Out of box je fráza, ktorá sa používa, keď máme na mysli niečo, čo sa vymyká bežnému spôsobu uvažovania, správania. Ale, čo presne to znamená? Načo a prečo to robiť..?

Mimo krabice? Akej krabice? Niektoré preklady výrazov z angličtiny znejú naozaj dosť zábavne. Ale keď si náš spôsob myslenia, uvažovania, rozhodovania sa predstavíme ako ucelený systém tvorený na základe našich skúseností, charakteru, temperamentu..tak by sme ho za krabicu (box) mohli označiť.

Drvivú väčšina – údajne až 80% našich každodenných reakcií, rozhodnutí robíme automaticky, rutinne a extra sa nad nimi nezamýšľame. Ranné rituály, obliekanie – vždy tú istú nohu dávame ako prvú do nohavíc, hodinky nosíme stále na tej istej ruke, automaticky šoférujeme po tej istej trase, sadáme si na „svoju“ stoličku.. máme zabehaný spôsob reakcií na podnety, určitý spôsob komunikácie alebo ne-komunikácie s okolím.. Prečo je to tak? Náš mozog je najdokonalejší výtvor prírody a neustále hľadá spôsob ako eliminovať svoje zaťaženie, ako znížiť energetickú náročnosť svojej prevádzky. Preto nám podsúva riešenia, reakcie, ktoré pozná, ktoré „obyčajne“ robíme a drží nás v „boxe“.Young man in pajamas sleeping on sofa at home with teddy bear

Skvelé, tak prečo by som mal z tejto krabice vystrkovať nos? Prečo v nej pekne v teplúčku energetickej nenáročnosti, neleňošiť na pohodlnom gauči rutiny?

 

Mám pre teba hneď niekoľko dôvodov prečo byť OUT OF BOX.

1. Súčasnosť charakterizuje turbulentný technologický vývoj, ktorý ide skôr skokmi ako lineárnym rastom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt out of boxS tým ruka v ruke rastie tlak a nároky kladené na nás, či už ako ľudí v pracovnom procese, či v biznise, tak aj ľudské bytosti zo svojimi potrebami, túžbami a očakávaniami. To, čo bolo včera „in“ je zajtra už zastarané. To, čo som sa doteraz naučil a fungovalo mi na včerajšie výzvy, sa dnes a zajtra môže ukázať ako nefunkčné. Kreativita a schopnosť vidieť riešenia tam, kde iní vidia prekážky je to, čím získaš výhodu. Vďaka tomu unikneš pred nemilosrdným valcom postupujúceho vývoja drtiacieho staré zvyky, zabehané riešenia a to „čo predsa vždy fungovalo“.

.

2. Pobyt v krabici poskytuje imaginárne útočisko – ochranu pred omylmi, kde sa všetko dá predvídať a je sa za čo skryť.

Avšak pozor! „Boxisti“ sú chránení nielen pred omylmi a zlyhaním, ale veľmi efektívne aj pred úspechom. Ak sa pohybuješ vo vychodených koľajach na ceste, kde pred tebou ide veľa ľudí, buď si istý, že do krajiny zázrakov nevedie, nič zaujímavé na nej nezažiješ a najlepšie ovocie už pozberali tí pred tebou.

3. Uniformita, konformnosť sa už nenosí. Schopnosť odlíšiť sa, byť iný, BYŤ SÁM SEBOU je výzva dnešnej doby. pohyb-fitness-nestandard2

Splynúť s davom je pohodlné. Nemať názor na porade, prípadne mať šéfov názor, môže byť dokonca prospešné. Len to kriví chrbticu a zabíja mozgové bunky. Nezabúdaj – po prúde plávajú len mŕtve ryby. A to ty predsa nie si..

A ešte jeden argument – život v krabici ohraničenej zľava aj sprava, spredu aj zozadu, zhora aj zdola je..NUDNÝ.

 

Príklad „podpory“ samostatného myslenia zo súkromnej extra školy môjho syna.

Doniesol z testu z matiky 97% tné hodnotenie. Po pochvale a hrdosti som sa ho nesmelo spýtal, kde stratil tie 3 percentuálne body. Vysvetlenie bolo, že vypočítal príklad síce správne, ale použil iný postup, aký očakával učiteľ. Svoj vlastný – a to, ako usúdil pán učiteľ, predsa treba „potrestať“. Ja by som mu dal 50% navyše! Nielen preto, že je to môj syn, ale aj preto, že dokázal nájsť inú, novú cestu k cieľu. Za to, že nepoužil štandardné riešenie, ktoré ho niekto učil, ale našiel svoje vlastné.

Porušovanie pravidiel (nie zákonov) je základný predpoklad úspechu. Pokrok je vždy výsledkom myslenia tých bláznov, ktorí buď nevedeli, alebo nechceli vedieť, že inak sa nedá, že tak ako to bolo doteraz je to jediné možné, správne a najlepšie riešenie. Nie všetko, čo na ceste z boxu urobíme, zažijeme, vymyslíme posunie ľudstvo vpred. Dokonca si dovolím tvrdiť, že väčšina bláznivých, nekonvenčných nápadov a riešení, sa ukáže ako Darwinovská slepá ulička vývoja. Ale tých pár, ktoré sa ujmú, menia naše životy a dostávajú ich na novú úroveň.

NO A ČO?

Prestať sa pokúšať, prestať kreovať, prestať vystrkovať rožky z krabice, ktorú nám život a svet okolo nás vymedzil je začiatkom úpadku. Nielen nás samotných ako výnimočných osobností, ale aj nás ako človečenstva.

Poď von krabice – vyslov svoj názor na porade, aj keď je iný ako väčšinový, neboj sa zmeniť to, čo ti nesedí, to, čo ti prekáža len z obavy, čo na to povedia iní. V krabici sa orlie krídla roztiahnuť nedajú. Nanajvýš tak slepačie, dokonale obstrihané konvenciami, návykmi a lenivosťou.

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt your life

Premýšľaj nad vecami, na ktorých ti záleží, venuj extra pozornosť tomu, čo ťa baví, rozvíjaj sa v oblastiach, na ktoré máš talent. Buď iný, správaj sa inak, premýšľaj inak a VESLUJ, PLÁVAJ, LIETAJ, ZHLBOKA DÝCHAJ A NEVZDÁVAJ SA, svoj život máš vo svojich rukách.

 

Súvisiace články: Len mŕtve ryby plávajú po prúde, Prečo zmena tak boli ??, Buď sám sebou, ži svoj život

P.S.: „Ako vzniká vynález? Všetci vedia, že niečo je nemožné. Potom sa však objaví nejaký blázon, ktorý nevie, že je to nemožné a urobí to.“ – Albert Einstein

ZDIEĽAŤ