Odporúčam Vám nepokračovať v čítaní, ak ste krásna žena, prípadne ste sa narodili v tomto storočí.

Kedysi, keď sa voda sypala a piesok lial, koncom minulého tisícročia, keď som bol malý chlapec, posielala ma mama do obchodu. Nie, že by som teraz už nechodil, ale mama ma už neposiela. Dostal som pokyn, čo kúpiť – pol chleba, celé maslo, 10 rožkov, modré mlieko a biely jogurt.. V sobotu ráno bolo nevyhnutné ísť okolo 7 mej, pretože po 9 tej už chleba a rožky neboli a poobede sa Potraviny zatvárali a v nedeľu boli samozrejme zatvorené.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt socializmus oblečenieChleba boli dva druhy – čerstvý a skoro čerstvý, mlieka dva druhy – modré = polotučné a červené = plnotučné. Jogurty dva druhy – biely a ovocný. Hranica medzi dobrom a zlom bola jasne nakreslená ostnatými drôtmi a vycvičenými vlčiakmi. Ríša “dobra” bolo samozrejme na našej strane plota – tam kde boli ozbrojené stráže s “povolením zabíjať!, aby nik v pomätení mysle z nášho tábora mieru, práce pre všetkých, vlády robotníckej triedy a nesmierneho “blahobytu” neunikol.

Rozhodovanie bolo jednoduché. Informácie o svete, či už o tom bezprostredne okolo nás alebo o tom vzdialenejšom neboli žiadne, prípadne poriadne skreslené.

 

Dnes žijeme v dobe, keď nám informácie nechýbajú. Valia sa nás z každej strany.  Ťuk a google ti na všetko odpovie. Ťuk a na facebooku sa dozvieš a vidíš aj to, po čom si netúžil. Vedecké výskumy, odborníci z každého kúta sveta, majú všetko preskúmané, poznajú, čo je pre nás správne a zdravé.

Príklad. Vyskúmali a vedeckými štúdiami borci dokázali, že mlieko je len pre malé deti, že dospelých zahlieňuje a laktóza zaťažuje organizmus. K pečivu sa netreba ani priblížiť v regáloch obchodu a cukor je biely jed. Alebo je to opačne a mlieko je nenahraditeľným zdrojom minerálov a vápnika a na chlebe odchovaní ľudia sa v zdraví dožívajú 100 rokov..? Nehodiace sa škrtnite a urobte, čo uznáte za vhodné.

Zdravý rozum je v defenzíve a paralyzovaný analyzovaním. Spontánne reakcie sú spoločensky neprijateľné a servilita strihnutá konformitou nám zošnurovali posledné funkčné mozgové závity. Vidina, priam chiméra šťastného, plnohodnotného života v zdravom a krásnom tele prináša miliardové zisky farmaceutickému – antidepresívnemu – priemyslu a “kliniky krásy” rastú ako huby po daždi…

Aké je riešenie?

 

Situácia je zamotaná ako slávny Gordický uzol. Alexander Veľký ho na svojom ťažení do Ázie vraj dokázal “rozviazať”. Jedným úderom svojho meča vyriešil dlhovekú dilemu. Inšpiratívne. Odporúčam ti vziať si z jeho stratégie príklad – nemyslím tým vyťahovať meč na svoje problémy. Ale prestaň neustále niečo riešiť a VYRIEŠ TO, čo ťa trápi, alebo sa tým prestaň zaoberať. Vyplakávanie nad svojou telesnou váhou, ešte nikomu kilá neubralo. Buď sa začni viacej hýbať a menej jesť, alebo buď spokojný so svojím telom. Niečo vyriešiť vieš a môžeš a niečo iné je zase mimo tvoj dosah. Prestaň sa trápiť a pohni sa ďalej.

 

Prejdime od porovnávania sladkej nevedomosti s pretlakom – nie paradajkovým, ale informačným ku kráse, ženám a omylom.

Najskôr “prevratný” názor, že krása je veľmi relatívna a subjektívna záležitosť. Čo je krajšie – dlhé štíhle nohy, inšpiratívne myšlienky a názory, alebo živé oči, plné energie a radosti zo života. Viem si predstaviť, že pre nevidiaceho sú názory dôležitejšie ako dĺžka nôh a hlupák má čo robiť s formuláciou vlastných názorov, nie aby sa ešte venoval názorom niekoho iného..

Teraz záludnejšia otázka – kto je ženou?  Určenie pohlavia – či je niekto muž alebo žena začína byť tiež relatívne, subjektívne a v priebehu života dokonca aj volatilné, čiže meniteľné. Niektorí vrcholne moderní rodičia svojmu novonarodenému dieťatku v kolónke pohlavie neoznačia ani chlapec, ani dievča. Nech sa ich potomok, keď vyrastie, rozhodne sám, čím chce byť. Ups.

Ale aspoň, čo sa týka omylov, sme si skoro rovní. Mýlime sa často, opakovane a neomylne. Zo všetkých našich “haluzí” vyberiem tri, aby som aspoň čiastočne naplnil prísľub z titulku tohto článku:

1.mylne a často si zamieňame skutočnosť s naším zbožným prianím

2.omylom je myslieť si, že vieme, čo si iný človek myslí, aj bez toho, aby nám to povedal

3. absolútne nezmyselne máme pocit, že iní ľudia sa majú lepšie ako my, či dokonca, že SÚ LEPŠÍ AKO MY!

 

Čo je to “lepší”? V čom sú akože lepší?

  • lepšie varia, či pečú

  • lepšie spievajú, či tancujú

  • lepšie dokážu pokosiť trávnik, či pestovať kvety

  • lepšie zarábajú peniaze a zhromažďujú majetok

  • lepšie sa dokážu venovať deťom

  • lepšie dokážu počúvať, či empatickejšie reagovať

 

NO A ČO? Čo ťa po nich?!

Čo z toho je skutočne dôležité??

 

 

Na to si musí každý z nás odpovedať sám.

Prestaň klamať sám seba, že niekto je LEPŠÍ ČLOVEK AKO SI TY SÁM.

Každý sme iný. Jedinečný, originálny, neopakovateľný a máme svoje nezastupiteľné miesto pod slnkom. Nie sme tu náhodou a svoju cestu životom si určujeme každý jeden deň.

BUĎ SÁM SEBOU.

 

Súvisiace články: Buď sám sebou, ži svoj život, Kto si bez chyby, hoď do mňa kameňom, PREČO alebo 648 slov o PRÍČINE a NÁSLEDKOCH.

ZDIEĽAŤ