Je to naozaj tak? Nie som ichtyológ, takže sa nejdem hádať o tom, akým smerom plávajú ryby – živé zrejme hore a dole aj doľava aj doprava, podľa toho kde sa nachádza potrava, ktorú potrebujú k prežitiu. (videl som film o ťahu lososov hore prúdmi riek, kvôli potomstvu a to je neskutočné prírodné divadlo..)

Poďme k veci. O čo mi ide s tými rybami. O teba a tvoju vlastnú cestu životom po prúde, či proti prúdu, či aj tak aj tak, ale hlavne smerujúcu tam, kam sa chceš dostať.

Ak zoberieme väčšinový názor ako prúd, v ktorom sa zdanlivo ľahko pláva, ktorý ťa vlečie tam kam smeruje, nevyžaduje od teba extra úsilie, len držať hlavu nad vodou, tak skutočne môžeš vyzerať ako mŕtva ryba v prúde rieky. Je len otázka času, kedy ťa nejaký dravec zožerie alebo sa dostaneš niekam kam si sa dostať netúžil.otl_triathlon_danger_01_1600x700

Podriadiť sa spoločenským tlakom a robiť to, čo sa od teba očakáva – dobre sa učiť, nájsť si dobré zamestnanie, byť dobrým zamestnancom a postupovať po kariérnom rebríčku je pre mnohých to, čo od života očakávajú. Potrebujú sa správne naučiť pravidlá podľa, ktorých sa hrá a zapadnúť do prostredia. Je to jeden zo spôsobov ako zvládnuť dnešnú náročnú dobu.

Máme na výber. Niekto berie prácu a zamestnanie ako „nutné zlo“ a skutočne žije len vo svojom voľnom čase. Ten kto nechce prežiť svoj život čakaním na víkend a stratiť väčšinu svojho života v práci, čo ho nebaví, komu nevyhovuje, že plávanie v prúde síce nevyžaduje energiu, ale smer prúdu nemá pod kontrolou, ten si hľadá svoju cestu (..Frankie sad “I did it My Way”..).

Nekomentujem, neposudzujem, čo je správne, čo je lepšie. Upozorňujem na možnosť voľby.

3635482365_d7f55b2dc2Máme na výber. Plávať v prúde, prispôsobiť svoje sny a ciele možnostiam, ktoré nám „bezpečie“ prúdu ešte necháva. Alebo sa spoľahnúť na vlastné sily, nebáť sa rizika, plávať proti prúdu, občas naraziť na slepé rameno, občas sa nedobrovoľne napiť vody..ale byť slobodný vo výbere smeru a cieľa, prevziať zodpovednosť za svoj život a napnúť všetky sily. Nesmieš sa báť porušiť pravidlá (nie zákony!) podľa, ktorých sa správajú ryby plávajúce v húfoch. Nevyhneš sa nepochopeniu, možno dokonca výsmechu “mŕtvych rýb” unášaných prúdom cudzích potrieb a smerujúcich k cieľom niekoho iného. Ale ako sa spieva v texte jednej piesne – radšej byť všetkým na smiech ako sebe na plač..

Nie všetko v našom živote sa nám podarí, nie vždy sa rozhodneme správne. Nakoniec možno takýto „protiprúdový“ život ani nebude bohatší na materiálne statky, na symboly úspechu, na pozlátko. Ale určite ti prinesie hrdosť na samého seba, na tvoju odvahu vzoprieť sa “Matrixu”, vymaniť sa predurčeniu a raziť si cestu džungľou povinností, informácií a nárokov tak, aby si dosiahol to, čo od seba očakávaš ty sám.

Odporúčam ti využiť občas energiu prúdu, hľadaj si v ňom spojencov a dvíhaj hlavu nad hladinu – nech vidíš, nech ťa je vidieť.. Sleduj smer prúdu, porovnávaj ho s tvojim cieľom a maj pružnú myseľ. Pocit, že nám niečo uniká, že stále musíme byť v tempe, že nie je čas na úsmev, dobrú náladu, čas na seba a priateľov, že nás iní predbehnú.. spôsobí akurát to, že skôr vyčerpáme svoj potenciál, svojho ducha a svoje telo – prečítaj si knihu Umenie ticha.

Občas sa zastav a naber čerstvé sily, vyčisti si myseľ od balastu a utvrď sa v správnosti svojho smerovania. Ujasni si priority, osláv úspechy a prehodnoť svoje ciele. Nenahraditeľných sú plné cintoríny.

Vzopri sa tomu, čo ťa tlačí, vlečie, oberá o odvahu a kreativitu a hľadaj si svoju vlastnú cestu životom. Vesluj, plávaj, zhlboka dýchaj a nevzdávaj sa – ŽI SVOJ ŽIVOT.

 Súvisiace články:Buď sám sebou, Menej je niekedy viac, Správny výber cieľa.

ZDIEĽAŤ