Už ste možno počuli túto frázu. Používa sa zvyčajne na utešenie starších ľudí, aby svoj vek nebrali až tak vážne.

Ale je to skutočne tak? Naozaj náš vek, počet rokov, ktoré sme na tomto svete je nepodstatný a je to len „štatistický údaj“? Myslím si, že nie. Podľa môjho názoru je náš vek niečo, čo nás samotných a ľudí okolo nás a ich vzťah, správanie sa ku nám výrazne determinuje. Má vplyv na naše priority, na naše vnímanie seba a sveta okolo nás. Teba aspoň by mal mať.

Kým sme mladí, vek je nám často prekážkou na dosiahnutie toho, čo by sme chceli. Byť dlhšie Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt teenagehore, vonku. Môcť chodiť na diskotéku, žúrky, fajčiť, či piť alkohol. Už sa nevieme dočkať, kedy budeme dospelí, aby sme mohli za seba rozhodovať sami. Mladé dievčatá sa obliekajú neprimerane na svoj vek, chalani ochutnávajú etanol rôznych farieb a príchutí. Okolo stredných škôl vidíte mládež s cigaretou v puse ako sa snaží presvedčiť samých seba, že im to chutí a nesmrdí. Pretože to vyzerá taaaak dospelácky.. Niekoľko mesiacov presviedčajú svoj mozog, že to je skvelé. Až sa to niektorým podarí a väčšina z nich bude ďalšie roky – často doživotne – bojovať so závislosťou na nikotíne.

Keď si po dvadsiatke, tridsiatke, svet patrí tebe. Deti a mládež ostala za tebou a starcov neriešiš. Si pán sveta a nič nie je nemožné. Celý život máš pred sebou, všetky príležitosti a možnosti sú pred tebou. Nebojíš sa chýb a omylov, ľahko uzatváraš a končíš vzťahy, pretože je stále dosť času na správne riešenia. Viazať sa ti nechce – sloboda nadovšetko.

V 40tke dosahujeme obyčajne vrchol svojich síl a plníme si túžby, máme dostatok schopností, ochotu preberať zodpovednosť a energiu prekonávať prekážky.

Po 50tke prichádzajú obavy a uvedomenie si smrteľnosti. Obavy z toho, či ideme tou správnou cestou, či si ešte stihneme splniť to, čo sa nám doteraz nepodarilo. Páni si často kupujú červené autá a nosia tričká so stojacim golierom. Dokazujú si svoj potenciál a potentnosť na mladších partnerkách a v riadiacich funkciách. Dámy navštevujú Salóny krásy, presúvajú svoje výplaty na účty kozmetičiek a plastických chirurgov.

50plusbeursNeskôr sa už väčšina ľudí upokojí, prijme svoj vek a podľa svojich zdravotných a finančných možností si užíva jeseň života v kruhu svojich najbližších, kde hlavná priorita sú funkčné vzťahy, zdravie a deti, či vnúčatá.

Takže je vek LEN číslo?

Určite nie. A nemala by to byť ani výhovorka. Ani dôvod na príkazy, či zákazy. Na komplexy, či podceňovanie sa.

Ľudia, ktorí žijú svoj život, nielen ho prežívajú a plačú nad minulosťou, či snívajú o budúcnosti, tí, ktorí sa dokážu tešiť z každodenných radostí obyčajne s vekom problémy nemajú. Riešiť svoj vek nemá nejaký extra zmysel. Pretože je to niečo, čo neovplyvníme, nezmeníme. Môžeme ho zapierať, môžeme fabulovať a vymýšľať si. Ale dátum narodenia to nikomu z nás nezmení.

To, čo ovplyvníme je ako vo svojom veku vyzeráme ako sa cítime ako sa správame. Ako dokážeme využiť silné stránky a výhody každého veku, ktorým prechádzame. Energia, myslím životná energia, nie je určená výhradne mladým ľuďom. Veď sa pozri okolo seba, koľko z nich sa hýbe, vyzerá a správa ako spľasnutý balón. A naopak, koľko ľudí so striebrom vo vlasoch prekypuje energiou, pozitivizmom a nadšene prijímajú výzvy od života.

1_beauty-of-female-body-750x400

 

Moja rada, názor. Súboj s plynúcim časom má dopredu určeného víťaza. Ak sa o to pokúsiš, bude Ťa to stáť veľa energie a peňazí, v závislosti od zvolených zbraní. Oveľa múdrejšie ako bojovať s niečím, čo nezadržateľne plynie, je využiť energiu FLOW. Znamená to využiť energiu toku času a udalostí okolo nás, byť s nimi v súlade a hľadať v nich to pozitívne, inšpirujúce, to, čo nás učia.

Nauč sa cítiť šťastie zo zázraku zvaného ŽIVOT a mať radosť z každého dňa, ktorý sme dostali ako dar.

.

Vek JE vyjadrený číslom.

Rátame roky od nášho narodenia, ale nevieme do koľko dopočítame. V konečnom dôsledku je najdôležitejšie to ako žijeme, kým máme tú možnosť. Odporúčam sústrediť sa na náš život – hodiny, dni, mesiace a roky, ktoré máme k dispozícii. Užiť si ho, okoreniť, naplniť zážitkami, ktoré v nás zanechajú stopy ako bosé nohy v piesku. Buď sám sebou a ži svoj život.

Život je veľké dobrodružstvo, z ktorého nik z nás nevyviazne živý. Tak si ho vychutnaj, nebuď pri zemi, nedrž sa pri stene, neseď v hľadisku, ale utekaj na ihrisko a hraj hlavnú rolu v hre zvanej TVOJ ŽIVOT.

Súvisiace články: Buď sám sebou, Buď sám sebou II., Šťastie je krásna vec

 

ZDIEĽAŤ