Jeden z najlepších športovcov – boxerov všetkých čias Muhammad Ali zomrel v piatok večer v nemocnici vo Phoenixe.

Informovala o tom televízia NBC News s odvolaním sa na hovorcu rodiny. Sedemdesiatštyriročný olympijský víťaz bol hospitalizovaný tento týždeň kvôli dýchacím ťažkostiam. Muhammad Ali, u ktorého lekári začiatkom 80. rokov diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, mal v posledných rokoch aj ďalšie zdravotné problémy.

Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, bol viacnásobným šampiónom v ťažkej váhe a olympijským víťazom.

Vo svojich najlepších časoch bol absolútnou boxerskou špičkou, zúrivý pästiar, ktorého bolo cítiť v ringu aj mimo neho. Bojoval s vervou a absolvoval niekoľko pamätných zápasov. Vyhral nad dovtedy “nepremožiteľným” Sonnym Listonom či v roku 1974 nad Georgeom Foremanom.

FILE - In this May 25, 1965, file photo, heavyweight champion Muhammad Ali, then known as Cassius Clay, stands over challenger Sonny Liston, shouting and gesturing shortly after dropping Liston with a short hard right to the jaw, in Lewiston, Maine. Ali, the magnificent heavyweight champion whose fast fists and irrepressible personality transcended sports and captivated the world, has died according to a statement released by his family Friday, June 3, 2016. He was 74. (AP Photo/John Rooney, File)
FILE – In this May 25, 1965, file photo, heavyweight champion Muhammad Ali, then known as Cassius Clay, stands over challenger Sonny Liston, shouting and gesturing shortly after dropping Liston with a short hard right to the jaw, in Lewiston, Maine. Ali, the magnificent heavyweight champion whose fast fists and irrepressible personality transcended sports and captivated the world, has died according to a statement released by his family Friday, June 3, 2016. He was 74.
(AP Photo/John Rooney, File)

Aliho zápas s ním vošiel do dejín po názvom “Rachot v džungli”. “Muhammad Ali bol jedným z najúžasnejších ľudských stvorení, aké som kedy stretol. Nie je pochýb o tom, že patril medzi najlepších ľudí, ktorí žili v tejto dobe,” povedal Foreman.

 

“Je to smutný deň… Miloval som Muhammada Aliho, bol to môj priateľ. Ali nikdy nezomrie… Tak ako Martin Luther King aj jeho duch bude žiť ďalej, symbolizoval svet,” povedal Don King, ktorý promoval niektoré z najväčších Aliho zápasov.

 

Bol to najväčší bojovník všetkých čias, ale jeho boxerská kariéra je druhoradá v porovnaní s jeho prínosom svetu,” konštatoval promotérmuhammad-ali-quotes-pictures-saq9g70n Bob Arum. Bol najväčšou transformačnou postavou svojho času. Pre zmenu rasových vzťahov a názorov ľudí urobil dokonca viac než Martin Luther King,” dodal Arum.

Trojnásobný profesionálny majster sveta ťažkej váhy Ali sa zapísal do histórie boxu originálnym štýlom, ktorý vďaka jeho výnimočnej rýchlosti a skvelému postrehu pripomínal tanec. Po zisku prvého titulu v roku 1964 prešiel na moslimskú vieru a zmenil si meno z Cassius Clay na Muhammad Ali.

.

Americký obrázkový športový magazín Sports Illustrated ho vyhlásil za Športovca storočia, britská televízia BBC za Športovú osobnosť storočia.

ZDIEĽAŤ