O pozitívnom myslení už určite počul každý z nás. Rinie sa na nás z motivačných citátov, z regálov kníhkupectiev, zo seminárov sľubujúcich rýchlu a pozitívnu zmenu našich životov..

Čo to vlastne pozitívne myslenie je?

A tým nemyslím to, že to je dobrý biznis, výborne predávaná a žiadaná komodita, že je to “in”.. Že z tohto pojmu profituje množstvo ľudí na celom svete a samozrejme aj u nás. Čo je pozitívne myslenie  pre každého z nás..? Chiméra, želateľný stav, blbosť alebo je to ako Kolombova žena – každý o ňom hovorí, ale nik ho nevidel..necítil..?

Pojem “pozitívne myslenie” získal medzi mnohými ľuďmi negatívnu príchuť. 13514366-fotoNapomohli tomu autori motivačných kníh, videí a seminároví, rýchlokvasní motivátori, ktorí sa snažia platiacim účastníkom natlačiť do hláv, že dokážu čokoľvek sa im len zachce – zbohatnúť, schudnúť, stať sa silnými, empatickými.. ideálne súčasne. ..a veľa..a rýchlo.

Fakt je to, že takto kúpené “pozitívne myslenie” prinieslo niektorým ľuďom veľa negatívneho v zmysle sklamania z nesprávnych rozhodnutí, minutých peňazí, premárnenej energie a straty dôvery v možnú zmenu v ich životoch. Naleteli na sľuby krajších, svetlejších, bohatších zajtrajškov, vďaka sile príťažlivosti, vďaka prísľubu zmeny ich myslenia v priebehu jedného semináru, prípadne ďalšieho a ďalšieho.., vďaka tomu, že uverili tomu, že dosiahnu všetko, čo chcú.

Nechcem Vám teraz pokaziť náladu, ale to, čo som v živote zistil, odpozoroval je to, že nedosiahneme VŠETKO, čo chceme.

Na jednej strane preto, že naše priania niekedy generujeme ako na bežiacom páse podľa toho, čo sme práve videli u suseda, v televízii, čo nám práve niekto poradil, povedal.. Podľa toho, čo si myslíme, že by sme mali chcieť, mali mať.. A takéto priania, sú veľmi pružné, často krátkodobé a “prelietavé”. Niekedy sú dokonca protichodné – máme radi dobré jedlo a veľa dobrého jedla, ktoré si chceme dopriať a taktiež si prajeme byť zdraví, výkonní, štíhli a v dobrej kondícii. Ako tu môžeme dosiahnuť všetko, čo chceme? Aj si dávať pečenú kačku s knedľami a dvomi pivami večer, aj mať ráno ploché brucho, štíhle boky a plno energie na ďalší náročný deň.. Nestačí ti pozitívne myslieť a meditovať o tom ako sa kačka mení na brokolicu a tvoj telesný tuk na svaly. Musíš si dokázať vybrať zo svojich túžob a prianí to, ČO CHCEŠ NAOZAJ.

Ak chceš získať niečo, čo nemáš, musíš robiť niečo, čo si nerobil.
Ak chceš získať niečo, čo nemáš musíš sa vzdať niečoho čo máš..pohodlia, lenivosti, starých zvykov, vychodených chodníkov..

 

joga8Lenže to vyžaduje zmenu návykov a zmena bolí, preto je dôležité, aby si si skutočne dobre z Tvojich prianí vybral a určil si priority. Aby si bol ochotný prekonať prekážky, stojace medzi tebou a želateľným stavom.

Skôr ako skočíš do hlbokej vody, nestačí pozitívne myslieť, že to zvládneš a potom ostošesť trepať rukami vo vode. Musíš si najskôr odpovedať na otázku, prečo tam chceš skočiť, musíš sa učiť plávať a mať pozitívne očakávanie, že tvoja schopnosť udržať sa na hladine bude dostatočná, aby si svoj skok neľutoval, ale aby ti priniesol to, kvôli čomu si ho chcel, spravil..

Veľa ľudí “namotivovaných” na “život meniacich seminároch” skočia bezhlavo do bazéna, bez toho, aby sa presvedčili, že tam je voda, že dokážu plávať, že im to prinesie očakávaný úžitok.. Urobia nepremyslené kroky, zmeny vo svojich životoch, ktoré im nielenže neprinesú vytúžený výsledok, ale naopak pripravia ich aj o to, čo mali dovtedy.

Aby pozitívne myslenie bolo skutočne pozitívne, je potrebné splniť niektoré podmienky:

  • pevné rozhodnutie, silný motív, dôvod prečo chceš práve toto a
  • viera, presvedčenie, pozitívne očakávanie (myslenie), že to zvládneš, že to dokážeš a samozrejme
  • neúnavná aktivita smerujúca k naplneniu tvojej túžby.

Takže pozitívne myslenie patrí do nevyhnutnej výbavy každého z nás, kto chce úspešne prekonávať prekážky, zvládať zmenu, prekračovať hranice svojej zóny komfortu.

Pozitívne myslenie spôsobuje, že tvoj mozog sa orientuje na hľadanie riešení. Negatívny, pesimistický spôsob uvažovania – čo všetko sa môže stať, čo môže zlyhať, prečo to nemá zmysel …je orientovaný skôr na hľadanie dôvodov, prečo to nerobiť. Pozitívne myslenie je pozitívne, tak ako oheň, ktorý ti slúži. Ak sa vymkne tvojej kontrole, vymkne realite a raciu je to živel, ktorý môže v tvojom živote napáchať škody.nasmejana-zena-1376218068-10442

Pozitivizmus v nás spúšťa procesy vďaka, ktorým sa cítime šťastní, sebavedomí. Šťastní ľudia majú silný imunitný systém, konajú nesebecky, akceptujú sami seba aj ostatných. V tom čo robia, sú spravidla úspešní, majú vytvorené okolie podpory a funkčné vzťahy, žijú plnohodnotný život podľa svojich predstáv – SÚ SAMI SEBOU. Naše okolie, vonkajšie impulzy v nás spúšťajú procesy, kedy dokážeme prekonať sami seba. Ale rozhodujúca zmena nie je vo vonkajších impulzoch, ale závisí od nášho vnútorného nastavenia.

Ale pozor, týmto všetkým nechcem povedať, že iné ako pozitívne emócie nie sú pre nás život potrebné. Život nám prináša  množstvo rôznorodých zážitkov, pocitov, situácií a máme k dispozícii široké spektrum emócií. Smútok, hnev, sklamanie patria taktiež do nášho života a sú jeho nevyhnutnou súčasťou. Ako súčasťou slnečného dňa je aj tmavá noc. Potláčanie, popieranie emócií, či už tých, ktoré označujeme za kladné alebo tých záporných vedie k frustrácií, vyhoreniu a k mnohým, nielen psychickým ťažkostiam.  

Všetka naša moc nad vlastným životom a jeho vnímaním vychádza z nášho vnútra. Z nášho spôsobu myslenia, ktoré ovplyvňuje to, čo a ako robíme a ako z toho dokážeme mať radosť.

 Súvisiace články: Motivácia je ako,  Výber správneho cieľa, Zákon príťažlivosti, Keby bolo keby

posit

ZDIEĽAŤ