Prečo by sa mali aj deti učiť vzpieranie aj gymnastiku?

Za normálnych okolností by dvaja chlapi po práci zamierili na pivo a ak by sa aj náhodou ocitli v posilňovni, pravdepodobne by si merali silu v benchprese (tlak veľkej činky na lavičke).

Čo spôsobilo, že ľudia súťažia vo vzpieraní alebo v cvičení s kettlebellmi (železná guľa s rúčkou) a nacvičujú gymnastické cviky? Určite nie pre obdiv k priekopníkom silového tréningu z východného bloku, ktorí používali guľu s uchom dávno predtým, ako bola dostupná na eBay a nemusí to byť ani snaha priblížiť sa proporčnému rozvoju antických atlétov podľa vzoru Michelangelovho Dávida.

Ide o crossfit – fitness odvetvie, ktoré je účinné, je in a ktoré sa aj dobre predáva.

3M0qVHyz_NIKombinácia gymnastiky, atletiky a vzpierania je skvelý šport pre tých, ktorí sa snažia o komplexný rozvoj kondície a sily a majú radi výzvy. A tiež je to spôsob, ako predať hocičo, ak na to umiestnite nápis Crossfit alebo 74. Crossfit.Inc je totiž registrovaná značka, a preto ho oficiálne nemôže ponúkať každá telocvičňa. Musí si kúpiť licenciu a zabezpečiť kvalifikovaných trénerov. Mnohé pohyby a tréningové metódy sa vyskytujú aj v iných športoch, crossfit im však dodal nový rozmer.

Lekcie crossfitu majú ucelenú štruktúru, kde nechýbajú základné cviky na rozvoj sily, ako variácie drepov, tlaky nad hlavu, vzpieračský trh a nadhod.

Predchádza im rozcvičenie a rozvoj kĺbovej pohyblivosti. Ťažko vykonať hlboký drep alebo prepnúť ruky pri výtlaku činky nad hlavu, keď má človek poskracované svaly a ľahko sa môže zraniť. Pri správnom prístupe môže crossfit zabrániť zdravotným problémom v dôsledku svalovej nerovnováhy, aj keď, ako každý šport, nie je úplne bez rizika zranenia.

Vrcholom tréningu je kondičná časť, ktorá zlepšuje pracovnú kapacitu organizmu. Spustí sa časomiera a človek musí za čo najkratší čas vykonať čo najviac práce a to ho lepšie pripraví na zvládanie náročných situácií v športe, ale aj v živote. Človek je súťaživý tvor a aj keď je na pokraji síl, stále sa pokúša prekonať kamaráta pri vedľajšej činke. Navyše, takýto typ tréningu je účinný aj na spaľovanie tukov a dá sa ním dosiahnuť vyšportovaná postava. Sústredí sa na neustále obmieňanie funkčných pohybov pri vysokej intenzite a pomocou nich prispieva k vytvoreniu celkovej fyzickej kondície.

Celková kondícia populácie klesá a vidno to najmä na deťoch. Keď sme boli ešte deťmi my – vrussian-dumbbell-workout-legs minulom storočí,  väčšinu voľného času sme trávili vonku. Hrali sme futbal, hokej s loptičkou, jazdili sme na bicykli po sídlisku, po poľných cestách.. Dnes ihriská zívajú prázdnotou a deti doma “športujú” za počítačom, PSkom alebo Gameboyom.. Pre rodičov je to pohodlnejšie, nemusia sa báť, kde majú dieťa, nemusia ho voziť na tréningy… To, že v dospelosti budú mať takto “športujúce” deti zdravotné problémy, typické skôr pre dnešných dôchodcov, ich asi netrápi – malo by..

Človek v určitom veku začína strácať svalovú hmotu – je to jeden z príznakov starnutia. Čo však budú strácať tí, čo si nič nevybudovali? Budú pokračovať v rozmožovaní tukových buniek, tak ako sa to ich telo naučilo už v mladosti s chipsami pred monitorom.. Nehovoriac o základných pohybových zručnostiach a kondícii.  Niektoré deti majú problém prejsť peši pár metrov do nákupného centra bez toho, aby neboli zadýchané.

Na našej hodine telesnej výchovy sa len jeden spolužiak nedokázal vyšplhať po lane až hore..a zožal škodoradostný smiech nás ostatných..dnes sa z celej triedy, teda z tých, čo sa aspoň dostavili na telesnú,  vyšplhá jeden..a ostatní sa smejú, až sa im bruchá trasú..

Z tohto pohľadu je dobre,  že prichádzajú nové – moderné športy, ktoré sú prepojené s populárnou kultúrou, sú zdieľané na sociálnych sieťach a ich protagonisti sa stávajú idolmi mladých.. tak ako aj crossfit. Všetky tréningy sa dajú upraviť podľa konkrétnej úrovne kondície, veku alebo skúseností. Trénovať môžete kdekoľvek – v garáži, doma, v parku, v škole, na terase pred domom..

one caucasian woman exercising Medicine Ball fitness in studio silhouette isolated on white background

Nie je nič zlé na tom odfotiť niečo mobilom a dať to na sieť, hlavne ak to má nejaký cieľ. Natočiť krátke video ako správne robiť niektorý cvik. Napríklad naučiť ľudí muscle up na kruhoch, alebo zachytiť správnu vzpieračskú techniku. Gymnastické cviky a pohyby, ktoré boli kedysi súčasťou telesnej výchovy alebo výcviku na povinnej vojenčine k nám vďaka moderným fitness trendom prichádzajú v novej podobe, s anglickým názvom a video návodmi, ako ich správne vykonať, alebo aspoň získať čo najviac fanúšikov na sociálnych sieťach.

Módne oblečenie a vybavenie tiež priláka ľudí a často sa využíva aj hudba pri cvičení. Okrem toho program CrossFit podporuje vyváženú, ľahšiu stravu, ktorá optimalizuje výkon, zdravie a pohodu, keďže správna výživa je základom kondície.

Ak sa crossfit robí správne je to ideálne cvičenie pre ženy aj mužov, pre puberťákov aj ich rodičov odchovaných na socialistických spartakiádach.

Zdroj: Muscle and fitness, web, iL

ZDIEĽAŤ