Budeme vám v našich článkoch prinášať aj radosť a dobrú náladu, pretože je dokázané, že učenie sa – prijímanie nových poznatkov a zábava, dobrá nálada spolu súvisia. A smiech ma taktiež všestranne pozitívny vplyv na našu psychickú a duševnú rovnováhu.

Najskôr trochu teórie a odborný pohľad.

“Smiech je vedľa spevu jeden z najkrajších zvukov, ktoré človek vydáva. Len tak – mimochodom sa nám pri ňom zvýši okysličenie organizmu, rozšíria cievy, zníži sa koncentrácia stresových hormónov  a rozhodne to nie je zďaleka všetko.” 

usmev catDlho sme si mysleli, že je to čisto výsada nás ľudí, ale súčasní etológovia, zoológovia a ďalší zisťujú, že nie sme sami, ktorí dokážeme týmto spôsobom dávať najavo svoju RADOSŤ. Napríklad Jaak Panskepp popísal zvláštne švitorivé zvuky (chirping), ktoré vydávajú krysie mláďatá, keď sa “hrajú” – len tak gúľajú a prevaľujú, alebo ak ich šteklíte. Potvrdil tak Darwinove pozorovanie: „Zvieratá, rovnako ako človek, zjavne pociťujú radosť a bolesť, šťastie a úzkosť. Nikto nedokáže dávať tak najavo radosť ako mláďatá zvierat, ako šteniatka, mačiatka, atď., keď sa spolu bláznia ako naše deti. Zvieratá nielen milujú, ale i túžia po láske.”

Čo sa deje v našom tele

Smiech je nielen prejavom príjemnej emócie, ale tiež neskutočne povzbudzujúcim fyziologickým dejom, psychologickým liekom a ako sa vyjadril riaditeľ barcelonskej Organizácie pre štúdium smiechu Ramon Mora-Ripoll ” smiech nemá žiadne nežiadúce účinky”. Smiech je naozaj prospešný. Mal by sa dávkovať ako liek. Smejte sa teda pre zdravie a šťastie. Jedna skvelá komédia so zdravým smiechom nahradí tabletky proti depresii.

Pozrime sa na účinky smiechu:

  • smile_cievy sa rozširujú a zlepšuje sa tak prekrvenie všetkých orgánov
  • klesá množstvo zápalovo pôsobiacich zložiek imunity
  • klesá koncentrácia stresových hormónov
  • znižuje sa alergická reaktivita
  • upravujú sa metabolické parametre (hodnoty glycidov a lipidov) nielen zdravých ľudí, ale tiež  napríklad u diabetikov
  • prudké sťahy bránice zvyšujú okysličenie organizmu
  • rozširujú sa priedušky astmatikov
  • zlepšuje pamäť – smiechom sa prepájajú niektoré nervové centrá a vy si viac pamätáte
  • posiľňujú sa brušné svaly, mimické svaly..pracuje pri ňom viacej ako 100 svalov

Zdravý smiech podporuje navyše tvorbu a vylučovanie katecholamínov – adrenalínu, noradrenalínu, dopamínu – napospol hormónov, ktoré zasa podporujú vylučovanie endorfínov – látok pôsobiacich na organizmus ako sedatíva a antidepresíva. Treba však povedať, že liečba smiechom nie je nič nového pod slnkom. To potvrdzujú aj skúsenosti takých osobnosti ako bol Hippokrates, Galenos, Aristoteles, Avicenna, Freud, Čechov a ďalší. O hormónoch šťastia sa v našich článkoch ešte dočítate.

Kto sa smeje, nebojuje

Tento moment je akousi výhybkou medzi ponukou možnosti súperenia alebo spolupráce. Smiech má vo všetkých spoločenstvách nezastupiteľnú sociálnu zbližovaciu funkciu. Sám o sebe je vyjadrením prevahy, ak je spoločný, vypovedá o spoločnej prevahe nad odporom, útlakom alebo smútkom – pozri aj tému Úsmev ako dar.

Smiech je vďaka existencii a funkcii zrkadlových buniek v mozgu nákazlivý.

 

Podmnožina smiechu: humor

Karel Čapek napísal, že humor je „způsob vidění světa, na který jako bychom se dívali obráceným dalekohledem.“

Humor zmenšuje trápenie, zmenšuje chorobu, vytláča z nášej pozornosti negatívne skutočnosti a pomáha zvládať stres.

To, čo nás rozosmeje, sa medzi jednotlivcami výrazne líši, avšak všetky druhy humoru majú niečo spoločného: prekvapujúci zážitok, videnie súvislostí v novom – komickom – svetle.

Emotion-e1374190811197Smiech je však predovšetkým jedným z prejavov základnej emócie – RADOSTI. Radosť je oveľa širší pojem ako smiech, vie byť aj tichá, ale smiech ju vyjadruje navonok.Ľudia sa stávajú pacientmi u rôznych lekárov od psychiatrov, cez internistov až po kožných preto, že majú radosti aj z maličkostí málo, že im pomedzi prsty pretečú okamihy, kedy by ju mohli uchopiť/zachytiť. Z obáv alebo z očakávaní niečoho negatívneho sa  vzdávajú momentov „TU a TERAZ“ mať dobrú náladu a úsmev na perách – pozri tému Dnes je tvoj Deň.

Ak máš pocit, že nemáš dôvod sa smiať, tak si ho nájdi. Obľúbenú hudbu, priateľa, knihu, vtip, šport.. je dokázané, že aj smiech “nasilu” postupne mení našu emocionalitu tým správnym smerom.

Na záver – veselá pesnička. Ak nepoznáš slová, sú súčasťou videa. Pusti si to nahlas a pridaj sa.

 

Usmievaj sa – ty budeš krajší, svet bude priateľskejší a život zvládnuteľný.

Zdroj: Radkin Honzák, wikipedia, youtube, Beyourself

 

 

ZDIEĽAŤ