Stres je fenómenom dnešnej doby. Je vôbec možné sa mu vyhnúť? Účty musíš stále platiť, deň nebude mať viacej hodín a spojiť zarábanie peňazí a starostlivosť o seba a svojich blízkych je výzvou aj pre tých najšikovnejších.

Podstata zvládnutia stresu je o staraní sa – o svoj životný štýl, o správne usmerňovanie svojich myšlienok a emócií. Taktiež si musíš nájsť funkčný spôsob, ako sa vysporiadať s problémami. Neustály stres môže viesť k depresiám, pocitu beznádeje, či vyhorenia. Stráda naše fyzično, plače naša duša.

Bez ohľadu na to, ako stresujúci sa tvoj život zdá, existujú triky, ktoré môžeš urobiť pre to, aby si zmiernil tlak a získal kontrolu nad svojim životom. Ak budeš mať svoj život a tvoje aktivity pod väčšou kontrolou, pocit stresu – nezvládnuteľného stresu, ustúpi.

6 Jednoduchých trikov pre zvládnutie stresu

cum-sa-gestionezi-stresul-la-serviciu

 

 

Trik č.1 Urči si priority – múdro plánuj svoj čas

Naše duševné aj fyzické schopnosti majú svoje limity. Nemôžeš chcieť v jednom čase dosahovať rôzne ciele s rovnakou intenzitou, naliehavosťou. Rozhodni sa, čo je teraz v tomto období pre teba najdôležitejšie a na to sa sústreď. Svoju dennú, týždennú časovú kapacitu si múdro rozvrhni a plánuj – rezervuj si čas na všetko, čo je pre teba nevyhnutné. Aby ti hodiny a dni neutiekli pomedzi prsty a ty ostaneš stáť s prázdnymi rukami, či dušou zadýchaný od neustáleho naháňania vlastného „chvosta“.

Trik č.2 Vyhľadávaj osobné stretnutia s pozitívnymi ľuďmi

Pomoc, podpora, povzbudenie sú pre stres ako Domestos pre mikróby. Priateľskí, pozitívne naladení ľudia v tvojom okolí ti pohladia dušu a rozoženú chmáry. Nechatuj s nimi na sociálnych sieťach, rozprávaj sa s nimi pri kávičke, na prechádzke. Stres sa v spoločnosti skutočných priateľov necíti dobre a mizne k negativistom.

Trik č.3 Svoje rozhodovanie a aktivity filtruj cez svoje potreby

Uspokojovanie potrieb a nárokov iných – vedúceho oddelenia v práci, partnera, detí, susedov..  bez ohľadu na seba, ťa dostáva do permanentného stresu. Neskáč ako iní pískajú, nekopíruj cudzie životy, neži v sebaklame. Prestaň riadiť svoje potreby podľa televíznych reklám a kopírovať správanie hrdinov romantických románov, či akčných filmov. Ty si TY a si dosť dobrý – pre seba aj pre iných.

Trik č.4 Venuj sa niečomu, čo ťa baví – každý deň

Nájdi si čas pre seba a svoje záľuby každý deň. Čo i len pár minút. Šport, aktívny pohyb, stretnutia s priateľmi, hudba, ktorú máš rád, či zaujímavý film. Je na tebe, aby si si v zhone všedného dňa vytvoril oázu kam má stres a napätie vstup zakázaný. Takýto reset, reštart mysle, upokojenie či fyzická aktivita je nevyhnutná, ak chceš stresu ubrať na vplyve na teba.single-dad-1024x512

Trik č.5 Vytvor si dostatok času na pokojný spánok

Spánok, jeho dostatok je pre náš organizmus nevyhnutne potrebný. Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok spôsobuje škodlivé zmeny v štruktúrach mozgu a má priamy vplyv na tvorbu stresových hormónov. Správne si rozvrhni čas a aktivity počas dňa a večera, aby tvoj spánok bol dostatočne dlhý, pokojný a osviežujúci.

Trik č. 6 Ak sa tomu, čo ťa stresuje nemôžeš vyhnúť, alebo to zmeniť, nauč sa to akceptovať

Jedna z múdrostí, ktorú je dobré sa v živote naučiť je dokázať rozoznať medzi tým, čo zmeniť dokážeme  a čo nie. Na čo nemáš vplyv, čomu sa nedokážeš vyhnúť sa nauč akceptovať. Boj s veternými mlynmi, okorenený frustráciou z nesplniteľných cieľov je skvelý stresujúci faktor.

nature-girl-hands-heart-love-photo-wallpaper-1680x1050Dlhodobý stres výrazne siaha na naše mentálne aj fyzické zdroje, vysáva našu životnú energiu a zhasína svetlo na konci tunela. Môžeme sa vyhovárať na náročnú dobu, množstvo našich povinností a zaplatiť cenou najvyššou – našim životom. Platíme absenciou pocitu spokojnosti, zmysluplnosti a nedostáva sa ku nám šťastie. Drtí nás lis tlačený nárokmi iných, našou honbou za poľnou trávou úspechu a neschopnosťou rozhodnúť sa, čo vlastne od života chceme.

Rozhodni sa zobrať riadenie svojho života do vlastných rúk, ujasni si priority, rozlíš možné od nereálneho a múdro využi čas, ktorý ti je na tvoj život vymedzený. Stres je súčasťou doby, ale jeho negatívny dopad na teba svojím životným štýlom a nastavením mysle dokážeš eliminovať.

KOMU DÁVAŠ VINU, TOMU DÁVAŠ MOC. Žijeme v slobodnej dobe a všetky rozhodnutia sú len a len naše. Aj vina, aj zásluhy, aj radosť, aj smútok..

Súvisiace články: FLOW, Šťastie je krásna vec, 5 zdrojov energie

ZDIEĽAŤ