Názov môjho príspevku som si dovolil prevziať od známej charitatívnej akcie. Tam organizátori paradoxne až tak neočakávajú úsmev ako dar, ale hmotné – ideálne finančné dary..ktoré následne u potrebných snáď vyvolajú úsmev.

Impluzom pre túto tému je to, čo vidím okolo seba. Zachmúrené, namosúrené, prípadne vystresované či smutné tváre. Neviem, či len ja mám tento dojem. Poobzerajte sa okolo seba. Všímajte si ľudí, ich tváre, ich výraz keď pôjdete najbližšie busom domov, prípadne sa v obchodnom centre zapojíte do víru nákupov. Dovolím si parafrázovať Richarda Mullera – „..prečo vy, ľudia 21.storočia, máte vždy zachmúrené obočia..?“ .

Obávam sa, že sa nám tu plazí epidémia blbej nálady a že je to vysoko toxický vírus.

SadWOmanWithBlueHairOnBedWithRedNails-850x400Mám pocit, že v jeho šírení je aktívna najmä televízia. Presnejšie televízne spravodajské relácie. Tie naježené obočia, navreté žily politikov pri šírení svojich právd, ich vzájomné osočovanie..tie detailné reportáže o katastrofách, nehodách a zlých ľuďoch, predsa nikomu nemôžu zlepšiť po náročnom dni náladu. A propo náročné pracovné dni. V mnohých zamestnaniach zúri skrytá alebo otvorená vojna o udržanie si priazne šéfa a pravidelnej výplaty. Inde zase zvádzajú živnostníci boj o klienta, jeho názor, dôveru, jeho peňaženku.
A olej do ohňa prilievajú aj sociálne siete hýriace konšpiračnými teóriami, často až absurdnými tvrdeniami, ktorým, na môj údiv, podľahnú aj inak rozumní a inteligentní ľudia. Viete kto za to môže? Viete kto je vinný? No predsa DOBA. Doba je zlá, doba je náročná. Potvora jedna.

Doba nikdy nie je vinná, ale to, ako sa my sami v konkrétnych situáciách reagujeme a ako sa rozhodujeme – (viac v téme Okolie vs. vôľa).

Určite sa zhodneme, že dnes je častokrát náročné zorientovať sa v zložitom svete, ktorý žijeme.  Stupňujúce sa požiadavky a očakávania či už v práci, v rodine, od rodičov, detí alebo naše vlastné túžby a obmedzenia, ktoré nás od nich delia..  Ale zamyslime sa – je nám lepšie, keď chodíme po svete ako to večne nasr..é prasiatko a neustále hundreme, dudreme, vyplakávame alebo nadávame..?

Keď som sa nedávno spýtal jedného známeho, ..“čo sa tak mračíš?“ Odpoveď bola..“nemám dôvod na úsmev“. A je to vonku. Na úsmev treba hľadať dôvod?! Na hnev alebo zachmúrenú tvár zrejme nie. Neviem ako vy, ale ja sa lepšie cítim obklopený usmiatymi, dobre naladenými ľuďmi.

Ale kde ich vziať ty múdry? pýtaš sa ma..  moja rada znie – ZAČNI OD SEBA. Ak ti doteraz vyseli kútiky úst až po golier, nebude to také ľahké. Cielene uvoľnuj kŕč v tvojej mysli, orientuj a na to dobré okolo teba a tvoje mimické svaly ti zvädnuté kútiky postupne zdvihnú.

usmileTo čo funguje medzi nami ľuďmi, sociálnymi tvormi je zrkadlenie (NLP). Funguje to nasledovne. Ak sa ty usmievaš, máš príjemný výraz na tvári, tvoje okolie, tvoj partner v komunikácii nevydrží dlho v maske Gargamela (zlý čarodej z rozprávky o Šmolkoch, pozn.autora). A podvedome sa ti prispôsobí. Vyskúšaj si to v obchode a buď milý na vystresovanú predavačku alebo v banke, či na pošte.

Nebuď lenivý a skúpy na milé slovo a ÚSMEV.

Nestojí ťa to nič a zmeníš ľuďom náladu, deň, možno život. Ak sa niekto na teba nervózne alebo frustrovane osopí, odzbroj ho milým slovom alebo pochopením. Energia, aktivita mení atmosféru .

Daruj tvojim blízkym milé slovo a úsmev ako dar(ček) .
Ak chceme meniť svet, ak ho chceme mať krajší a teraz mám na mysli každý z nás ten svoj svet, naša pozitívna energia, emocionalita nám pomôže ľahšie prekonať a zvládať výzvy, ktoré nám život stavia do cesty. Ty sám sa rozhoduješ o tom, čo máš v mysli, čo máš v duši, čo máš na tvári.

A pridám, nielen pre môjho známeho, 3 dôvody na úsmev:

  1.  Úsmev síce nevyrieši tvoje problémy, ale pomôže ti otvoriť mnohé dvere a srdcia.
  2.  Úsmev pritiahne ku tebe ľudí, ktorí sú orientovaní na riešenia a nie na problémy.
  3.  Úsmev ťa/nás robí krajších a mladších.

Takže dôvod na úsmev už máš, venuj ho dnes a každý deň sebe aj ľuďom okolo teba.

Usmej sa 🙂

minions_001

Súvisiace články:  Okolie vs. vôľa, Sila slova, Účinky smiechu

ZDIEĽAŤ