Neverte slepo ničomu v tomto, ani v iných článkoch o cvičení, diétach. Každý sme iní. Overte si to, vyskúšajte si to.

Za posledné roky sa oblasť pohybu a životosprávy posunula dopredu ako nikdy predtým. I napriek tomu sa stále držíme rád a princípov, ktoré sú dávno prekonané a často nezmyslené. Bojíme sa robiť zmeny, opakujeme rovnaké chyby, neštudujeme z kvalitných zdrojov, zabúdame zapojiť zdravý rozum.

Ale kto sa má vo všetkých tých odporučeniach vyznať? Každý hovorí niečo iné. Keby si pravidelne čítal lifestylové časopisy, kde ti každý mesiac ponúkajú nové zaručené diéty a cvičebné programy, budeš ešte zmätenejší.

Tých mýtov a poloprávd sú desiatky, stovky.. Poďme sa zamyslieť nad piatimi, s ktorými sa často stretávame.

1. Železo je pre “gumy” – rozumej vymyté hlavy.

O prínosoch silového tréningu bolo toho napísaného veľa, ale tu a teraz bude na mieste malé pripomenutie a doplnenie. Premena tela, môžeme to nazvať chudnutie alebo vyfomovanie proporcií, je postavená na úbytku telesného tuku a zvýšení percenta svalovej hmoty.

CoupleMusclesBodyPhysics

Ak opomenieme fakt, že viac než dve tretiny úspechu chudnutia súvisia so zmenou stravovacích návykov, pre zníženie tuku a zvýšenie svalovej hmoty zároveň, je silový tréning veľmi efektívnou cestou. Platí to pre mužov i ženy – a tým sme vyriešili ďalší mýtus, že ženy potrebujú cvičiť inak ako muži.

.

Rozumne poskladaný silový tréning:

  • Znižuje pravdepodobnosť rozvoja závažných chorôb akými sú napr. cukrovka, alebo vysoký krvný tlak.
  • Zrýchľuje metabolizmus, vrátane metabolizmu bazálneho (množstva energie, ktorú spálime v pokojnom stave, napr. ak celý deň preležíme). A takto naštartovaný metabolizmus znamená i menej starostí s reguláciou našej váhy.
  • Posilňuje imunitný systém a zvyšuje očakávanú dĺžku života.

A toto všetko si predsa inteligentný človek nenechá ujsť..

2. Najdôležitejšie sú poriadne bicepsy

Klasická mužská ego-záležitosť, na ktorú sa stále nechá nachytať toľko mužov. V silovom tréningu sa pritom v posledných rokoch pozornosť presunula od izolovaných cvikov  svalových partií k celostnému poňatiu pohybu a telesnej funkčnosti.

Vybalansovaný dlhodobý rozvoj, individuálne potreby a tiež predchádzanie zraneniu stojí v tréningu sily na prvom mieste.

big-biceps-now

Silový tréning už nie je iba o svaloch a ich objemoch, ale o vzájomnom súlade svalov, súlade telesných proporcií a napríklad i nervového systému. Je to dosť výrazná zmena hry, ktorá vyžaduje i odborné vedenie a zdravý prístup – teda vedieť, čo robím a prečo to robím.

3. Behať môže úplne každý!

Týmto tvrdením sa riadi množstvo ľudí. Skúste si to predstaviť – ráno vstanete, sadnete do auta alebo autobusu a idete do práce, kde väčšinu dňa sedíte, vrátane obedňajšej prestávky. Po práci sadnete do auta a idete si zabehať do parku, poriadne sa spotiť a dať si do tela. Za hodinu sa vrátite domov, kde si dáte večeru.

DEFINE-FITNESS-HERO-2

V takom režime je potrebné pripraviť naše telo na takú pohybovo náročnú aktivitu, ktorá skryté, neriešené problémy môže prehĺbiť. Naše kĺby, väzivá a šľachy sa nachádzajú v polo spánkovom režime, o telesných disbalanciach väčšinou ani netušíme. Som presvedčený, že behanie je skvelé a prínosné, ale je potrebné dať telu šancu si na túto aktivitu zvyknúť.

Behanie je skvelé a prínosné, ale iba pre pripravených.

Chôdza je základňa, kde treba začať. Udržuje nás v aktívnom stave, pripravuje nás na ďalšie pohybové aktivity a nevyžaduje základnú technickú prípravu. Ak ste sa dlhé roky pravidelne nehýbali a chcete začať napríklad s behaním, alebo iným športom, vyskúšajte pred tým napríklad tridsaťdňovú aktívnu chodeckú prípravu. Taktiež odporúčam chôdzu pri výraznejšej nadváhe, či iných zdravotných obmedzeniach.

4. Za moju postavu môže genetika

Predispozícia neznamená predurčenie a osud. Naše gény síce ovplyvňujú tendeciu aké množstvo tuku a kde sa bude ukladať, aké sú naše prirodzené hladiny hormónov, alebo ako budú naše svaly reagovať na fyzickú záťaž.

Naše zdravie, vrátane postavy, je odrazom nášho každodenného životného štýlu, fyzickej aktivity, vyváženej stravy a rozumnej životosprávy.

body

Podľa odborníkov, gény neupravujú základné fyziologické procesy, na základe ktorých chudneme alebo získavame svalovú hmotu. Áno, niekomu to pôjde “samo” a niekto sa dosť narobí, to sú gény. Úlohu však zohráva aj vek a to ako sme k svojmu telu pristupovali doteraz.

5. Zo zjedeného tuku priberieš

Alebo inak, že sa zjedený tuk usadzuje v tukových zásobách nášho tela. Ukladanie tuku v našom tele je výsledkom práce hormónov, ktoré reagujú na prijatú stravu. Inak budú reagovať na bonboniéru zjedenú na posedenie, inak na zeleninovú polievku a ešte inak na živočíšny tuk.

Mnoho súčasných diétnych trendov sa zhoduje v tom, že konzumácia živočíšnych tukov priberanie nepodporuje. Za priberaním je podľa nich hlavne reakcia hormónov, na niektoré sacharidy (a samozrejme nedostatok pohybu). Aj tuk je energia – ak jej viacej prijmeš, ako vydáš, priberieš..

chocolates-3d-printingAle i tu je potreba zdôrazniť, že zloženie vhodnej stravy, sklon k priberaniu, životná energia je u každého z nás veľmi individuálna – niekto sa neobíde bez väčšieho množstva sacharidov, aby sa v priebehu dňa cítil energeticky vyrovnaný, iný si v pohode vystačí s mäsom a zeleninou ako základom každodennej stravy a ďalší dokonca iba so zeleninu a vegetariánskou stravou.

Telo a metabolizmus každého z nás je unikátne, a tým pádom má i unikátne potreby. Našou výzvou je  zistiť, aké tie potreby sú. Neexistuje univerzálna diéta, všeobecne rovnako vhodná pre každého.

Jedine všeobecne platná zásada je, že výdaj a príjem energie počas dňa musi byť v rovnováhe ak si chcete udržať zdravú, pružnú postavu. Ak je potrebné nejaké uložené kalorické zásoby spáliť – pozri článok Preč s tukom..je potrebné, aby energtický výdaj prevyšoval príjem energie.

Podeľte sa s nami o vaše názory, prípadne vám radi poradíme..napíšte nám.

Zdroje: psychologie.cz, iL

 

 

 

ZDIEĽAŤ