Asertivita je spôsob správania sa, komunikácie, našej interakcie so svetom a ľuďmi okolo nás.

Čo nám o asertivite vraví Wikipédia:

Asertivita je schopnosť, komunikačná zručnosť, primeraným spôsobom vyjadrovať svoje pocity, názory a potreby v interakcii s inými ľuďmi. Zahŕňa v sebe schopnosť komunikovať, súhlasiť, nesúhlasiť, žiadať, ale aj kritizovať bez manipulácie, agresivity alebo pasivity. Asertívny človek dokáže vyjadriť svoj názor a akceptovať názory ostatných, žije slobodne, a pritom neobmedzuje slobodu iných.

Medzi agresiou a pasivitou ako dvomi hraničnými mantinelmi ľudského správania je priestor, kde sa asertívne môžeme pohybovať tak, aby sme ochránili seba, svoje práva a pocity a pritom nezneužívali, či nezraňovali tých, čo sú v tomto priestore spolu s nami.

Emotion-e1374190811197

 

Na to ako správne pochopiť a uchopiť asertivitu som pre vás pripravil 6 tipov:

1. Nauč sa správne používať „ÁNO“ a „NIE“

S niekým súhlasiť alebo nesúhlasiť je tvoje právo a povinnosť – voči sebe samému. Byť každému k dispozícii, nehovoriť, čo si myslíš, prikyvovať aj keď máš iný názor, je rovnako nesprávne ako byť hluchý, či slepý k potrebám iných, sebecky presadzovať svoje potreby na úkor iných. Správne dávkuj podanú ruku na pomoc s plnením si vlastných snov.

2. Neváhaj vyjadrovať svoje pocity

13108893_23069404Lepšie povedané – SPRÁVNE vyjadrovať svoje pocity, emócie a nálady. Nie len tie pozitívne, či radostné. Náš život je kokteil pocitov a tak je to správne. Neočakávaj, že len to dobré a šťastné bude napĺňať tvoje dni. Dokáž sa podeliť o radosť, šťastie, ale aj o starosti, či smútok v duši. Požiadať o radu, či pomoc je častokrát život zachraňujúce. Nemaj obavy, že tým ukážeš slabosť, či nedokonalosť. Práve naopak – prejavom sily je odvaha, aj odvaha priznať si chybu, či zlyhanie.

3. Zbav sa pocitu viny

Nie si zodpovedný za šťastie a spokojnosť iných. Každý z nás je v prvom rade zodpovedný za SVOJE šťastie a spokojnosť. Nie je za tým nič egoistické. Svoju ochotu pomôcť iným, obetovať sa pre potreby ostatných nepoužívaj ako výhovorku pre nespokojnosť s vlastným životom. „Ja ti budem vo všetkom po vôli a ty ma urobíš šťastnou,“ je hrubý omyl mnohých partneriek, či partnerov. Ja beriem ohľad na tvoje potreby a ty na moje.

4. ŽI a NECHAJ ŽIŤ

Vytváraj si svoj svet podľa tvojich predstáv a potrieb. Avšak uvedom si – ak nie si pustovník, či stroskotanec na opustenom ostrove, že si obklopený ďalšími ľuďmi s ich potrebami, túžbami a predstavou o živote. Buď dostatočne vnímavý, aby si dokázal rozpoznať, kde tvoje predstavy a požiadavky už idú na úkor ľudí v tvojom životnom priestore. A taktiež im nedovoľ plieniť v tvojej emocionálnej záhrade a necitlivo čerpať z tvojich zásob energie, brať ti sny, či zhasínať svetlo na konci tunela.

5. Rešpektuj iných a požaduj rešpekt pre seba

Každý sme samostatná, výnimočná osobnosť a len my sami rozhodujeme akú máme „cenu“. Stav tvojhoVýsledok vyhľadávania obrázkov konta, značka auta, či funkcia na vizitke nič nehovorí o tvojej skutočnej, ľudskej hodnote. Neponižuj sa pred druhými a taktiež sa nad nikoho nepovyšuj. Rešpektuj ľudí okolo teba s ich silnými stránkami, či nedostatkami. Kto z nás je dokonalý? Nik, a to robí život pestrým, dobrodružným, nevyspytateľným. Ja viem, čo nevieš ty a ty zase si šikovnejší v niečom inom. Skvelé! TY SI OK A JA SOM OK.

6. Posilňuj svoje sebavedomie

Zdravé sebavedomie, pocit vlastnej hodnoty ti vytvára správny predpoklad na to, aby si sa nesprával k iným agresívne, povýšenecky, či arogantne. A taktiež ťa nedostane do okov pasivity, podriadenosti, či závislosti na niekom inom. Buduj svoju hodnotu, pracuj na svojom talente, ukáž iným svoj prínos, svoje schopnosti, buď príkladom, inšpiruj.

Asertivita je súčasťou umenia ktorému sa vraví umenie žiť. Patrí medzi schopnosti, ktoré sa dajú naučiť, neustále vylepšovať a reagovať tak na prostredie, v ktorom žijeme a ľudí, ktorí nás obklopujú. Niekedy to môže byť bolestivé, napríklad keď odmietneme pridať sa k plaču nad krivdami, či  nespravodlivosťou života – avšak oheň neuhasíš prikladaním ďalších polienok.

Povedz NIE, keď ťa niekto zneužíva a povedz ÁNO, keď ťa niekto potrebuje.

418810_286491691417158_933726792_n

 

Nie to, čo sa Ti postaví do cesty, ale to ako zvládaš prekážky a výzvy určuje, aký život žiješ. Buď však tímový hráč, buď ochotný pomôcť a pritom BUĎ SÁM SEBOU A ŽI SVOJ ŽIVOT.

Súvisiace články: Buď sám sám sebou, Šťastie je krásna vec, 7 krokov k zvýšeniu sebavedomia

ZDIEĽAŤ