Žijeme v reálnom svete alebo vo virtuálnej realite? Alebo to, čo považujeme za realitu simuluje náš mozog..?

Kultová trilógia Matrix ovenčená Oscarmi, je príbeh o tom, že našimi zmyslami vnímaná realita je len výsledkom počítačovej simulácie. Vo fantastickom akčnom sci-fi filme bratov Wachowskich – pardon dnes už sestier Wachovski – obaja prešli zmenou pohlavia, hlavný hrdina Neo bojuje proti naprogramovaným klonom pána Smitha. Celé to má na svedomí “stvoriteľ”, ktorý takto chce ochrániť ľudstvo pred sebou samým.

Výsledok súboja medzi “ľudstvom” skrývajúcim sa v ilegalite a umelou inteligenciou ovládajúcou svet je však i po skončení poslednej časti nejasný..

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt matrix

Je skutočné TO, čo označujeme za realitu? Sú to “len” naše projekcie? A kam smeruje súčasný turbulentný vývoj technológií?

Náš súčasný svet sa míľovými krokmi blíži na okraj, na hranu, kedy máme to, čo sa okolo nás deje vo vlastných rukách. Technológie a ich výkonnosť sa doťahujú na geniálne schopnosti nášho – (ľudského) mozgu. Homo sapiens sa stáva čím ďalej tým pohodlnejší a rieši neskutočné – prepytujem – blbosti o tom, kto je akého pohlavia, či zmenu zemskej klímy spôsobujú kravské prdy alebo, či americký prezident v mladosti obťažoval dievčatá.. Technológie zatiaľ absorbujú všetky naše doterajšie poznatky a skúsenosti, vťahujú nás do svojich “sociálnych” sietí, stávajú sa samozdokonaľujúcimi. Nezakladajú odbory, netrápia ich bio/nebio potraviny, ani pocit naplnenia a osobného šťastia.

Čo s tým?

Náš “starý dobrý” svet si úplne vystačil s tým, že sme si realitu vytvárali my sami – v našej hlave. Vidíme dreamto, čo chceme vidieť, cítime, čo chceme cítiť. Kto sa chce trápiť má na to dostatok dôvodov, kto chce byť šťastný, ten je šťastný a užíva si tento príjemný pocit. Naše okolie, “realita”, to čo sa deje okolo nás je surovinou, ktorú náš mozog spracúva do výslednej podoby na základe našich vzorcov myslenia a predostiera nám výsledný obraz. Náš “skutočný” svet je dnes stvorený a tvorený  približne 7,5 miliardami realít.

Postupne budú naše telefóny viacej smart ako my samotní. Budú nám nielen pripomínať naše termíny, narodeniny našich priateľov, či ukazovať cestu k nášmu cieľu. Budú sa za nás rozhodovať, odpovedať na otázky našich priateľov, vyberať riešenia, simulovať realitu a vyrovnávať na našej životnej púti všetky nerovnosti. Postupne sa staneme závislí na schopnosti umelej inteligencie postarať sa o naše “blaho”. Nemyslím konkrétne nás – vás, alebo mňa, ale nás ako ľudí – generácie našich detí a vnukov. Veď už dnes je zbytočné čokoľvek sa učiť starým spôsobom – memorovať – veď predsa google všetko vie. Nepotrebujeme sa stretávať – porozprávame sa cez whats up, fotky si vymeníme cez Instagram, či facebook, veci si kupujeme na internete.. Hrozí nám to, že  virtuálna realita sa stane našou JEDINOU realitou. Nasimulujeme si čokoľvek, čo budeme chcieť. Chuť slaniny, keď správne00b922602d881b3e273a5fc3aee974b3 stimulujeme chuťové receptory, pocit šťastia, keď príslušné mozgové centrá zásobíme dopamínom, povahové a fyzické vlastnosti našich detí génovým inžinierstvom.. Čaká nás kontrolované rozmnožovanie ľudského rodu podľa toho, ako nám to umelou inteligenciou riadené systémy naprogramujú a umožnia. Aby sme sa nepremnožili, či ako v Terminátorovi neohrozili ďalší samostatný vývoj technologického sveta. Aby sme im nevytiahli napájací kábel z elektrickej zásuvky :-). Len, či nebudú zdroj energie čerpať zo slnka, vetra, vzduchu, pohybu morských vĺn..

