“Nejde o TO, ide o PRINCÍP”. Už si túto frázičku počul? Sám ju používaš? Ak nejde o TO, tak o čo ide? O aké TO by malo ísť.. Princíp čoho, je taký dôležitý?

Sám som už v živote na zmiernenie frustrácie z pocitu neúspechu, či  sklamania použil vetu typu – ak nejde život, ide o h…o. Prepáčte vybodkovanie predchádzajúceho slova. Nechcem byť servilný a tváriť sa prudérne, ale akosi mi prsty odmietli na klávesnici poslušnosť. K tej “prudérnosti ” sa ešte vrátim v závere môjho článku.

Poďme späť k podstate veci. V živote riešime rôzne výzvy, problémy, prekážky, situácie – veľké, malé, dôležité, malicherné, podstatné, podradné, dychberúce, nezmyselné, brutálne.. niektoré sú naozaj pre nás a ľudí, ktorých sa týkajú životne dôležité a mali by sme im venovať našu plnú pozornosť, emocionálne sa angažovať. Majú vysokú spotrebu našej životnej energie. Potom sú tu udalosti, ktoré nás zaskočia, tvária sa naliehavo alebo okolie na nás vyvíja tlak, aby sme im venovali zvýšenú pozornosť. Mnoho krát sa nás ani priamo netýkajú alebo sú mimo našej možnosti, či schopnosti ich vyriešiť, či ovplyvniť. Oberajú nás o čas a energiu, často aj o ilúzie a pristupujeme k nim ako keby od ich vyriešenia závisel náš život.

A to ešte nie je všetko.

Máme tu totiž aj situácie a je ich zdá sa, že najviac, ktoré nás zasypávajú ako piesok formičku v detskom pieskovisku. Situácie každodenné v práci alebo na ceste do nej, či z nej, doma s našimi najbližšími, pri stretnutiach s priateľmi, či nepriateľmi. Aké mám na mysli, pýtate sa?

Uvediem pár príkladov – začnem šoférskymi: nájdeš si miesto na parkovanie a zrazu niekto rýchlejší  ti naňho zacúva – no nezabil by si ho? Naskočí zelená na semafore a auto pred tebou okamžite nevyrazí vpred ako Fittipaldi pri štarte pretekov Formule 1. Preberáš ho ty trúbením a letia k nemu tvoje nespisovné slová a gestá. Niekto sa chce zaradiť, priam natlačiť pred teba v kolóne.. možno sa ponáhľa s plačúcim dieťaťom k doktorovi, ale predsa o TO nejde, ide o PRINCÍP.

Z iného súdka: tvoje dieťa prinesie zo školy dvojku, nebodaj trojku, či niečo ešte horšie..Koľkokrát si mu prízvukoval, že sa má poriadne učiť! Keby na to ten potomok nemal, nepovieš nič. Ale on sa len poriadne nesústredí, je povrchný alebo ešte horšie – asi to má po partnerovi, takéto lajdáctvo. Jasné, že nejde o tú dvojku, ide o PRINCÍP.

V práci niekto po sebe neumyje šálky od kávy a dá ich v kuchynke do dresu, alebo minie posledný papier z kopírky a nedoplní zásobník, alebo sa nahlas smeje, či inak narúša pohrebnú atmosféru vášho open officu.. veď v poriadku o TO nejde, nič hrozné sa nedeje, ale ide o PRINCÍP.

 

Čo to je ten všadeprítomný PRINCÍP? Aký princíp? Čoho princíp?

Malichernosti, frustrácie, či princíp malého krčiaceho sa ega? Asi taký, ktorý núti najmenších psíkov najviac štekať.  Ak nejde o život, môže ísť o peniaze, prípadne o zdravie, či o váš čas. Všetko sú to dôležité veci, ktorým chceme alebo musíme venovať primeranú pozornosť. Sú skutočnosti, udalosti v živote, kedy o TO ide.  Neskrývaj sa za princíp a pomenuj veci pravým menom. Spôsob, akým dôležite veci riešiš, by mal byť primeraný závažnosti situácie. S kanónom vrabce skôr vyplašíš a chodiť s bubnom na zajace je skôr pre postavičku šaša z rozprávky. Ak na drobnosti, nepodstatné podnety a situácie budeš reagovať prehnanou emocionálnou reakciou, ak na ne budeš míňať svoj energetický potenciál veľmi rýchlo sa tvoje baterky vybijú. Výsledkom bude, že na skutočne významné výzvy, kedy ide o tvoj život ti energia neostane alebo uniknú tvojej pozornosti ako diamant zasypaný nánosmi piesku.

Odporúčam ti, ak najbližšie budeš blízko výbuchu, moralizovania, či poučovania, preber si v mysli, či ide o život, o princíp alebo o to vybodkované slovo z úvodu.

Sľúbil som pár slov o prudérnosti v súvislosti s našou témou. Neviem, či ste postrehli pred pár rokmi svet meniacu udalosť.  Na hudobnom vystúpení počas zápasu Super Bowlu (finále ligy amerického futbalu), najsledovanejšej športovej udalosti v USA, vykĺzlo Janet Jackson prso, myslim, že pravé,  zo šiat!! Obrovská celosvetová (rozumej celoamerická) blamáž a katastrofa. Desiatky tisíc rozhorčených amerických rodičov telefonovalo, písalo, kričalo a organizovalo manifestácie proti tejto nehoráznej, priam zločinnej udalosti. Veď pri obrazovkách sedeli alebo MOHLI SEDIEŤ aj ich nedospelé deti! Čo TO spraví s ich psychikou?? Ostanú, chúďatká, poznačené na celý život a za to by mal niekto zaplatiť..

Svet meniaca udalosť je to preto, lebo od tejto strašidelnej udalosti sa priame prenosy vysielajú zo 7 sekundovým oneskorením. Je to opatrenie, aby sa zabránilo akémukoľvek inému prsníku, ktorý sa rozhodne uzrieť svetlo sveta, ohroziť mravný vývoj detskej populácie. O čo tu ide?

Priatelia, náš život je pestrá dobrodružná jazda s jasným koncom. Tak si ju užime, skrášlime, obohaťme o všetko pekné, čo nás obklopuje. Riešme skutočne dôležité veci zasluhujúce našu pozornosť a PRINCÍP nech sa stará o seba sám.

IDE O VEĽA, IDE O TVOJ ŽIVOT.

ZDIEĽAŤ