Čo je to šťastie? Je to len mýtus, je to priaznivá náhoda, je to len slovíčko, ktoré používajú závistlivci.. Je to krásna vec, “muška jenom zlatá”, zavisí od štvorlístku, kominára, čiernej mačky.. Poďme sa pozrieť na to, ak by niečo ako šťastie existovalo, čo by to mohlo byť.

Kedy vlastne vravíme o šťastí..

Keď sa niekomu niečo extra podarí, keď z mnohých nepriaznivých možností, nakoniec vyjde nepravdepodobná priaznivá, keď niekto niečo vyhrá v lotérii, keď sa tesne vyhneme nešťastiu, nehode, keď uspejem tam, kde mnohí zlyhali..

Tak čo to je šťastie?

Možnosti sú rôzne a niekedy bývajú aj vysvetliteľné. Ak niekto dosiahne výrazný úspech či už v zamestnaní, v podnikaní, príde s prekvapivým riešením alebo dokáže postaviť projekt, vybudovať firmu a predá ju s obrovským ziskom, presadí sa v silnej konkurencii tak môžeme vravieť o šikovnosti, schopnostiach, inteligencii.. a len menej talentovaní alebo schopní, či lenivší vravia o šťastí..

Ak niekto vyhrá v lotérii, vykope na záhrade poklad alebo ropu, môžeme vravieť o náhode.

Ale dejú sa občas aj veci, ktoré akoby naozaj pobozkala šťastena. Ako sa však dostať do jej priazne.. Hľadať v záhrade štvorlístky, či nechať sa os..ť letiacim vtákom? To asi nebude cesta. Ale skúsiť to môžete.

Môj tip ako ísť šťastiu naproti, je vyhľadávať príležitosti, nesedieť v kúte a nečakať kedy bude unavené, aby si sadlo aj na teba.

Šťastie z tohto pohľadu je kombinácia pripravenosti a príležitosti. Byť v správnom čase na správnom mieste a mať možnosť a schopnosti na to, aby sme dokázali šancu rozpoznať, úspešne zrealizovať a z výsledku mať prospech. Nesedieť, nečakať, ale neustále skúšať, mať otvorenú myseľ a nebáť sa zlyhania. Extra úspešné projekty bývajú tie, ktorým na začiatku väčšina ostatných neverí. Alebo porušujú dovtedy zabehnutý pohľad na danú vec, oblasť alebo vyzerajú ako ťažká práca. Avšak ODVÁŽNEMU ŠŤASTIE PRAJE.

Áno, niekedy je to otázka náhody ..ale náhoda praje pripraveným. Tým, ktorí majú pripravenú myseľ, neustále na sebe pracujú a sú orientovaní na výzvy.

Ak pôjdeš cestou, ktorou pred tebou išlo veľa ľudí, ťažko dosiahneš niečo výnimočné.

 

Pozrime sa na šťastie aj z iného uhla pohľadu. Na šťastie ako na pocit. Na to cítiť sa, byť šťastným.

Freedom of the open road.Pozrite sa okolo seba. Koľko ľudí vyzerá šťastne? Pozrite sa na seba v zrkadle. Kde sa v nás berie a kde strácame tento vzácny pocit. A čo naň vlastne treba.. Peniaze, majetok, bohatstvo..alebo zdravie, pekné počasie, dobrú postavu, či milujúceho partnera? Alebo akúsi kombináciu týchto vecí.. Asi sa zhodneme v tom, že je lepšie byť zdravý, bohatý a milovaný ako chorý, chudobný a opustený.

