Zomrel legendárny kanadský pesničkár Leonard Cohen (82).

“Môj otec odišiel z domu v Los Angeles a vedel, že dokončil to, čo považoval za jednu z svojich najúžasnejších nahrávok,” potvrdil jeho syn Adam.

Pred mesiacom vydal album You Want It Darker, ktorý sa stal jeho rozlúčkou s fanúšikmi. Jasne to naznačil už obal, na ktorom 82-ročný spevák sedí v okne orámovanom čiernou farbou, motív odchádzania a vyrovnania sa s blízkou smrťou ešte umocnila titulná pesnička so slovami “I am ready, my Lord (Som pripravený, pane)”.

 

Cítil, že koniec sa blíži. Keď sa v auguste tohto roka dozvedel, že jeho dlhoročná múza Marianne Ihlen zomiera, poslal jej dojemný list na rozlúčku. “Nastal ten čas, keď sme naozaj veľmi starí, naše telá sa rozpadajú a myslím, že ťa budem čoskoro nasledovať,” napísal v ňom. Jeho fanúšikovia si želali, aby to nebola pravda, ale on už mal silné tušenie, že mu zostávajú posledné mesiace života.

Čím bol starší, tým bol jeho hlas podmanivejšie hlbší. Debutový album nahral dosť neskoro, až po tridsiatke, no patril medzi hudobníkov, ktorí vyzrievajú vekom a pritom stále majú čo povedať. Takých nebolo a nie je veľa.

Leonard Norman Cohen sa narodil 21. septembra 1934 vo Westmounte (štvrť Montrealu) v štáte Quebec. Ako tínedžer sa naučil hrať na gitaru a založil si folkovú skupinu, no diela španielskeho básnika Federica Garcíu Lorcu ho priviedli k poézii (po rokoch dal na jeho počesť dcére meno Lorca).

Na prelome 50. a 60. rokov si z otcovho dedičstva kúpil malý dom na gréckom ostrove Hydra, na ktorý chodievali zbierať inšpiráciu a oddychovať známi umelci ako napríklad maliar Marc Chagall alebo spisovateľ Henry Miller. Napísal tam knihy Flowers for Hitler, The Favourite Game a Beautiful Losers, ale predovšetkým sa spriatelili s nórskou modelkou Marianne Ihlenovou. Práve ju spomína ako svoju múzu, bez ktorej by nevznikli texty neskorších piesní ako Bird on Wire, či So Long, Marianne.

Vrátil sa s ňou a jej synom do Kanady, no ona si nevedela zvyknúť na  rastúcu popularitu muža, ktorého šarm a galantnosť priťahoval iné ženy a tak sa v druhej polovici 60. rokov rozišli. V hudbe sa mu podarilo presadiť vďaka speváčke Judy Collins, ktorá naspievala jeho prvý veľký hit Suzanne. Našla ju v zbierke básní a Cohen ju dal aj na svoj debutový album v roku 1967.

Odvtedy začal byť uznávaným autorom, ktorého slávu po sérii nahrávok upevnil album Various Positions (1984) s hitom Hallelujah. Potenciál tejto balady absolútne neodhadla firma Columbia, ktorej sa zdalo, že znie zastaralo. Publikum fascinované charizmatickým hlbokým basom, poetickými textami a melancholickými náladami jeho piesní si myslelo niečo úplne iné.

V 90. rokoch ho viac než hudba lákali budhizmus a meditácie, stiahol sa do ústrania zenového centra. K hudbe sa vrátil až v 21. storočí albumom Ten New Songs, definitívny comeback na scénu však prišiel až keď vyhral spor s manažérkou, ktorá ho okrádala o peniaze.

V roku 2008 vyrazil na svetové turné, ktoré s prestávkami trvalo do roku 2013 a stihol počas neho takmer štyristo koncertov. V rámci neho sa zastavil aj na Slovensku. Na sklonku života ešte stihol pridať tri výrazné albumy Old Ideas (2012), Popular Problems (2014) a You Want It Darker (2016).

V posledných rokoch ho však už trápili vážne zdravotné problémy, jeho posolstvá preto Adam Cohen zaznamenával na počítači. “Som pripravený zomrieť,” povedal.

Pozri aj: Umenie ticha

Zdroj: dennik N

ZDIEĽAŤ