S ľudskou hlúposťou sa už určite stretol každý z nás. Niekedy je zjavná a dokážeme ju okamžite identifikovať, inokedy prichádza nečakane a jej účinok býva o to frustrujúcejší.

Pripravil som pre teba niekoľko obranných chvatov, ktorými  odporúčam sa brániť. Je mi jasné, že je to boj s veternými mlynmi, ale ani ja, ani Don Quijote a určite ani ty sa nevzdáme.

5 obranných chvatov proti ľudskej hlúposti

 

78ce81c59d414361064f83ed58827f39

1.nepúšťaj sa do hádky s hlupákom– stiahne ťa na svoju úroveň a tam je majstrom..nemôžeš vyhrať a ľudia si vás môžu pomýliť

2.netráp sa po stretnutí s hlupákom – ty si s ním bol chvíľu, on je so sebou celý život

3.nerozširuj počuté (prečítané) hlúpe idey, myšlienky – nepodporuj ich klebetením a zdieľaním

4.daj si pozor a nenaleť – hlúposť býva občas maskovaná vzdelaním, či významným postavením

5.sám nebuď hlupákom – nezvyšuj ich počet, tým, že sa ku nim pridáš

 

 

.

Každý z nás – mňa nevynímajúc – sa občas správa hlúpo. Urobíme alebo povieme niečo, za čo by sme si neskôr dali pár … Máme na to právo – máme právo sa mýliť, máme právo na vlastný názor, máme právo robiť chyby. Treba si len dať pozor, aby sa naše občasné hlúposti nestali častými, či pravidelnými, pretože potom by hrozilo, že nedodržíme bod 5. z odporúčaných obranných stratégií.

A aby som nezabudol – údajne nie je možné, keď si chytíš nos, žmurknúť iba ľavým okom.. Vyskúšal si to? Vidíš aká hlúposť :-).

tumblr_llk62s5huv1qh72ano1_500_large_148978522

..a ešte niečo na pobavenie..

Ľudská hlúposť nenechala ľahostajným ani talianskeho historika ekonómie Carla Maria Cipollu, ktorý je autorom Teórie hlúposti.
Má 5 základných pilierov:

  1. Každý, vždy a za každých okolností, podceňuje množstvo hlúpych jedincov v obehu

Bez ohľadu na to, aký má kto odhad na ľudskú hlúposť, človek býva opakovane zdesený dvomi faktami: – ľudia, ktorých považuje za múdrych sa ukážu ako nehanebne hlúpi

– neoblomné obťažovanie človeka v čomkoľvek, čo robí, hlúpymi jednotlivcami objavujúcimi sa náhle a nečakane aj na miestach, kde sa to najmenej hodí, či v najviac nepravdepodobných momentoch.

  1. Pravdepodobnosť, že určitá osoba je hlúpa, je nezávislá na akejkoľvek inej charakteristike tejto osoby

Jednoducho hlúposť nediskriminuje žiadnu skupinu ani triedu, dokonca ani vzdelancov s titulom, či robotníkov alebo mužov a ženy, ani ľudí vysokopostavených ani jednoducho nikoho…nesúvisí s kultúrou, zemepisným pásmom ani s IQ..

  1. Hlúpy jedinec, je ten, ktorý spôsobí škodu inému človeku/ľuďom, pričom z toho nemá žiaden osoh, ba ešte sám môže byť poškodený

Tento zákon je kľúčovým pre Teóriu hlúposti, pretože len ťažko možno akceptovať to, keď jedinec koná nerozumne a ostatní prichádzajú o energiu, zdravie a náladu. Často taktiež o peniaze a dokonca aj o život bez akéhokoľvek logického vysvetlenia, len preto, že jedinec trpí hlúposťou.

4. Ľudia, ktorí nie sú hlúpi, vždy podcenia škodlivú moc hlúpych jedincov

Opakovane sa robí chyba, kedy ľudia jednajú alebo sa spolčujú so hlúpymi jedincami, pričom platí, že za túto chybu neskôr draho zaplatia. Ignorovanie tohto zákona sa nevypláca, pretože je naivné sa domnievať, že hlúpeho prekabátia alebo budú ním manipulovať. V skutočnosti sa sami vydávajú na milosť/nemilosť osudu, pretože sa nedá, čo si len predstaviť ako bude hlúpy človek myslieť alebo konať.

  1.  Hlúpy človek je najnebezpečnejší typ človeka

 Cipolla rozlišuje kategórie ľudí  podľa typu chovania:

  • smoliar – bezmocný jedinec
  • inteligent – rozumný, schopný premýšľať
  • bandita – síce okradne, ale aspoň sebe prinesie úžitok
  • hlupák – najvyššie nebezpečenstvo, lebo hlupák nekoná podľa žiadnej logiky a jeho nevyspytateľnosť je zdrvujúca

Odporúča dávať si pozor na hlupákov a držať si ich od tela a hlavne nepripúšťať k moci, pretože svojou deštruktívnou silou sú schopní čohokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek.

 

 

motoloveMilujte sa a množte sa a aktívne tak znižujte riziko výskytu hlupákov vo svojom okolí.

 

P.S.: verím, že ste si tento môj článok prečítali s úsmevom na tvári a pochopili nadsázku a humor v ňom skrytý. Ak nie a cítiš sa urazený, odporúčam ti, prečítať si Hlavu XXII. od J. Hellera. Ak táto terapia nezaberie a pocit urážky u teba pretrváva, prosím Ťa – NEPÚŠTAJ SA SO MNOU DO HÁDKY :-).

ZDIEĽAŤ