprávajú. Koľkí pozerajú do “tváre” displeja svojho mobilu a prítomní sú len fyzicky?

Zhrniem pre teba výhody čítania kníh:

Knihy skrášľujú a obohacujú náš/tvoj život. Po stránke emocionálnej, racionálnej, edukatívnej.. Knihy utvárajú, otvárajú úžasný svet fantázie a sú balzamom na dušu. Pri čítaní knihy sa musíš zastaviť, posadiť, uvoľniť a vzdialiť sa tlaku doby do svojho vnútra. Dokážeš pri nej relaxovať, byť sám so sebou, načerpať energiu, nové myšlienky, nové podnety. Obohacuješ si slovnú zásobu, prichádzaš na iné myšlienky, zabavíš sa a niečo sa naučíš.

Čítaj, prežívaj príbehy hrdinov, popusť uzdu fantázie, rozvíjaj a obohacuj svoje vedomosti.

 

Odlíšiš sa tým od masy, nebudeš ako mŕtva ryba v prúde priemernosti, staneš sa niekým zaujímavým – výnimočným.

A najlepšia rada na záver – kúp si MOJU knihu – BUĎ SÁM SEBOU, ži svoj život. Napísal som ju s myšlienkou na všetkých, ktorí si ju budú čítať. Ako sa pri jej študovaní budeš usmievať, či mračiť. Ako budeš súhlasne prikyvovať hlavou alebo nesúhlasne šomrať. Ako ju hodíš do kúta alebo budeš nosiť pri sebe v taške, aby si v nej mohol niečo zaujímavé kedykoľvek prečítať. Nerozdávam v nej rozumy, nepoučujem čitateľa. Delím sa o názory a postrehy z môjho života. Snažím sa byť skôr sprievodcom ako mudrlantom.

Tých je dosť aj bez môjho prispenia. Zhlukujú sa na sociálnych sieťach a hovoria každému do života.

Buď iný, buď originálny, BUĎ SÁM SEBOU. Môj návod nájdeš v mojej knihe. Budem rád, ak sa o postrehy z nej podelíš so svojím okolím. Ak sa o názor na ňu podelíš so mnou.

PRAJEM TI DNI PREŽITÉ S ÚSMEVOM NA TVÁRI A S RADOSŤOU V SRDCI. 

Ivan Lihotský

P.S.: nájdeš ma na Facebooku – https://www.facebook.com/beyourself.sk/

alebo Instagrame – @bud_sam_sebou.sk

ZDIEĽAŤ