Zážitok z cestovania nikam

Pico Iyer cestuje po celom svete – od Veľkonočných ostrovov až do Etiópie, z Kuby až do Káthmandú a o svojich cestách píše. V tejto unikátnej, útlej knihe však neopisuje zážitk zo svojich ciest – naopak, intuitívne obhajuje radosť, ktorú človek môže nájsť v tichu.

 

Čerpajúc z názorov a životopisov Leonarda Cohena, Mahátmu Gándiho, Marcela Prousta, či Emily Dickinsonovej odhaľuje ako môže ticho urýchliť kreativitu a uľahčiť cestu životom, ktorý uháňa šialeným tempom. Opiera sa taktiež o skúsenosti a praktiky vyspelých firiem v oblasti zvyšovania efektivity ich pracovníkov.

Príliš často máme pocit, že bežíme najrýchlejšie ako sa len dá a nie sme schopní dohoniť to, za čím sa ponáhľame.”

Naši šéfovia, odosielatelia zbytočných mailov, naši rodičia, všetci nás môžu zastihnúť kdekoľvek a v ktorejkoľvek dennej, či nočnej hodine.”

Pojem “ísť nikam”, ako v rozhovore so mnou zdôraznil Leonard Cohen, neznamená otočiť sa svetu chrbtom. Ide len o to, teraz ustúpiť, aby sme svet potom mohli vidieť jasnejšie a milovať ho ešte viac.”

“Naháňanie sa v snahe nájsť šťastie mimo nás má asi rovnaký zmysel ako komická postava v islamskom podobenstve, ktorá stratí vo svojej obývačke kľúč a ide ho hľadať na ulicu, pretože tam je viacej svetla.”

V našich hlavách sa odohráva taká veľká časť našich životov – v pamäti alebo v predstavivosti, v špekulácii alebo v interpretácii – až mám niekedy pocit, že najlepšie môžem zmeniť svoj život, zmenou spôsobu ako sa naň pozerám, ako ho vnímam.”

Vystúpenie z boja, pochopiteľne vyžaduje guráž, podobne ako si ju vyžaduje snaha robiť čokoľvek, čo je nevyhnutné..”

“Vo veku rýchlosti som si uvedomil, že nie je nič osviežujúcejšie než spomaliť. Vo veku rozptyľovania niet väčšieho luxusu, než sa na niečo sústrediť. A vo veku neustáleho pohybu nie je nič potrebnejšie, než ticho sedieť.”

pwM5cX1dTV_1429240220040

Fascinujúca koncentrácia hlbokých myšlienok, nútiacich k zamysleniu nad našimi hektickými snahami niekam sa dostať, byť rýchlejší, byť hlasnejší, niečo navyše pre seba získať.. Tak ako drevorubač rúbajúci v lese stromy musí občas zastať, sekeru nabrúsiť, aby mohol pokračovať rýchlejšie a efektívnejšie.. Takisto naše telo a myseľ potrebuje občas spomaliť, zastať, načas sa upokojiť, potrebujeme si vyčistiť a utriediť myšlienky, aby sme jasnejšie videli náš cieľ a zvážili svoju stratégiu.

Odporúčam prečítať, pustiť si Leonarda Cohena a prehodnotiť, čo vlastne od života chceme a či k tomuto cieľu ideme správnym smerom, správnym tempom a či nás po jeho dosiahnutí skutočne čaká vytúžené šťastie a spokojnosť..

 

Ticho môže byť ohlušujúce, tak ako v hukote dní môžme ostať hluchí voči našej  potrebe BYŤ SAMI SEBOU..

iL

.

 

 

 

 

  • NÁLEPKY
  • k
ZDIEĽAŤ