Všetci sme múdri. Všetkému rozumieme. Máme na všetko ten správny názor. Vieme, čo je rozumné a čo je chybou.

..keď sa jedná o niekoho iného..

Vieme, kedy má nastúpiť Sagan do záverečného šprintu lepšie ako sám dvojnásobný majster sveta. Vieme ako majú futbalisti hrať, aby vyhrávali. Vedeli by sme riadiť firmu lepšie ako náš šéf. Vieme, akú hudbu by mali počúvať naše deti, či kedy má ísť manželka ku kaderníkovi..

pic2_1ahk52f-1ahk52vŠkoda len, že sme takí neomylní, takí bezchybní, keď sa jedná o život, správanie sa, problémy iných. Je to také lákavé hovoriť iným do života. Dávať skvelé rady, poučovať a mudrovať pri káve, pive, či vínku. Kritizovať politikov, postavu susedy, nevhodné chovanie sa  bratových detí..

Určite je dobré správne poradiť niekomu – povedať svoj názor, ak ten niekto má o náš názor záujem. Ak sa nás spýta, čo by sme robili na jeho mieste, v jeho situácii. Áno, na to máme priateľov, aby sme sa s nimi podelili o naše starosti a zdieľali s nimi to, čo nás teší. Avšak veľa priateľstiev a vzťahov je negatívne poznačených práve prílišnou angažovanosťou sa do vecí, ktoré sa nás netýkajú. Snahou utekať od našich nevyriešených problémov k riešeniu starostí ľudí okolo nás.

Ale čo tak uprieť svoj pohľad na seba, do seba? Pre náš život je predsa rozhodujúce ako dokážeme poradiť tomu najdôležitejšiemu človeku v našom živote – sebe samému. Ty chodíš vo svojich mokasínach, ty sa najlepšie poznáš a najlepšie vieš, čo by si chcel/ potreboval zmeniť alebo vylepšiť. Či už na sebe, na svojom správaní, vo svojich vzťahoch, či aktivitách.

Súvisiaci obrázokChyby, nesprávne rozhodnutia sa občas pritrafia každému z nás. Poznám to veľmi dobre. Dôležité však je to, ako sa ku nim postavíš. Naprav to, čo si neurobil správne, ak je treba ospravedlň sa a urob to druhý krát lepšie.

Nie je múdry ten, kto chyby nerobí, ale ten kto ich neopakuje a poučí sa z nich.

Každý máme právo na svoj uhol pohľadu, máme právo robiť svoje vlastné chyby. Je na každom z nás, aby sme si v spleti našich túžob, snov, povinností, očakávaní  dokázali prekliesniť cestu, ktorá povedie tam, kam sa túžime dostať. Učíme sa na vlastných chybách. Učíme sa pozorovaním iných.

Ja sám si musím často hrýzť do jazyka, aby som neustále nehral múdreho deda vševeda, keď pozorujem svoje deti. Keď vidím ako si hľadajú svoju cestu životom mám sto chutí neustále im ukazovať ten “správny” smer. Správny z môjho pohľadu. A v tom je pes zakopaný.

Áno, niekedy to chceme, potrebujeme počuť aj od iných. Začni sa hýbať, športovať. Prestaň sa prejedať, fajčiť, prestaň sa neustál sťažovať a pohni sa novým smerom. Potrebujeme občas postrčiť, občas potiahnuť, niekedy pomôcť sa vrátiť z nesprávnej cesty.

Pomáhajme si navzájom radou, ale hlavne pochopením a povzbudením. Hľadajme na druhých to, čo sa nám na nich páči, to čo nás s nimi spája. To, čo na nich oceňujeme a čím nás inšpirujú. Niekedy robíme tú chybu, že to, čo funguje, to, čo je podľa našich predstáv, berieme ako samozrejmosť, ktorou sa netreba zaoberať. A to, čo sa vymyká našim očakávaniam, to kritizujeme, to nám vadí. Čo robíme nesprávne obyčajne vie každý sám, nepotrebujeme, aby nás na to neustále niekto upozorňoval.

Nik z nás nepotrebuje ku šťastiu kritiku, ale každému pomôže na ceste zlepšovania  sa POVZBUDENIE.

Sústreďuj sa na to dobré, čo ťa v živote stretá. Na to dobré v tebe, v ľuďoch okolo teba, na to dobré, potešujúce, čo medzi nami je a život bude krajší.

Čomu venuješ pozornosť, to rastie.

Prajem ti deň bez predsudkov, deň bez toho, aby si posudzoval chyby iných, ale tešil sa z toho, že aj dnešok je výnimočný deň. Taký výnimočný, aký si ho spravíš TY sám s ľuďmi, ktorých máš rád.  

Ak máš otočenú tvár k slnku, všetky tiene padajú za teba.

Girl-Convertible-Laugh-Happy-Photography-900x1440_zpsb800deec

ZDIEĽAŤ