Dostatočné sebavedomie je v dnešnej dobe to, čo nevyhnutne potrebujeme a ťahá nás smerom k našim cieľom, spokojnosti a pocitu šťastia. Avšak jeho nedostatok, pochybnosti o nás samotných nás tlačia k zemi, brzdia nás v rozlete ako guľa na nohe.

Vyskúšajte si 7 krokov, ktoré som pre Vás pripravil, na zvýšenie sebavedomia:

1. krok –  Pozri sa do zrkadla

Koho tam vidíš? Tvojho najväčšieho, skutočného priateľa a pomocníka a zároveň človeka, ktorému na tvojom šťastí veľmi záleži – USMEJ sa naňho a povzbuď ho – Dokážeme TO! TY a JA. Opakuj to často..napríklad každé ráno pri umývaní zubov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt in the mirror

2. krok –  Prestaň sa kritizovať

Na kritiku máš dosť neprajníkov vo svojom okolí. Prípadne partnera, či rodičov, ktorí to často (a v dobrej viere) urobia za teba. Ty si nepodrážaj nohy. Tvoje sebavedomie potrebuje tvoju dôveru. Neobávaj sa chýb, či zlyhania. Len ten, kto nič nerobí, nič nepokazí.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sad man

3. krok – Zabudni na dokonalosť

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sand castleJe to chiméra, pretože vždy sa nájde niekto, kto bude múdrejší, vtipnejší, mať dlhšie nohy, či upratanejší byt.. Iste každý z nás by mohol byť lepší  partner, rodič, študent.. Snaha o perfekcionizmus je ako stavanie hradu z piesku na pobreží. Každá vlna ti poškodí základy.

Nie si dokonalý(á), NO A ČO?!

4. krok – Buď aktívny

cviceniAk nie si so sebou spokojný, niečo s tým sprav. Choď ku kaderníčke, daj si spraviť zuby, nechty.. Neseď a neľutuj sa. Hýb sa, športuj a zdravo sa stravuj. Už samotný fakt, že niečo pre seba robíš, bude mať na tvoj dobrý pocit zo seba zázračný účinok. Najdôležitejším efektom cvičenia a fyzickej aktivity nie je zmena telesného vzhľadu, ale posilnenie sebavedomia.

 

5. krok – Poznaj a rozvíjaj svoje silné stránky

20finding%20your%20voiceČomu venuješ pozornosť, tam ide tvoja energia. Svoje sebavedomie podporíš tým, že budeš ešte lepší v tom, čo ťa baví, kde sa cítiš isto. Pozor – možno novinka pre Teba – slabiny má každý. Ty pracuj na tom, aby ti tie tvoje neprekážali využívať to, v čom si dobrý.

Teš sa z každého, aj malého pokroku.

6. krok – Pochváľ a budeš pochválený

Uznanie, pochvala a povzbudenie robí s našim sebavedomím zázraky. Kto z nás má pochvaly dosť? Ak jej chceš viac dostávať, poradím ti trik – dávaj a dostaneš. Ty pochváliš priateľke topánky, ona tebe účes.. aké jednoduché. Ak Ťa nemá kto pochváliť a zvýšiť Ti tak sebavedomie, pochváľ sa sám. Kto ťa pozná lepšie ako ty sám. Tak poď na to.

pic2_1ahk52f-1ahk52v

7. krok – Buď sám sebou

Neracionálna túžba vyhovieť okoliu v nás často vyvoláva pochybnosti o nás samotných. Snažíme sa byť dosť dobrý pre ľudí okolo nás. Ale TY SI DOSŤ DOBRÝ. Ver si, nauč sa spoliehať na vlastné sily, na vlastný úsudok. Sebavedomie vyžarujúce z tvojho postoja, tvojho držania tela, z tvojich názorov a činov zmení teba, tvoje okolie a tvoj život.

Freedom of the open road.

Sebavedomie je ako vietor v plachtách na našej lodi plaviacej sa v rozbúrených vodách našich životov. Jeho nedostatok spôsobuje, že silné vlny nás vlečú smerom, ktorý sme si nevybrali. Posiľňuj ho, trénuj ho, sprav si z neho svojho pomocníka a to o čo sa môžeš kedykoľvek oprieť.

zdroj: BeYourself.sk

Súvisiace články: Buď sám sebou, Šťastie je krásna vec, 5 zdrojov každodennej energie

 

ZDIEĽAŤ