Vzťahy sú v dnešnej dobe veľmi krehká záležitosť. Nemyslím tým len partnerské vzťahy medzi mužom a ženou, dvomi mužmi, či dvomi ženami. Máme čo robiť sami so sebou, svojimi pocitmi, emóciami, frustráciami a dumaním nad zmyslom života, či nezmyslom našej krátkej existencie. Preto je také populárne byť single alebo mingle. Viete, čo je to mingle? Je to typ “vzťahu”, keď si partneri slúžia na racionálne, plánované uspokojovanie fyziologických potrieb. Žijete každý sám (so svojimi démonmi), ale dokážete si zladiť diáre a raz za čas sa tvárite ako pár. No nie je to “skvelé”?

Ale vráťme sa k tým tradicionalistom, ktorí z rôznych dôvodov vo vzťahu žijú a dajme si pár tipov ako si to vcelku jednoducho, ale totálne pokaziť.

1. Kritizujte, kritizujte, kritizujte.

Veď kto iný, ak nie vy, vášmu milovanému úprimne a na rovinu povie, čo robí zle. Aké má nedostatky, čo sa vám na ňom nepáči a čo by mal robiť inak. Odporúčam kritiku často opakovať, tón hlasu stupňovať, prípadne váš príhovor naladiť do zosmiešňovacieho tónu. Všetko to robte v dobrej viere a s tým najlepším úmyslom. Veľmi účinné. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hádka

2. Málo počúvajte a veľa rozprávajte. 

Predsa to, čo si človek vedľa vás myslí viete už dávno, tak načo počúvať, čo vraví. A ešte k tomu sú to obyčajne samé banality a hlúposti. Jedným uchom dnu a druhým von. Ale kto si vypočuje vás? Máte toho predsa toľko na srdci a hlavne na jazyku. Tak nech pekne počúva, neskáče vám do reči a uzná aké to vy máte ťažké a zložité.

3. Prehliadajte a zveličujte.

To, že váš partner, priateľ, dieťa, rodič, kolega..robí niečo dobre, či správne je samozrejmé. Že vám pripraví raňajky, postará sa, aby vás deti ráno nebudili je predsa normálne a to netreba komentovať. Ale prečo nemôže v kúpeľni ten uterák poriadne vystrieť, prečo ostane voda na umývadle, či z akého dôvodu nevloží použitú šálku do umývačky, nedokážete pochopiť. Nad tým vám ostáva rozum stáť. Rozum stojí, ale o to viac sa pohybuje jazyk a vibrujú hlasivky. No nezabila by si ho??

4. Porovnávajte.

Prečo vaša priateľka nemôže byť taká tolerantná, ochotná a prispôsobivá ako tá predchádzajúca. Prečo nemôže pripraviť teplé jedlo každý večer ako vaša mama? Ona mala tri deti, muža a prácu a predsa to stihla. Tak v čom je problém? Je dobré keď jej to pri každej príležitosti zdôrazníte a prízvukujete jej, že nedosahuje požadované parametre.

 

5. Podozrievajte, žiarlite, kontrolujte.

Ruku na srdce, kto z nás občas nepocíti osteň žiarlivosti. Ak je váš partner príťažlivý pre vás, dá sa očakávať, že bude príťažlivý aj pre niekoho iného. Naše obavy o to, že oňho môžeme prísť, nás často nútia robiť veci, pre ktoré naozaj nakoniec náš vzťah skončí. Kontrola mobilu, likov na sociálnych sieťach, neustála potreba byť informovaný v každej minúte kde je, s kým a čo s ním robí pôsobí ako jed podávaný po kvapkách. Čím väčšia dôvera, tým menšia potreba kontroly. A vzťah, kde dôvera absentuje, nevydrží.

6. Ignorujte jej/jeho/ich potreby.

Každý nech sa stará sám o seba. Deti živíte, tak nech držia hubu a krok. Predsa vy viete, čo je pre ne najlepšie. Kolegovia v práci môžu byť radi, že vaša excelencia im venuje čas svojej výnimočnej mentálnej kapacity, tak nech vás nezaťažujú svojimi potrebami. A váš partner/ka, nech si svoje problémy rieši sám. Ak na to nemá, nie je vás hodný/á. Len takto pokračujte a za chvíľu ste sám.

7. Buďte neistý.

Neistý si sami sebou, prípadne neistý v tom, či toto je ten správny partner pre vás. Ak neveríte sebe, nemáte radi seba, tak neveríte, že by vás niekto naozaj mohol mať rád. Alebo vás trápi neistota, či toto je ten pravý partner pre vás. Čo ak si vašu lásku, pozornosť tento človek nezaslúži a sklame vás? Alebo čo ak sa vy naplno angažujete v tomto vzťahu a prehliadnete pána dokonalého? Mať jednu nohu stále vo dverách a sedieť len tak na pol zadku je tá správna cesta ako vzťah účinne oslabiť.

Nie je jednoduché vyznať sa v dnešnom svete, vyznať sa sami v sebe a už vôbec nie, vyznať sa v ľuďoch okolo nás. Ale občas to treba proste risknúť, ponoriť sa do toho, riskovať a dúfať, že to, čo vzťahom s iným človekom získame, nám vynahradí to, čo ním strácame.

Sloboda je krásne slovo, úžasný ideál, ale na samotu a odcudzenie je to len veľmi slabá a zle padnúca záplata.

Súvisiaci obrázok

 

ZDIEĽAŤ