Ale to znie ako klišé, ako ideálny, nie vždy reálny, či dosiahnuteľný stav. Mnoho ľudí však zrejme na to čaká, o tom sníva a preto má pocit, že šťastie im nie je súdené, že sa ich netýka a cítia sa, tvária sa primerane žalostne. Ak by to bolo takto, to by znamenalo, že náš pocit šťastia je závislý od vonkajších okolností, od nášho statusu v spoločnosti, či od iných ľudí. Znamenalo by to, že ten kto nemá plný účet peňazí, by nemal mať dôvod na šťastný život. Že ten, koho trápi nejaký neduh, má zdravotné komplikácie, či handicap, nemá na šťastie nárok. A týka sa to aj tých, čo sa necítia byť milovaní, očakávajú  svoje šťastie od niekoho iného. Takto to naše šťastie vyzerá ako nedosiahnuteľná chiméra a Mullerovské zachmúrené obočia sú oprávnené.

Svoje šťastie máme vo svojich rukách, pardon vo svojej hlave.

FC346vJd5ApBwEwNedostatok peňazí, nedostatok materiálnych vecí, porovnávanie sa v životnej úrovni s druhými nám naozaj nemusí spôsobovať radostné pocity. Ale sme na tomto svete na to, aby sme súťažili s inými “škrečkami”, kto dokáže mať plnšiu komoru nahonobených statkov.. Sme tu na to, aby sme iným dokazovali, že sme lepší, krajší, múdrejší, rýchlejší..? A ak to dokážeme prenikne nami slastný pocit  šťastia a spokojnosti. Dokedy? Kým sa neobjaví niekto s drahším a rýchlejším autom, či jachtou, kým si sused nekúpi televízor s ešte väčšou uhlopriečkou ako máme my.. Kým niekto nenajazdí ešte viacej kilometrov na bicykli, či nedosiahne vyššiu priečku v kariére na akú sa podarilo vyšplhať tebe..

To môže byť nekonečný závod bez jasného, šťastného víťaza.

Avšak ani opačná strana mince nebude žriedlom tvojich šťastných pocitov. Mám na mysli to, že ti je ukradnuté, čo sa okolo teba deje. Že tvoja snaha končí pri ďaľšom prežitom dni, kedy ti všetci dali svätý pokoj a ty si nemusel ani prstom, či mozgovým závitom pohnúť. Nečinnosť a apatia šťastný výraz na tvojej tvári či šťastný pocit v tvojej duši nespôsobia. Šťastie pociťujeme, keď máme pozitívne očakávania a pracujeme na ich naplnení.

Ty si urči, ty sa rozhodni, čo je pre TEBA v živote dôležité, čomu prikladáš význam, na čo sa sústredíš a z čoho budeš mať radosť. Je to tvoj život, napĺňaj SVOJE predstavy šťastí, o tom, ako prežiť svoj život – buď sám sebou. Vždy sa nájde blbec, ktorý ti chce pokaziť tvoj krásny deň. Prečo by si mu to mal dovoliť, umožniť? Šťastie nie je niečo, čo sa dá odmerať, odvážiť, či spočítať. Je to otázka nášho vnútorného nastavenia, nášho postoja a nie je rozumné čakať, že niekto iný ťa urobí šťastným. Nevkladaj ho do rúk niekomu inému.

Šťastie si nosíme v sebe.

Mať prácu, ktorá ťa baví a napĺňa, mať rodinu a priateľov, starať sa o svoje zdravie, venovať sa svojim koníčkom, Ti prinesie spokojnosť a šťastie. pic2_1ahk52f-1ahk52v

P.S.: A aby som nezabudol, pocit šťastia je aj otázkou hormonálneho nastavenia nášho organizmu. Niektoré hormóny – ako endorfíny, v nás pocit šťastia podporujú a iné – ako kortizol, ho potláčajú a vyvolávajú depresie. Viacej si o tom povieme v článku o mozgu a hormónoch.

Dobrá rada na záver – šport, aktívny pohyb, rozumné striedanie energickej aktivity s uvoľnením a relaxom, podporuje v našej mysli, v našej duši to dobré, upevňuje naše sebavedomie, pomáha nám prekonávať prekážky a vidieť život z tej slnečnej strany.

Súvisiace články: FLOW, Je pozitívne myslenie pozitívne?, Úsmev ako dar, Menej je niekedy viac

 

 

 

 

ZDIEĽAŤ