Slovensko má prvú atletickú medailu v histórii samostatnosti – fantastický Matej Tóth je olympijským víťazom v chôdzi na 50 km.

Matej Tóth podal v chodeckej päťdesiatke – v jednej z najťažších atletických disciplín – v brazílskej horúčave úžasný výkon.

Matej Tóth vybojoval v chodeckom maratóne prvú slovenskú olympijskú medailu z atletických súťaží. Po heroickom výkone získal v Riu zlato – po premyslenom výkone našiel v závere dostatok síl na to, aby stiahol tridsaťsekundový náskok Jareda Tallenta.

Dramatické preteky

Náročná olympijská päťdesiatka priniesla mnoho zvratov. Na začiatku sa do samostatného úniku pustil svetový rekordér Yohann Diniz z Francúzska. V skupine prenasledovateľov bol Matej Tóth od úvodu veľmi aktívny, no náskok narástol až takmer na dve minúty.

Približne na tridsiatom kilometri sa však ukázalo, že Diniz tempo prepálil a v bolestiach musel zastaviť. Počkal si na Kanaďana Dunfeeho a ešte skúsil zabojovať. Kanadský chodec sa na čele osamostatnil a v záverečnej hodine sa okruh medailových ašpirantov začal zužovať. Diniz po necelých troch hodinách v obrovskom teple spadol na trať a na hranici kolapsu definitívne vypadol z boja o medaily.

Kanaďan bol skupinou favoritov dostihnutý na štyridsiatom kilometri, čo na útok okamžite využil skúsený Austrálčan Jared Tallent, ktorý si vytvoril vyše dvadsaťsekundový náskok. Slovenský reprezentant ho stíhal spolu s Japoncom Araiom a fantastickým záverom sa začal na Tallenta doťahovať.

V záverečných kolách už Matej na trati veľmi bojoval s únavou a horúčavou, no podarilo sa mu odpútať od Japonca a s vypätím všetkých síl sa dostal k Tallentovi. Austrálčanovi začali v poslednom okruhu dochádzať sily a Tóth si heroickým výkonom vybudoval rozhodujúci náskok. Do cieľa prišiel s odstupom na prvom mieste a napodobnil zlatý úspech Jozefa Pribilinca zo Soulu 1988.

 

Častokrát počúvam reči typu “my sme tu na malom Slovensku takí a onakí…., čo my Slováci by sme chceli, kam sa hrabeme.., nemáme podmienky.., nemáme financie.., nevyskakujme, sme malý národ..” Každý v nás je taký veľký, ako veľký je jeho osobný postoj, jeho guráž a jeho túžba naplnená činmi.

 Matej Tóth – milý, pokorný športovec, ktorý je už “nielen” Majster sveta, ale aj OLYMPIJSKÝ VÍŤAZ, nám svojim úžasným výkonom dal odkaz, že nie to kde si sa narodil, ale čo so svojim životom spravíš, určuje TVOJU VEĽKOSŤ.

 

 

ZDIEĽAŤ