Mozog, tá sivá hmota, čo sídli v našej hlave je pre mnohých z nás veľká záhada. Uvedomujeme si, že ho máme, hlavne keď nás bolí “hlava”. Či už z migrény, zmeny počasia, po žúrke.. Ostatné vnútorné orgány upútavajú svojou činnosťou našu pozornosť výrazne častejšie. Tak si o ňom niečo povedzme. Všetko prosím berte s nadhľadom ako všeobecné informácie, nie ako charaktristiku týkajúcu sa vás alebo vášho partnera, partnerky.

Energetický nenásytník

Náš mozog tvorí iba približne 2% z celkovej hmotnosti tela, avšak dokáže spotrebovať aj viac ako polovicu energie z cukrov, ktoré prijmeme v strave. Sám je logistické centrum prerozdeľovania energie a správa sa pomerne egoisticky. Až keď je uspokojená jeho vlastná potreba, dostane sa aj ostatným orgánom. Nedokáže si vytvárať zásoby, takže keď cíti potrebu odoberá ju z tela. Preto niekedy pociťujeme neodolateľnú chuť na niečo sladké..ale pozor ak tú potrebu cítite niekoľkokrát za hodinu, to už nie je pokyn na doplnenie zásob energie pre mozog, to skôr vaše tukové bunky dostali expanznú náladu.

Flexibilný orgán

1-Illustrazione-di-reNa svet prichádzame vybavení 100 miliardami mozgových buniek (kto to počítal?) a každá dokáže vytvoriť spojenie s 10 000 iných mozgových buniek. Sú rôzne silné, rôzne rozvinuté podľa intenzity využívania daného spojenia. Výskumy potvrdili, že mozog vo všetkých životných fázach je schopný vytvárať nové bunky aj nervové spojenia. Ako mozog starne, postupne stráca niektoré schopnosti a naopak učí sa nové.

Veľkosť = inteligencia?

Ak by to platilo, najinteligentnejší by bol Vorvaň. Jeho mozog váži 8,5 kg. Ľudský mozog váži v priemere od 1245 do 1345 gramov. Súvisí to s celkou veľkosťou a hmotnosťou tela. Aj preto priemerný mozog mužov je o približne 100gramov väčší ako u žien. Vedci stále skúmajú, či my muži s týmto 100gramovým rozdielom dokážeme niečo zmysluplné podniknúť.. Zatiaľ sa nenašla žiadna priama súvislosť medzi hmotnosťou mozgu a jeho správnym využívaním.

Malý, jemný rozdiel

Teenage-brain-1920x1080Prečo ženy horšie parkujú a muži neochotne hovoria o svojich pocitoch sa dá sčasti vysvetliť aj štruktúrou našich mozgov. Muži na priestorovú orientáciu využívajú hippocampus v ľavej polovici mozgu. Ženy využívajú viac oblasti mozgu, kde sídlia asociácie a pamäť. Vo všeobecnosti majú ženy silnejšie prepojenia medzi oboma polovicami mozgu a preto dokážu popri varení, hádzaní špinavých vecí do pračky a telefonovaní s priateľkou aj kontrolovať muža, či sa náhodou nenudí. Ten sa sústreďuje na jednu – spravidla, mimoriadne dôležitú vec. Striehne na nebezpečenstvo ohrozenia rodinného sídla hladným šablozubým tigrom, prípadne nepriateľsky naladeným kmeňom. Popri tom šikovnejší z nás dokážu sledovať Ligu majstrov, Top Gear, prípadne vylepšujú svoju pozíciu v obľúbenej počítačovej hre.. Užšie prepojenie hemisfér pomáha ženám aj pri verbálnych schopnostiach.

Živá voda pre mozog

Tých našich 100 miliárd mozgových buniek sa kúpe vo vode. Tá tvorí až 90% objemu tej mazľavej hmoty v hlave. Mozog žije z vody, kyslíka a cukrov. Naše telesné bunky ak majú len 10% nedostatok vody ich výkon klesá až o 30%. Extra je na to citlivý mozog. Mali by sme denne vypiť 1liter vody (nie CocaColy) na 25kg telesnej hmotnosti. Pozor na zlodejov tekutín – alkohol a kávu. Odvodňujú. Kyslík do mozgu prináša okysličená krv. Kyslík sa do nej dostáva cez pľúcne alveoly. Ak dýchaš plytko, povrchne behá ti vzduch hore-dole priedušnicou a do krvi sa dostáva žalostne málo kyslíka. Aj preto šport, pohyb, telesná aktivita je životodarná činnosť. Tipy nájdeš v kategórii Šport a zdravie.

brain-5

Samostatnou kapitolou sú “hnojivá” pre mozog – hormóny.

Ale o nich, aj o iných funkciách mozgu si dáme samostatný článok, pretože je to veľmi zaujímavá, dôležitá súčasť toho, akí sme, ako reagujeme, ako sa cítime.

Zdoj: web, iL

 

ZDIEĽAŤ