Dávate si predsavzatia? Načo?

Nedávate si predsavzatia? Prečo?

Najskôr si ujasnime, čo by slovo “predsavzatie” mohlo znamenať. Je to túžba/odhodlanie čo by sme chceli – dosiahnuť, zmeniť, začať, skončiť.. Chceme začať športovať, viac sa hýbať, odhodlávame sa prestať fajčiť, rozumnejšie sa stravovať. Vieme, že by sme sa mali viacej venovať svojim blízkym – deťom, rodičom, partnerom..

Všetko to je naozaj rozumné a správne. Bolo by dobré, čo dobré priam skvelé, keby sme to dokázali. Avšak realita je taká, že často zlyhávame. Meniť zvyky a z leňocha vytvoriť aktívneho človeka je tvrdá práca. Zvlášť, keď sa jedná o nás samotných. ..a komu sa v dnešnej dobe chce tvrdo pracovať??

Často počúvam, že dávať si predsavzatia je nezmysel. Že aj tak väčšina ľudí, nezvládne dotiahnuť ich naplnenie. Kúpiš si permanentku  do fitka, ale veľmi skoro ti “nezostáva” čas na jej pravidelné využívanie. Menej a rozumne jesť znie dobre, ale aká “radosť zo života” by mnohým ostala, keby sa prestali napchávať..?

My ľudia sme tvory obdarované mozgom s veľkou kapacitou a dokonca schopnosťou sa rozhodovať. Je nám prirodzené, že sa snažíme vyhýbať bolesti a vyhľadáme radosť, to čo nám spôsobuje príjemné pocity. A zmena bolí. Takže sa krátkozrako úspešne vyhýbame krátkodobej bolesti spôsobovanej zmenou a vytváraním si nového návyku. Vraciame sa do vychodených koľají a odhodlania smerujúce k nášmu lepšiemu “ja” odkladáme na neskôr. Nadváha už dávno nie je prejavom blahobytu a nadbytku, ale prejavom nedostatku sebadisciplíny a neúctou k vlastnému životu.

Znamená to, že sa máme prestať pokúšať prekonávať svoje obmedzenia? Že sladká náruč našich zvykov nás ukolíše a ochráni pred krutou tvárou reality? Skôr hrozí, že nás udusí ako priveľmi hrubá perina, pod ktorú sa schovávame pred nevyhnutnosťou. Áno, je rozumné zlozvyky si nevytvoriť – nezačať fajčiť, odmalička byť pohybovo aktívnym, stravovať sa vyvážene a skôr triezvo ako napchávať sa veľkou lyžicou. Ale kto z nás je dokonalý..

Môj názor je, že predsavzatia, odhodlanie byť lepším má zmysel. Aj keď sa po čase vrátiš ku gauču, chladničke a tenisky ostanú tvrdnúť niekde na spodku skrine. Ak aj len na krátky čas – pár mesiacov si sa viacej hýbal, prípadne menej fajčil, či neprepchával sa, tvojmu organizmu to prospelo. Nebuď na seba príliš prísny a nehádž flintu do žita. Daj si čas a pokús sa o tvoje lepšie JA znovu..a znovu..a znovu..

Je oveľa lepšie sa pokúsiť a neuspieť ako úspešne nič nerobiť. Pre naše telo, pre našu psychiku, pre našu dušu. Nikoho skutočne neteší byť v polohe mŕtveho chrobáka, mať hlavu stále strčenú v piesku a lakovať si to ako svoje slobodné rozhodnutie.

Život máme len jeden a je dosť krátky. Je len a len na nás, aby sme si ho dokázali užiť. Najsladšie ovocie rastie na najvyšších konároch a cesta ku nemu je náročná.  A tí, ktorí sa zadýchajú už na štarte, ktorým vlastné brucho bráni si zaviazať tenisky, tí ktorí strávia väčšinu života hojdaním sa na a-sociálnej sieti sa ku nemu nikdy nedostanú.

Nehovorím o honbe za finančným bohatstvom, či materiálnymi prebytkami. Hovorím o dostatku chuti a energie na všetky radosti, ktoré nám to veľké dobrodružstvo s názvom ŽIVOT ponúka.

Na záver 6 krokov správnym smerom, aby tvoje predsavzatia neostali len ako téma posmechu tvojich “blízkych”:

  1. dobre si rozmysli, čo chceš zmeniť, dosiahnuť a hlavne PREČO to chceš

  2. sprav si plán, premysli si ako to zrealizuješ, vytvor si podmienky na úspech tvojej misie (menej slaniny a viacej zeleniny v chladničke, choď pozrieť do fitness centra a dohodni sa s trénerom..)

  3. nájdi si spojenca – priateľku, brata, kolegu..ktorého zasvätíš do svojho plánu a požiadaš ho o podporu

  4. ZAČNI a prestaň pochybovať o tom, či to dokážeš

  5. VYDRŽ čo najdlhšie – ideálne až do úplného víťazstva

  6. ak sa ti misiu nepodarí dotiahnuť do konca, chvíľu si daj pauzu a potom začni bodom 1. tohto odporúčania

Buď aktívny, maj v očiach a v srdci túžbu a odhodlanie. Je to lepšie ako plakať v kúte s pocitom krivdy. Je to lepšie ako hromžiť na slabé karty, ktorý ti ten prešibaný krupiér v kasíne zvanom ŽIVOT nadelil.

TY NA TO MÁŠ A NIK ŤA NEZASTAVÍ!

 

Súvisiace články: Je iné byť odetý v koži somára.., PLACEBO, alebo prečo a ako sami seba klameme,

ZDIEĽAŤ