Určite vám nemusím rozprávať o tom aká je dnes doba. Aká? Náročná, zložitá, komplikovaná.. alebo plná príležitostí a informácií, slobodná.. Realita a jej hodnotenie je subjektívne, záleží na každom z nás. Na našej momentálnej (mentálnej) situácii, na tom, čo práve riešime, čo nás trápi, čo nás teší, ako sa dokážeme popasovať s každodennými výzvami a nevyhnutnými rozhodnutiami.

To čo niekto cíti ako ohrozenie, v tom niekto iný vidí príležitosť.

Žijeme v dobe veľkých príležitostí, množstva informácií a podnetov. Mnoho ľudí podlieha týmto tlakom, prispôsobí sa a žije svoj život podľa pravidiel niekoho iného. Snažia sa plniť očakávania, prispôsobujú sa svojmu okoliu. Trápi ich, čo si iní o nich myslia, držia hubu a krok v práci, prispôsobujú sa svojmu partnerovi. Niektorí sa snažia uniknúť obchádzaním, ignorovaním pravidiel spoločnosti. Unikajú k extrémistickým ideológiám alebo hľadajú únik v drogách, či alkohole, či v lese. Takéto správanie, takýto život plný neustálych kompromisov, ústupkov a prispôsobovania sa, však spravidla neprináša šťastie a spokojnosť. Pomôžme si navzájom vynoriť sa z bahna priemeru, obyčajnosti na slnečnú stranu svojho života.

317849423_ed3b8bf80d_zUž cítite kam mierim? Mám na mysli to, že ani nie tak “doba”, je nepriaznivá. Aj dnes dokážu ľudia prosperovať, žiť spokojným, plnohodnotným životom. A kde je teda pes zakopaný? Neustále sme konfrontovaní so situáciami, ktoré sú nám nepríjemné, zaskočia nás, vyžadujú náročné rozhodnutia. Sú na nás kladené nároky, naše okolie má od nás rôzne očakávania. Podľa čoho sa mám rozhodovať? Mám počúvať svojich blízkych, partnera, rodičov, mám kopírovať svoj vzor..

Buď sám sebou, ži svoj život. Dobre to znie, ale ako nato? A čo presne to vlastne znamená?

Tak ako sa menia okolnosti a napreduje doba okolo nás, ako sa meníme my a naše potreby,  tak je na nás, aby sme neustále hľadali a nachádzali v tomto “chaose” svoje vlastné ja. Byť sám sebou neznamená byť z princípu mimo prúdu a tvrdohlavo búšiť do noriem, pravidiel, rebelovať kvôli rebélii.

Byť sám sebou neznamená byť arogantný a nevšímavý k potrebám ľudí, ktorí žijú okolo nás. Mať na zreteli svoje potreby a záujmy, neznamená nebrať ohľad na pocity a priania ľudí, na ktorých nám záleží. Ak sú naše očakávania a túžby rozdielne, hľadajme, čo nás spája. Pozitívne sa snažme ovplyniť ľudí okolo nás, tak aby súlad prevažoval nad konfrontáciou.

Najdôležitejšia osoba pre úspech a spokojnosť v tvojom živote si ty sám.

deepika-padukone-latest-beautiful-pics-21-1280Nik iný za tvoj život nie je zodpovedný, ani ho nik nedokáže viacej ovplyvniť ako ty. Ty si zodpovedný za to ako žiješ, ako vyzeráš, ako sa cítiš. Ak za to viníš niekoho iného – dobu, šéfa, partnera, politikov, nevhodných priateľov, rodičov, deti, McDonalds..len uhýbaš pred touto zodpovednosťou. Ale maj na mysli – komu dávaš vinu, tomu dávaš moc. A asi uznáš, že je dobré mať moc nad svojím životom vo svojich rukách. Netráp sa, že môžeš na svojej ceste naraziť, spadnúť, vždy opäť vyskoč na nohy a pokračuj. Pád nehrozí len tomu, kto sa neustále plazí alebo je na kolenách.. a to predsa nie je tvoj prípad!

Zobuď sa a zober opraty svojho života do svojich rúk.

Čo to znamená byť sám sebou? Asi každý z nás má svoju predstavu. A tak je to správne. Byť sám sebou, môže znamenať aj to, že máš dobré zamestnanie, svoj čas rozdeluješ medzi svoje koníčky, svoju rodinu a svoje potreby. Môže to znamenať, že si sám pánom svojhu času – sebestačný(á), nezávislý(á), napredujúci(a).. Môže to znamenať, že si hladáš svoju cestu životom, ochutnávaš, skúšaš svoje sily, rozprestieraš krídla a hľadáš sám seba..

Ty si zodpovedný za to ako žiješ, ako vyzeráš, ako sa cítiš. Niekedy je rozumné prijať kompromis, ustúpiť, aby si sa priblížil k tomu, čo potrebuješ. Nie je to prejavom slabosti, ale naopak treba na to guráž. Je nevyhnutné myslieť dopredu a predvídať takticky ďalšie kroky. Tak ako šachista obetuje figúrku, dve, aby posilnil svoje kľúčové pozície, alebo sa lepšie pripravil na rozhodujúci boj. Nie každú bitku musíš vyhrať, nie za každú cenu..aj Pyrrhos vie o tom svoje..

 

CqmsN_xXgAEJJUkMoja rada, moje odporúčanie:
  • ujasni si, čo chceš od života a buď ochotný za to zaplatiť príslušnú cenu

  • rozvíjaj svoj talent a silné stránky

  • neboj sa zlyhania

  • inšpiruj sa vzormi a nájdi si kouča

  • vytváraj si okolie podpory

Najdôležitejšia osoba pre úspech a spokojnosť v tvojom živote si TY sám.

Je na tebe, aby si neustále hľadal a nachádzal svoje vlastné JA.  Skúmaj a sleduj svoje potreby, rozvíjaj svoje schopnosti, vytváraj si svoju cestu životom – buď sám sebou a ži svoj život.

.

Súvisiace články: Len mŕtve ryby plávajú po prúde, FLOW, ČO alebo KTO nás ovplyvňuje, Šťastie je krásna vec

 

ZDIEĽAŤ