Keď nemôžete pol roka zaspať, celý okolitý svet vám začne pripadať ako nekonečný sen. Všetko okolo vás je nedokonalou xeroxovou kópiou seba samého. Chodíte do práce, pozeráte sa na televíziu a ste vďační za to, keď občas stratíte vedomie a neviete o svete. Ľudí s podobnými problémami veľa nie je, ale mladý úspešný úradník, ktorý si hovorí Jack, je jedným z nich. Má celkom slušnú prácu, zarába pekné peniaze, ale trpí ťažkou formou nespavosti. Na služobnej ceste sa Jack zoznámi s Tylerom Durdenom, ktorý mu ponúkne príbytok pod podmienkou, že mu vrazí poriadnu ranu – päsťou. Táto ” výmena názorov ” sa obom zapáči a čoskoro vznikne prvý Klub bitkárov. Miesto, kde môžu muži, znechutení a frustrovaní “reálnym” svetom, odložiť svoje starosti a udrieť si. Navzájom.

fight-clubPrvé pravidlo Klubu bitkárov je nehovoriť o Klube bitkárov..

“Tak třeba u oběda k vašemu stolu přijde číšník a číšník má na obou očích moncly, až vypadá jak panda velká, protože o víkendu byl v klubu rváčů a vy jste tam videli jak mu devadesátikilový pořízek přimáčkl hlavu kolenem k betonové podlaze a pěstí toho číšníka opakovane mlátil do kořene nosu..

Neřeknete nic, protože klub rváčů existuje výhrade v dobe od zahájení klubu rváčů do ukončení klubu rváčů.

..Viděli ste kluka, co dělá u kopírky, před měsícem jste viděli tohoto kluka, co si není s to zapamatovat, že má do objednávkového listu udělat tři dírky, aby držel v pořadači, nebo, že má prokládat dávky kopií barevným papírem, ale přitom se vyznamenával deset minut a vy jste se dívali jak kopancem vyrazil dech nejakému správci klientského konta dva krát většímu než on, a pak na něj skočil a bušil do něj až ten chlap zvadnul a kluk  toho musel nechat.”

..”Tylera Durdena miluji celého, jeho odvahu i vtip. Kuráž. Tyler je zábavný a okouzlující a energický a nezávislý, chlapi k němu vzhlížejí a čekají od nej, že změní svět. Tyler je schopný a svobodný, což já ne.

Nejsem Tyler Durden.

“Ale jsi, Tylere” říká Marla…”

02Dnešný svet, táto doba, tento Matrix, nás tlačí, nás gniavi a deformuje..ak sa necháme, ak podľahneme.. hľadáme únik, hľadáme ako byť sami sebou aj keby to malo byť len na krátke okamihy a za cenu fyzickej bolesti. Naoko sme poslušní, zaradení, fungujúci v systéme, ale vo vnútri sme bojovníci, rebelujeme, vzpierame sa..

 

10927

 

Skvelé, správne uletené dielo, nie priliš hrubé a dá sa prečitať na dva-tri krát – ak si nájdeš čas popri aktualizácií statusov alebo vypisovaní pracovných výkazov. Odporúčam ti odpojiť sa z a-sociálnej siete, vyložiť si nohy a popustiť uzdu fantázii.. a ak si nevidel, tak si pozri skvelý film Davida Fincha – Fight club – s Bradom Pittom a Edwardom Nortonom v hlavných úlohách.

iL

 

 

 

  • NÁLEPKY
  • k
ZDIEĽAŤ