Kam ideš? Kam kráčaš?

Je to nielen otázka apoštola Petra Ježišovi po jeho úteku z Ríma, či klasický historický román Henryka Sienkiewicza, ale aj otázka, ktorú by sme si mali opakovane dávať.

Mit-akarunk-mi-ferfiak-Tanacsok-noknek_c05f7508756b3e7486b74868b50adb64Najskôr by samozrejme malo byť uistenie sa, že sa vôbec hýbeš, že si sa nestal nefunkčnou nehnuteľnosťou a potom by si si mal položiť otázku “KAM idem”? Vieš, čo chceš, vieš ako to získaš, vieš kam si máš po to, čo chceš, ísť?

Odpovede na tieto otázky majú význam, aby sme si dokázali ujasniť priority, správne dávkovať energiu, pozornosť, aby sme si vedeli cestu našim životom označiť kontrolnými bodmi – čiastkovými cieľmi. Mnoho ľudí prežíva zo dňa na deň, od pondelka do piatku tlačí pracovný týždeň a následne im preletí víkend a odznova modrý pondelok. Ďalší týždeň, mesiac, ďalší rok, ďalší život..? Čo, ak ďalší život nebude.. Niektorí z nás sa správajú, akokeby sme mali možnosť na reparát po zbabranom, prefláknutom živote..

Aby nám náš vymedzený čas neprekĺzol pomedzi prsty, aby sme si to dokázali užiť, tešiť sa z toho, čo sme dosiahli, kým sme sa stali, je dobre si vedieť povedať kam kráčame a prečo chceme práve toto. Určenie si cieľa nie je žiadnou novinkou. Napriek tomu ho jasne pomenovaný má iba málokto. Cieľ nielen určuje smer, ale nám aj dodáva energiu, máme motív a zmysel našej snahy. Taktiež je dôležitý preto, aby sme sa dokázali tešiť z toho,  čo sa nám už podarilo. Mnoho ľudí postupne zlepšuje kvalitu svojho života, ale namiesto radosti z toho, čo už dosiahli sú frustrovaní z toho, čo nemajú. Porovnávajú sa s inými, hoci by sa mali sami so sebou, vidia plné obchody, krásne autá, exotické dovolenky..(pozri aj Menej je niekedy viac..)

FC346vJd5ApBwEw

.

Naše ciele a priania môžu byť orientované na našu prácu, na kariéru, na zdravie, na našu rodinu, deti.. na nás samotných. Niekto chce byť na výslní, byť významný, postupovať po kariérnom rebríčku, iný chce mať kľud na svoje koníčky, chce cestovať alebo sa venovať rodine, deťom. Tieto priority sa nemusia vylučovať, dajú sa kombinovať len to vyžaduje sústredenú pozornosť a ujasnenie si, čo práve teraz chcem posilniť, čo práve teraz je pre mňa dôležité – (prečítaj si Buď sám sebou..).

Moje odporúčanie – múdro si rozvrhni svoj čas, energiu a pozornosť počas dňa, týždňa tak, aby si urobil každý deň aspoň pár krokov tým smerom, kde sa nachádzajú tvoje sny, kam sa upriamujú tvoje túžby, kde sa plnia tvoje priania.

Nie je hanba zablúdiť, neboj sa zlyhania na svojej ceste. Ako vraví NLP – neexistuje neúspech, aj to je len výsledok. A nezabúdaj, že sa učíme hlavne z chýb a omylov. Je lepšie sa o niečo pokúsiť a neuspieť, ako úspešne nerobiť nič..

 

Nemaj obavu z toho, čo sa stane, ak urobíš niečo nesprávne, maj obavu z toho, čo ťa čaká, ak neurobíš vôbec nič.

 

ZDIEĽAŤ