Predpokladám, že ste už niekedy počuli túto vetu, toto tvrdenie..Áno? V akej súvislosti? Keď sa bolo treba uskromniť? Keď sa vám nedostalo toľko, koľko ste očakávali? Niekedy ju môžeme použiť na zakrytie sklamania z toho, že naše očakávania sú nedostatočne naplnené.

Ale ja vám chcem dať iný pohľad na toto tvrdenie. Nie vzmysle „z núdze cnosť“. Chcem Vám navrhnúť pozrieť sa na túto myšlienku z hľadiska prospešnosti pre vás.

V dnešnej konzumnej “fastfoodovej” dobe, dobe stoviek priateľov na sociálnych sieťach si chceme všetko užívať „veľkou lyžicou“. Očakávame, že všetky naše túžby, potreby, priania budú naplnené rýchlo a vrchovato. Ideálne bez toho, aby sme sa o to museli my sami nejako extra pričiniť.

friendsKedysi – v dávnom minulom storočí – priateľstvá vznikali často už v detstve a pretrvali celý život. Rozbité kolená v spoločných súbojoch, podelenie sa o desiatu, alebo zdieľanie ťaháku pri ťažkej písomke… Známosť – to, že sa poznáme – sa menila na priateľstvo mesiace, roky a prešla mnohými zaťažkávajúcimi skúškami. Dnes sa stanem aj Vašim priateľom v zlomku sekundy kliknutím na tú správnu ikonu na sociálnej sieti. KLIK a je to. Ďalší prosím. Budeme si vidieť do hrnca, do detskej izby, do záhrady. Budeme sa tešiť, alebo závidieť si (nevhodné škrtni) dovolenky, nové šaty, mejkap..frajera. Bez toho, aby sme sa skutočne poznali, stretávali, aby sme si pomáhali prekonávať životné peripetie. A ako rýchlo sa stanete kohokoľvek priateľom, tak rýchlo sa vaše priateľstvo môže skončiť. KLIK a si z kola von.

Pridám ešte jeden príklad

Mám na mysli to, čo na nás vyskakuje nielen zo stránok sociálnych sietí, kričí z pultov kníhkupectiev, je témou mnohých seminárov a školení. Už tušíte kam mierim? Ak ste tipovali, že mám na mysli motiváciu a motivačné citáty, trafili ste do čierneho. Sto krát prevarené pravdy, tvrdenia, rady a návody, ako byť úspešný, šťastný, obklopený blahobytom a priateľmi už na nás vyskakujú aj z mačacej konzervy. 

ME_223_RightOrHappyOrRichZvestovatelia rýchlej a ľahkej cesty k úspechu akoby rástli na stromoch

Ale funguje to ako s liekmi, ktoré nadužívame, či užívame, keď ich nepotrebujeme. Telo sa stáva voči ich účinku rezistentné a predávkovanie môže byť nášmu zdraviu škodlivé. Potom, keď by nám mali skutočne pomôcť, keď ich potrebujeme, tak neúčinkujú a my ostávame chorí. Ak navštíviš 10 motivačných seminárov, ak prečítaš 1,5 metra motivačnej literatúry (výška kníh naukladaných na seba) a stále nie si šťastnejší, bohatší, silnejší..doplň podľa potreby, tak by si s tým mal prestať. Mal by si si ujasniť, či nehľadáš kameň mudrcov, perpetuum mobile, alebo elixír šťastia. Žiaden Arabelin prsteň ani abrakadabra ti nezabezpečí Ferarri v garáži, dovolenku na Seycheloch, ani milióny na účte, či lásku a šťastie .

Hľadaj v tej kope pliev zrno, hľadaj potravu ktorú TVOJA duša potrebuje, posilni sa tým, čo tebe chýba a pomáha.

Menej je niekedy viac.

13Menej veľkých, vzletných slov a radšej malý krok správnym smerom. Tak ako 10 lyžíc cukru nespraví kávu chutnejšou. Pridaj si podľa svojej potreby, podľa tvojej chuti, len toľko koľko je pre TEBA potrebné a zdravé.

Koľko máš skutočných PRIATEĽOV? Tipujem tak dvoch, možno troch..uhádol som? Určite nie tri stovky. Vráťme sa od veľkej lopaty pôžitkov a prázdnych, ľúbivých slov k tomu, čo má skutočnú hodnotu pre nás samotných. Vyberaj si hrozienka z koláča a nenapchaj si plné ústa kysnutého cesta. Nesnaž sa naraz chytiť 10tich zajacov. Nevravím, že máš ustúpiť zo svojich snov a cieľov. Len si ujasni priority. Najskôr jeden „zajac“, potom druhý, potom ďalší.. 

Na záver ešte pár tipov (či mojich prianí):
  • Menej kontroly a viacej dôvery ( vo vzťahoch, vo vedení ľudí..)

  • Menej konfrontácií a viacej tolerancie

  • Menej slov a viacej činov

  • Menej kritiky a viacej uznania

  • Menej blbosti a viacej zdravého rozumu

.

 Sú však veci ktorých nikdy nie je dosť – porozumenia, zdravia, lásky..

Prajem Vám viacej energie a skutočných priateľov a menej zlodejov (snov a energie).

 

Príbeh na záver: 

Ženie sa kovboj po prérii a vidí v tráve ležať indiána sledujúceho vtáky na oblohe. Zoskočí z koňa a indián sa ho pýta..

“kam sa tak ženieš?”

“mám veľa práce, musím toho veľa stíhať, mám samé povinnosti..”

“a prečo to všetko musíš robiť”, pýta sa indián..?

“vieš, raz by som sa chcel mať tak dobre, aby som nemusel pracovať”

“a čo budeš potom robit?”

” ..ležať v tráve a sledovať vtáky”, odpovedá kovboj..

Súvisiace články:  Je pozitívne myslenie pozitívne?Pomalšie ďalej zájdem?, Motivácia je ako..

ZDIEĽAŤ