Strach má vraj veľké oči. Je to dobré? Pristanú mu? Alebo ich na nás vypliešťa ako strašidlo v detských rozprávkach.. Nik ho nevidel, ale často ovláda naše myšlienky a ovplvňuje náš život. Je strach iba negatívna emócia, či môže byť pre nás aj prospešný..?

Strach je jednou z najvýznamnejších a najprimitívnejších emócií ľudskej bytosti. Aj keď, v niektorých prípadoch môže mať svoje opodstatnenie, strach je zvyčajne limitujúcim faktorom v našom živote. Mnoho ľudí žije v strachu, úzkosti alebo starostiach, bez toho aby si to uvedomovali.  Strach sa spája s prežitými skúsenosťami, udalosťami a viacej sa viaže na predstavivosť, očakávanie ako na realitu.

h6snh6_zybsjr_fb_xl

Strach má jedinečnú schopnosť obmedziť tvoj potenciál

Strach podporuje nečinnosť – mnoho ľudí sa tak bojí odmietnutia, že sa vzdávajú svojich želaní, či dosiahnutia svojich cieľov. Jednoduché veci – ako pozvať niekoho na rande sa môže zdať nemožne ťažké, keď ťa ovláda strach, či obava z reakcie druhej strany. Zavolať klientovi a dohodnúť si stretnutie, môže byť neprekonateľnou prekážkou medzi tebou a úspechom. 

Strach je nerozumný – ľudský duch nie je predurčený žiť (živoriť) v ustráchaných myšlienkach. Strach je svojou povahou iracionálny a to spôsobí, že budete robiť iracionálne veci. Keď žijete so strachom, nevidíte príležitosti, ale len prekážky. Strach prerastá často do fóbií, nezmyselných strachov zo všetkého možného od pavúkov, cez uzatvorené priestory až po strach z cesnaku, či cesty do práce.

Strach láka negativitu – podľa Zákona príťažlivosti je zrejmé, že strach (a ďalšie negatívne myšlienky) priťahujú negatívne výsledky. Strach je všeobecne negatívna emócia a môže zatieniť akúkoľvek pozitivitu okolo vás.  

Je treba si uvedomiť, že strach je naša naučená reakcia, nemáme ho ako ľudia vrodený.  Strach podľa Morgana Scotta Pecka je jedna z hlavných foriem lenivosti bojíme sa, že by sme mohli stratiť to, čo máme, keby sme sa pohli z miesta – je to strach z práce potrebnej k dosiahnutiu nového stavu. Ľudia bojujú s túžbou po tej, či onej zmene, ale v skutočnosti sa zmeny desia – desia sa driny, ktorú zmena predstavuje, alebo možnosti zlyhania, či neúspechu svojej snahy.angst

Ako bojovať so strachom? Nie je to jednoduché, tak ako prekonávanie iných našich iracionálnych presvedčení, či fóbií. Niekomu pomáha prekonať strach z určitej aktivity to, že ju vykonáva, že si ju osvojí, že sa cíti istý. Na prekonanie fóbií tiež pomáha práca s mysľou, či techniky NLP. Posilňovanie sebavedomia, podpora prajného okolia, tréning a rozvoj slabých stránok, sebarozvojové semináre ti pomôžu zbaviť sa okov tvojej mysle.

Prekonávanie strachu je často o prekonávaní svojich hraníc – obmedzujúcich limitov v našej mysli. Netreba sa báť zlyhania, keď sa o niečo pokúsime a neuspejeme. Je treba mať obavu z toho, čo bude s naším životom, keď sa o niečo, pre nás dôležité, prestaneme pokúšať.

Takže strach MÁ veľké oči, keď z našich malých obáv robí veľké problémy, keď z našich slabších stránok robí neprekonateľné prekážky, keď nám podráža nohy na ceste k cieľu, keď nám berie energiu ešte skôr ako vyštartujeme. Keď nás priklincuje k zemi, ku gauču, k stoličke, vtedy, keď máme vyraziť za svojimi snami, keď máme chytiť príležitosť za pačesy, keď sa máme pustiť so životom do súboja o svoje šťastie..

Kedy môže byť strach pre nás priateľom?

Vo svojom pozitívnom zmysle nás môže strach podnecovať k lepším výkonom, k prekonaniu svojej pohodlnosti alebo samého seba, môže byť prejavom pudu sebazáchovy v kritických situáciách.

Tak ako nám brzdy v aute v kritických situáciách môžu zachrániť život, tak aj strach ako burcujúci faktor nám môže pomôcť predvídať riziko, nebezpečenstvo a uchrániť nás pred ohrozením života, či nerozumnými rozhodnutiami. Vrhať sa do nebezpečných situácií bez strachu, nie je prejavom hrdinstva, či odvahy, ale ľahkovážnosti a hazardu. Sám jazdím na motorke (choppri) a keď vidím niektorých frajerov, ako sa rútia v plnej premávke v ústrety svojmu osudu, neostáva mi nič iné len veriť v zázraky. Takáto absencia strachu, či inak povedané zdravého rozumu často končí bezhlavo..doslovne.

Pointa nie je v tom zbaviť sa strachu, ale nedovoliť mu robiť, či lepšie povedané nerobiť dôležité rozhodnutia za teba. Strach je mocnou silou a je dôležité, aby si nad ním prevzal kontrolu skôr, než prevezme kontrolu nad tebou. Odvážnemu šťastie praje.

fear

Súvisiace články: Zmena bolí, 7 krokov k zvýšeniu sebavedomia, Šťastie je krásna vec

ZDIEĽAŤ