Karma je zdarma je fráza, ktorú omieľa množstvo naslovovzatých “odborníkov”. Internetových, kaviarenských, autobusových a všelijakých iných, ktorí sa hojdajú na prebujnelých sociálnych sieťach. Opakujú toto tvrdenie so škodoradostným alebo zlomyseľným úškrnom a tvária sa ako majstri v chápaní predurčenosti osudu. Je to určitá parafráza na kresťanské božie mlyny. Kedysi stačilo povedať “tak mu treba”, prípadne “dostal, čo si zaslúžil”.

Ale je to skutočne tak?

Zamyslel si sa nad týmto tvrdením, skôr ako si niečo takéto sám vypustil z úst? Ja ti vravím, že KARMA NIE JE ZDARMA.  Nie preto, aby som podporil iné nezmyselné a zovšeobecňujúce tvrdenie, že nič na svete nie je zadarmo. Vravím to preto, že to, čo nazývame karmou, chápem ako výsledok našich činov, skutkov, niečo, čo vyviera z našich vnútorných presvedčení. Ako niečo, čo dokážeme ovplyvniť a za čo platíme tým ako žijeme a ako pociťujeme spokojnosť a šťastie.

Správne presvedčenia ťa oslobodia spod “karmického” predurčenia:

1. Ver sám sebe

Nikto na splnenie tvojich snov nemá lepšie predpoklady ako ty sám. Ty si kormidelník na lodi tvojho života, nie osud, nie karma, nie náhoda. Presvedčenie, že na to máš, ti dodá silu, energiu a odvahu.

2. Spoľahni sa na svoju intuíciu

Intuícia je hlas tvojho podvedomia a spravidla sa nemýli. Naše pocity nám signalizujú to, čo naša racionálna myseľ nedokáže alebo nechce prijať, vnímať. Niekedy to nazývame aj 6-ty zmysel alebo prvý dojem.

3. Zaslúžiš si mať sa dobre

Neobávaj sa žiadať, neokúňaj sa prijať radu, pomoc, netvár sa, že sa ťa to netýka. Mnoho ľudí považuje skromnosť za skvelú vlastnosť. Skromnosť v čom? V nárokoch na seba, v nárokoch na kvalitu svojho života, v očakávaniach, túžbach a prianiach.. Múdra veta vraví, kto chce málo, nemá nič.

4. Dávaj a dostaneš

Priateľstvo, lásku, dôveru. To, čo do sveta vysielaš vo forme svojich postojov, názorov a činov sa ti vráti. Čo zaseješ, to sa ti urodí. Odporúčam ti rozsievať toleranciu, všímavosť a podporu ľuďom, ktorí ťa sprevádzajú alebo stretávajú na tvojej životnej ceste.

5. Ver v šťastné konce

Pozitívne očakávania, presvedčenie, že všetko dobre skončí je palivom na tvojej životnej ceste. Ak vieš kam sa chceš dostať, veríš v svoje schopnosti a nenecháš sa spútať strachom, tak tvoj život je dobrodružná jazda v ústrety krajším zajtrajškom.

 

Posledná rada “karmistom”, ktorí veria na spočítavanie dobrých a zlých bodov za naše skutky. Ak najbližšie budeš chcieť použiť frázu “karma je zdarma” ako poznámku, že niekto dostal to, čo si zaslúžil, maj na mysli to, že škodoradosť ti dobré body nepridá, práve naopak. Ak vidíš, že niekto potrebuje pomoc a podporu, pomôž mu, bez ohľadu na to, či sa do tejto situácie dostal vlastnou vinou, či neopatrnosťou.

Tvoje presvedčenia sú výsledkom spracovania reality tvojou psychikou.

Tvoje hodnoty, charakter a energia predurčujú kvalitu tvojho života. Prestaň sa schovávať za karmu a poď s kožou na trh.

ZDIEĽAŤ