Zrejme ste už počuli toto tvrdenie. Hovorí o tom, že aj keď nevieme, že niečo je zákonom obmedzené, upravené, to ešte neznamená, že sa nás tento zákon netýka.

Napríklad, keď nevieme, že je niekde zákaz vjazdu autom alebo, že sa tam, kde sa nachádzame nesmie fajčiť alebo, že treba platiť dane (veľké a často), aj tak sa na nás tento zákon vzťahuje a keď nás niekto pristihne pri jeho porušení, či nedodržaní môžme očakávať príslušné sankcie.

Ale nie o takýchto zákonoch som chcel písať. Pretože okrem týchto ľuďmi vytvorených, často nezmyselných, či nelogických existujú aj iné zákony – prírodné, zákony úspechu a tiež zákony, či zákonitosti fungovania ľudskej mysle a nášho správania sa.

Z tejto kategórie som si vybral pre vás jeden a je to:

Zákon sejby a žatvy.

Hovoríš si, počkaj, veď si vravel o zákonitostiach fungovania mysle, či zákonoch úspechu a ideš na mňa s touto farmárskou terminológiou..?

Hneď objasním, čo mám na mysli a uvidíš ako spolu aktivity na poli a v našej hlave súvisia. Čo musí urobiť farmár, keď chce mať na poli peknú úrodu – obilia, kukurice, repky olejnej.. Musí pripraviť pôdu – poorať, pohnojiť pole, odstrániť kamene, prekážky, starý porast a zasiať.

Takisto ja keď chcem od seba, od života, od iných ľudí niečo dostať, niečo získať musím si pripraviť myseľ – spraviť si jasno v tom, čo chcem, prečo to chcem a ako to dosiahnem.

Stačí farmárovi na to, aby mohol mať plné sýpky to, že pooral a zasial? Už nemusí nič robiť a sklady má plné? Stačí mne, aby som si ujasnil, čo chcem a ako to chcem dosiahnuť, aby SA to stalo? Čáry-máry a som krásny, zdravý, obľúbený a bohatý..?

Možno ťa sklamem, ale nie, nestačí to. Ak chce mať ten, čo pestuje niečo na poli bohatú úrodu musí sa o to, čo zasadil starať. Musí to pravidelne polievať, odháňať škodcov, plieť burinu, chrániť pred zlodejmi a až po mesiacoch takejto neustálej starostlivosti môže dúfať, že sa mu jeho vložená námaha a staroslivosť vráti vo forme úspešnej žatvy, plných sýpok a splnených plánov.

A týka sa to aj nás, ktorí chceme, aby naše vzťahy, naša kariéra, naše telo, naše zdravie.. boli také, aké si ich prajeme, či potrebujeme mať. To, čo zaseješ a ako sa o to staráš, tak ti to rastie, alebo hynie. Nestačí raz za čas (hundrajúc) vyniesť smeti alebo vypnúť športový prenos, aby partnerka mala pocit, že abstract-1238246_1920sa o ňu staráme a zaujíma nás. Nestačí raz za týždeň namiesto výťahu (obyčajne keď sa pokazí), použiť schody a očakávať, že naše telo bude vo výbornej kondícií. Nestačí len načas chodiť do práce a myslieť si, že naša kariéra vyletí do nebies.

Ak tvoje telo používaš ako kontajner na odpadky a hádžeš doňho všetko bez ladu a skladu, tak aj tak vyzerá – ako kontajner. Ak si nesleduješ a nereguluješ množstvo a zloženie svojej stravy, ak “seješ” do seba to, čo tvoje telo nepotrebuje, čo nezvláda, čo mu škodí, zožneš si “úrodu” takejto “starostlivosti”.  Je len otázkou krátkeho času, kedy za úpadkom tela nasleduje úpadok ducha. Potom môžeš vyplakávať, trápiť sa a vysedávať po čakárňach rôznych ordinácií.

Tvoje telo je výkladnou skriňou tvojho ducha. Je jeho príbytkom. Je to jediné miesto, kde dokáže počas svojej pozemskej cesty existovať. Tak sa oň staraj – návody nájdeš aj v našich článkoch v kategórii Šport a zdravie.

Už som písal v inom článku – čo zalievaš svojou pozornosťou, to rastie – a energia nasleduje pozornosť. Či už je to tvoja kondícia, tvoje vzťahy v rodine, či s priateľmi, tvoje schopnosti a tvoje úspechy na ceste k tvojim cieľom.

sunny

Čo si púšťaš do svojej mysle, na čo sa sústredíš, to určuje a ovplyvňuje tvoj život. Ak sadíš do svojho podvedomia negatívne, pochmúrne, či žiadne informácie, tak to v tvojej hlave rastie a bujnie alebo duní prázdnotou. Ak necháš škodcov a zlodejov, aby ti kradli energiu a sny, tak jej budeš mať málo a sny sa rozplynú. Zváž si čím sa zaoberáš, premysli si, čomu venuješ pozornosť, či to má pre teba skutočnú cenu a význam, ak áno, potom to polievaj a chráň.

Nedovoľ malým ľuďom,  zlodejom snov a energie, aby ti pokazili život.

Ty si zodpovedný za úrodu, ktorú vo forme spokojnosti a šťastia vo svojom živote zbieraš. Sú aj slabšie obdobia, menej úrodné roky, ale s tým treba počítať. Život nie je priama linka, diaľnica do vysnívanej krajiny. Je to riadne kľukatý, hrboľatý chodník, často zle označený, a niekedy len intuícia a primeraná miera rizika, ťa dostane na slnečné stráne tvojich splnených snov.

ZDIEĽAŤ