Naozaj nie je? Alebo je? Často krát toto konštatovanie počujeme, či sami používame, keď sa deje niečo, čo nás sklame, to, čo nás raní alebo keď sa nám nedostáva to, po čom túžime. A niekomu inému áno. Čo je na tom spravodlivé?

Rôzni “motivační” rečníci radi s touto frázou narábajú. Podľa chuti a momentálneho mentálneho poryvu. Raz život je spravodlivý, pretože každý dosiahne to, čo chce, ak sa dostatočne usiluje. Inokedy zase nie je spravodlivý, pretože nemáme všetci férovo nadelený talent, či krásu, vplyvných rodičov alebo rovnakú štartovaciu čiaru.

Teraz sa v tom vyznaj.

Aký vlastne život je..

Photo by @portraits_la on Instagram. I have always really liked photo shoots that take place in laundromats. They all tend to have a similar vibe to them that strikes nostalgia in the viewer. I particularly like this shot because of the attention to detail in it. The fishnet thigh highs and the curlers in her hair add a vintage but cool look to the photo.

Mohli by sme sa zhodnúť na tom, že je krátky. Ale s tým budú skôr súhlasiť ľudia narodení hlbšie v minulom storočí. Čím dlhšie žijeme, tým sa nám život zdá kratší. Aký paradox..

Život je náročný. Kladie pred nás výzvy, skúša naše odhodlanie, hádže po nás polená alebo nám ťahá medové motúzy popod nos. Križovatky, na ktorých sa musíme rozhodovať nebývajú jasne označené. A cesty sa strácajú v hmle. Rôzne kombinujeme emócie s rozumom a  nestíhame sa čudovať kam sme sa dostali.

Život je krásny. Prináša nám okamihy, kvôli ktorým sa oplatí žiť. Radostné chvíle s našimi deťmi, priateľmi, či láskami.. Chvíle, keď nás napĺňa pocit šťastia, hrdosti, užitočnosti, či úspechu. Keď nám slnko ožaruje tvár a tiene v našej duši nemajú miesto.

Určite ti napadajú ešte ďalšie prívlastky. Zhodnime sa na tom, že je pestrý. Že je tvoj. Že si v ňom cestu určuješ sám. Teda skoro sám. Alebo ešte lepšie bude, keď priznám, že niekedy v tom, čo je nevyhnutné, nemáme na výber. Na výber však určite máme v tom ako sa k udalostiam tvoriacim čriepky nášho života postavíme. Či budeš neustále lamentovať alebo zatínať zuby od zlosti nad nespravodlivosťou. Alebo budeš každé nové ráno vítať s vďačnosťou a nádejou. Či dokážeš pociťovať šťastie aj keď nebude veľké ako mrakodrap a nebudú o ňom písať svetové agentúry.

 

Poďme si trochu o spravodlivosti zafilozofovať. Čo to vlastne spravodlivosť je? Čo je spravodlivé? Keď každý dostane to, čo si zaslúži? To, o čo sa usiluje? Keď zlodeji sú potrestaní a poctiví ľudia žijú v blahobyte? Keď pravda víťazí nad lžou a láska nad nenávisťou? Keď dobrí ľudia žijú dlho a šťastne a zloduchovia umierajú skoro a v biede.. To sme v akej rozprávke? V tej s názvom “Život je spravodlivý”. Avšak spravodlivosť je slepá.

Každý z nás si hľadá svoju cestu životom. Je dláždená omylmi, náhodami, dotykmi šťasteny, či úškrnmi sudičiek. Niekto ochutnáva zakázané ovocie, otvára trináste komnaty a iný sa zase drží pri zemi a príliš nevystrkuje hlavu. Ale všetci snívame. Naše sny, predstavy a túžby utvárajú realitu okolo nás. Ak k spokojnosti potrebuješ pocit úspechu, bojuj oň. Pracuj na sebe, prekonávaj obmedzujúce presvedčenia a postupuj krok za krokom vpred. Ak potrebuješ teplo priateľstva, či lásky, alebo  pocit spolupatričnosti, zakladaj ohníky a staraj sa o to, aby nezhasli. Aby sa chlad odcudzenia a ľahostajnosti nevkradol do tvojej mysle a duše.

Kým prejdeme celú našu cestu a pretrhneme cieľovú pásku nášho života je dôležité ŽIŤ. Nasávať esenciu života plnými dúškami, všetkými zmyslami.

Keď si smutný, tak plač.

Keď si veselý, tak sa smej.

Keď si neistý, hľadaj podporu.

Keď pociťuješ šťastie, vyžaruj ho.  Podeľ sa. Pošli ďalej.

 

Otázka neznie, či život je alebo nie je spravodlivý. Otázkou je, čo so zázrakom zvaným život robíš práve TY. 

Venuj sa tomu ako žiješ, s kým a prečo.

 

Súvisiace články: Buď sám sebou, ži svoj zivot, Nesmrteľnosť, alebo kráľovstvo pozemské, PLACEBO alebo prečo a ako sami seba klameme

ZDIEĽAŤ