Vplyv na náš život, našu náladu, naše rozhodovanie má mnoho faktorov. Od rodiny, prostredia, doby, ekonomickej a finančnej situácie, cez šťastie, náhodu až po počasie a televízne správy, či športové výsledky.

Zaujímame sa o mnoho vecí, ktoré sú okolo nás, ktoré sú väčšou, či menšou súčasťou našich životov. Zaujímame sa o dažďové pralesy, stav tuniakov v Atlantiku, o sopky a futbalistov na Islande, o politiku a politikov, o to, čo robia naši susedia, zaujímame sa o našu rodinu a príbuzných a nakoniec, keď nám ostane čas aj o seba samého.

flock-of-yellowfin-tuna-photo-w1024-h800

To, čo by som ti poradil v tejto téme – VPLYV –  je dokázať rozlíšiť, či ťa daná vec, téma proste iba zaujíma, od toho, či ju dokážeš aj ovplyvniť. Zaujímať sa môžeme o množstvo vecí, udalostí bez možnosti ich zmeniť, či ovplyvniť. Svoj čas, svoju pozornosť a energiu by sme mali venovať tomu na čo máme reálny vplyv, na to, čo sa nás skutočne dotýka a ovplyvňuje náš život.

Najväčší, rozhodujúci – dokonca JEDINÝ SKUTOČNÝ VPLYV MÁME NA SEBA SAMÉHO.

Poďme sa pozrieť, čo ovplyvňuje Teba/nás samotných.

Tvoj život determinuje tvoje myslenie a to má najväčší VPLYV na to, ako sa rozhoduješ, ako sa správaš, čo pravidelne robíš. A tieto prvky utvárajú a charakterizujú teba ako osobnosť.

Ak si zvyknutý striedmo a zdravo sa stravovať a občas si dáš pečenú kačku (pozor – nie celú) alebo čokoládový zákusok, tak to nemá devastačný účinok na tvoje zdravie, či postavu. Ak pravidelne športuješ a sem tam si dáš voľno, len oddychuješ, relaxuješ „nič nerobíš“, častokrát to má dokonca pozitívny účinok –  môže to zvýšiť tvoju chuť opäť sa hýbať – telo a mozog si pýtajú svoju dávku endorfínov.

To na čo si zvyknutý – a je to pozitívne, tvojmu telu, tvojej mysli prospešné, Ti pomáha a má určujúci vplyv na to ako sa cítiš, ako myslíš, ako vyzeráš.

smokingA naopak – ak si zvyknutý si po jedle, pred jedlom, pri káve.. zapáliť cigaretu a len občas sa ovládneš – nič to nerieši, na tvoje zdravie, na tvoj výzor, tvoju vôňu..má rozhodujúci vplyv to, koľkokrát za deň podľahneš ZLOzvyku.

To, ako myslíme, ako sa rozhodujeme, čo robíme „obyčajne“ a väčšinou automaticky nás formuje a má na nás určujúci vplyv. Ak nad výzvami vo svojom živote rozmýšľaš spôsobom „PREČO sa mi to stalo“, obyčajne strácaš energiu, zhasína svetlo na konci tunela, plecia a kútiky úst aj Tvoje vyhliadky klesajú.

Ak sa naučíš uvažovať spôsobom „AKO daný problém, situáciu vyriešim..“ hľadáš cestu von z problému. Určite je rozumné sa poučiť zo situácií, v ktorých sme sa ocitli, aby sme znovu a znovu neopakovali tú istú chybu, ten istý nesprávny postup.

Je možné ovplyvniť aj niekoho iného?

Radi by sme ovplyvnili iných ľudí – napríklad našich partnerov, deti, či spolupracovníkov. Skúšame rôzne techniky podľa nášho temperamentu, mentálnej, či charakterovej výbavy. litigi_partnerProsíme, žiadame, prikazujeme, kričíme, plačeme, odchádzame, trestáme, mlčíme, podplácame, vydierame (často citovo), vyhrážame sa, sľubujeme..doplň podľa seba.

Zvyčajne to príliš nefunguje. Ak máš pocit, že tebe áno, sklamem ťa – obyčajne je to len naoko alebo dočasne. Prečo je to tak? Pretože každý z nás je jedinečná, svojbytná osobnosť a rozhoduje sa, mení sa, reaguje hlavne podľa svojho vnútorného nastavenia, podľa svojich presvedčení..a vo svojom záujme.

To však neznamená, že nedokážeme iných ľudí ovplyvniť, zmeniť, či priviesť k tomu, čo od nich očakávame my. (A teraz nemám na mysli techniku hlupákov, ktorí to skúšajú vyvolávaním strachu, vyhrážaním sa vyhodením zo zamestnania alebo fyzickým trestom.)

Dokážeš mať vplyv na iných ľudí, len ak ti to sami umožnia. A umožnia ti to len vtedy, keď nadobudnú presvedčenie, že tvoj vplyv má pre nich prospešný účinok.  Ľudia sa nechajú tebou viesť, či inšpirovať v tom prípade, ak uveria, že im to pomôže dosiahnuť to, po čom sami túžia.

Pomôž ľuďom získať to, čo chcú a potrebujú a oni ti pomôžu získať to, čo chceš ty.

.

Súvisiace články: Prečo zmena tak bolí?, Zvyk je železná košeľa

ZDIEĽAŤ