Na Slovensku je chovaných len niečo okolo 45 somárov. Naozaj?! Nie je to málo?

Somár domáci je domestifikovaný nepárnokopytník. Unesie náklad v hmotnosti ako sám váži na veľkú vzdialenosť. Čo nie je také zlé – málokto z nás ľudí je v takej kondícii, aby to zvládol. Somár je bylinožravec miernej povahy – v tom už s ním môžu súperiť viacerí z nás :-).

Prečo sa používa ako označenie, synonymum niečoho hlúpeho mi nie je celkom jasné. Nie je o nič hlúpejší ako napríklad zebra alebo antilopa. Svet ľudí je voči nemu nespravodlivý.

V nespravodlivosti je Homo sapiens naozaj vládcom živočíšnej ríše. Využívame, zneužívame, kynožíme, čo nám sily stačia. Faunu, flóru, svojich blízkych aj sami seba. Niektorí “osvietení” jednotlivci odmietajú jesť mäso zvierat, prípadne nosiť oblečenie z ich kože či kožušiny. Požierajú o to viacej zástupcov rastlinnej ríše. A čo ak rastliny majú tiež “dušu”? Ostáva už len vesmírna energia..

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt johnny deppVráťme sa k nášmu neprávom osočenému nepárnokopytníkovi a tvrdeniu v nadpise článku.

Každý z nás sa občas správa hlúpo. Každý. Ty nie? Tak hoď do mňa kameňom, kto si bez chyby. Hlavný rozdiel medzi občasným hlúpym správaním a hlupákom je v intenzite výskytu takýchto prejavov. Ak máš “somáriu kožu” na sebe často, či dlhodobo, môže sa stať, že ti prirastie k telu a duši a stane sa ti vlastnou. Rozšíriš počet somárov domácich na 46 – aj keď sa zrejme nestaneš nepárnokopytníkom.

Je neuveriteľnou iróniou prírody, či stvoriteľa alebo kohokoľvek, kto je za tým, že práve Homo sapiens stojí na vrchole prírodného reťazca ako najvyššie vývojové štádium – ako pán tvorstva.  Nevieme lietať, máme slabý zrak, čuch a sluch. Pod vodou vydržíme sotva pár minút a po narodení by sme bez intenzívnej pomoci prežili sotva pár hodín. Beháme pomaly, skáčeme nízko a rozmnožovať sa nám nechce.. Napriek tomu ovládame túto planétu. Náš mozog – výsledok evolúcie, božieho zásahu, či genetickej mutácie nás vytrhol z lona prírody a dáva nám schopnosti ju ovládať. Alebo ju zničiť. Alebo zachrániť.

cheap ,fashionsunglasses on lineJedna vec je osud našej planéty, osud ľudstva a iná je osud každého z nás. Osud je možno prisilné slovo pre cestu životom. Našu vlastnú. Myslím si, že nie je napísaná “vo hviezdach”. Že nie je v rukách nikoho iného. Je vytyčovaná našimi túžbami, našimi rozhodnutiami, našimi činmi. Je dláždená našimi omylmi, polievaná našimi slzami radosti, či smútku. Nie vždy je to prechádzka po slnečných stráňach. Často si ju komplikujeme sami. Hľadaním skratiek. Hľadaním vinníkov. Nasadzovaním si okuliarov – či už ružových alebo tmavých. Niekedy dokonca slepeckých a nevidíme ani to, čo máme rovno pred nosom.

Emócie sú hnacím motorom, dávajú impulz nášmu pohybu. Rozum funguje ako spojka a naše strachy sú brzdou a vytyčujú mantinely. Ak chýba v tvojom živote vášeň, energia, ak sa pohybuješ so zatiahnutou ručnou brzdou, tvoj pohyb je mizerný a tvoj život nemá chuť a šťavu. Aj horká príchuť neúspechu je lepšia ako vata prázdnych dní. Na preraďovanie rýchlostí a pri zmene smeru používaj spojku – rozum.

Šťastie hľadáme na účte, v lekárni, v obchodnom centre, v motivačnej literatúre, či pri ezoterických cvičeniach. Nie vždy dosiahneme všetko, čo chceme, po čom túžime. Nie vždy dôjdeme do cieľa, o ktorom sme snívali. No a čo..?

Dôležitejšie je, čo sme na našej ceste zažili. Čo sme sa naučili o svete, o iných ľuďoch a zvlášť o nás samotných. Koho sme stretli, komu sme pomohli, s kým sme kráčali.  

Vnímaj krásu života okolo teba, maj otvorené oči, uši a zvedavú, pružnú myseľ a..

VYŽARUJ – dobro, lásku, priateľstvo.

 Výsledok vyhľadávania obrázkov

P.S.: Somár domáci nemá vznešený životný cieľ. Je ovládaný pudmi. Jeho životným poslaním je prežiť ďalší deň a v ideálnom prípade sa rozmnožiť. Netrápi sa kým má čo jesť. Používame ho ako synonymum hlúposti, ale jeho životný štýl má svojich prívržencov.

Súvisiace články: Kto si bez chyby.., 5 obranných chvatov proti hlúposti, Šťastie je krásna vec..

ZDIEĽAŤ