Nikdy nebolo lepšie ako je dnes.

To, čo nazývame realitou je to, čo nám náš mozog navarí zo všetkých ingrediencií, ktorými ho zásobíme. Všetkými zmyslami prúdia doň neustále vstupné dáta – mozog ich spracúva, filtruje, skresľuje, prekrúca, ohýba, zahmlieva, vypúšťa.. má naozaj veľa práce s výsledným produktom. Nie je jedno, čo si doň púšťaš, nie je jedno v akej je kondícii, nie je jedno ako ho používaš.

Žijeme v skutočnom svete, nie v Matrixe. Nedokonalom, častokrát nespravodlivom, väčšinou nelogickom, ale v každom prípade našom – ľudskom. Vyvíja sa, napreduje, prekračuje hranice donedávna nemožného a nepredstaviteľného..

Neustála túžba po zdokonaľovaní sa, po poznaní, po rozlúštení všetkých záhad sveta, ktorý nás obklopuje nás robí ľuďmi. Kam až nás naše schopnosti, vývoj nás aj systémov, ktoré stvoríme dostanú si netrúfam odhadnúť. Osídlime iné planéty, staneme sa dlhovekými, budeme ovládať ča, alebo vyhynieme ako živočíšny rod na vlastnú hlúposť, chamtivosť  a neustálu honbu za vlastným blahom..? Súčasný “matrix” založený na túžbe vlastniť, na ochote celé dni (a noci) pracovať kvôli peniazom a ich moci, na ovládaní ľudí pomocou politických, či náboženských systémov a dogiem je naozaj bizarný.

 

Je však skvelé, že máme na výber. Žijeme v dobe, kedy sa skutočne môžeme slobodne rozhodnúť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt happy peopleNasadneme na loď, ktorú strháva súčasné šialené tempo, budeme čím ďalej tým intenzívnejšie veslovať, aby sme si utrhli pre seba ten najšťavnatejší kus alebo ostaneme sami sebou a vyberieme si zo všetkého, čo nám doba ponúka len to, čo je pre nás skutočne dôležité.

Rob TO, čo tvoja duša potrebuje, aby mohla rásť.

Staraj sa o svoje telo tak, aby tento príbytok tvojho ducha bol hodný pomenovania ČLOVEK.

Vyžaruj dobrú energiu pre všetkých, ktorí idú časť tvojej cesty spolu s tebou.

Nie “matrix”, ale ty si tvorcom tvojej reality.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkovVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt soccer celebrations

 

 

 

 

 

 

 

P.s.: Som veľký fanúšik športu. Nielen preto, že sa mu odmalička venujem, ale práve preto, že športovci dokázali matrixu uniknúť. Napríklad takí futbalisti. Dospelí chlapi (aj ženy) v trenírkach naháňajú loptu po “lúke” a výborne sa pri tom zabávajú. Keď niektorí z nich dá gól, naskáču na seba, objímajú sa a výskajú od radosti. Veľkou iróniou je, že sú za to niekoľkonásobne lepšie platení ako kravatoví bankoví úradníci, profesori na univerzitách, špičkoví chirurgovia, piloti lietadiel, jadroví fyzici, vedci v Cerne.. a pritom len robia to, čo má rád každý chlapec od zhruba štyroch rokov..behať za loptou s kamarátmi. ..ak nepresedí celé dni s tabletom v ruke..:(.

 

Súvisiace články: Buď sám sebou, ži svoj život, Len mŕtve ryby, plávajú po prúde, Pomalšie ďalej zájdeš

ZDIEĽAŤ