Toto príslovie, či porekadlo, či ako sa takejto múdrosti povie, ste už určite počuli. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je to skutočne tak ? Naozaj je lepšie byť ticho, nevravieť nič a oplatí sa mi to ? Pre mňa táto myšlienka súvisí s umením komunikácie.

Schválne píšem UMENÍM, pretože túto schopnosť, schopnosť komunikovať, doteraz nevyhnutnú pre život v komunite, pre život Homo sapiens, ako sociálneho tvora, pomaly strácame.

Najvyužívanejším prostriedkom komunikácie sa stávajú palce na našich rukách. 018286ePozrite sa okolo seba, ak ste niekde medzi ľuďmi – v autobuse, reštaurácii, čakárni.. ako ľudia komunikujú? Čumia do menšej, či väčšej obrazovky, displeja a palce im lietajú – “komunikujú”. Ústa su nemé, telo prakticky nič nevysiela, hlava sklonená, plecia zhrbené..
Asi sa k nim to porekadlo v nadpise tohto článku už dostalo a zobrali ho vážne. Tak mlčia. Schopnosť komunikovať z očí do očí sa stáva skutočne výnimočnou – bohužiaľ.

Poďme sa spolu pozrieť čo s tým mlčaním – ako zlatým pravidlom komunikácie.

Byť v správnom čase ticho, je rozumné a nám môže priniesť prospech. Dozvieme sa to, čo by ostalo druhou stranou nevypovedané, keby sme ju nepustili k slovu, alebo jej skákali do reči. 13108893_23069404Keď sme ticho máme možnosť počúvať nielen nášho partnera v komunikácii, ale aj myšlienky v našej hlave. Niekedy sa nám stáva, že nám slová vyletia z úst skôr, ako ich hlava stihne vyfiltrovať.. a povedané slovo, tak ako guľku vystrelenú zo zbrane už naspäť nevrátiš. Preto je lepšie, rozumnejšie.. naučiť sa mať svoj jazyk pod kontrolou. Nenechaj hovoriť rozbúrené emócie za seba a páchať škody v citovej, či emocionálnej hladine našich blízkych.

Neplytvať slovami, nedevalvovať ich hodnotu a správne ich dávkovať je umenie, ktoré nám výrazne skvalitní život. Osobný, partnerský, ale aj pracovný.

Ticho v niektorých situáciách však tiež môže byť mučivé. Napr.keď položíme patnerovi otázku ohľadom spoločnej budúcnoti a na druhej strane vypadne zvuk..alebo keď predložíme šéfovi svoj projekt, na ktorom sme pracovali aj po nociach a namiesto slov uznania sa ofisom ozýva – ticho..alebo keď sa lekára spýtame na prognózu uzdravenia nášho blízkeho..

08-schlafstoerungen-10-tipps-fuer-einen-gesunden-schlafAle páni pozor – nie mlčať ako ryba alebo lovec mamutov, po celodennom boji o život, nemo sediaci a upierajúci zrak do pukotajúceho ohňa v jaskyni – keď partnerka má záujem o dialóg .. len namiesto ohňa máme dnes notebooky a smartphony, prípadne retro typy hypnotizujú obrazovku televízora.. Vypočuť si partnerku, priateľa, dieťa, snažiť sa pochopiť jeho postoj, pomôcť mu je základom fungujúcich vzťahov. Nemusíme vždy riešiť a rozhodovať za iných – vypočujme, povzbuďme a buďme nablízku.

Tak ako v hudbe má veľký význam pre celkový efekt skladby pauza, tak v rozhovore má svoje nezastupiteľné miesto ticho.

Kedy je múdre mlčať:

  • keď si položil otázku a druhá strana zvažuje odpoveď

  • keď si nahnevaný a emócie tlačia tvoje rácio do kúta a hrozí, že povieš niečo, čo spôsobí nenapraviteľné škody

  • keď nemáš čo múdre povedať – vtedy je lepšie (aj ľahšie)  múdro sa tváriť a byť veľavýznamne ticho

  • keď to, čo chceš povedať – aj v dobrej viere, môže poslucháčovi ublížiť, raniť ho, spraviť ho nešťastným

  • keď si dostal “básnickú” otázku a pýtajúci sa nečaká odpoveď, sám ju pozná, alebo ju nechce poznať

  • keď sa hráte na schovávačku – aby si neprezradil svoj úkryt

Naučme sa správne dávkovať slová a ticho. Namiesto slov používajme na vyjadrenie svojich pocitov aj objatie, podanie ruky, priateľské potľapkanie, pohľad do očí, palec hore.. neverbálna komunikácia, reč nášho tela, mimika prenáša množstvo informácií, ktoré druhá strana podvedome číta, cíti, vníma.

Priatelia nemlčte, keď sa okolo vás dejú zlé veci, keď váš blízky potrebuje povzbudenie, alebo vaše dieťa pochvalu.

Súvisiace články: Sila slova, Pravda víťazí, Zákon sejby a žatvy, Cesta do pekla

2e9514caa0a3c0d40047b46a6c77c231

ZDIEĽAŤ