Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, nakoľko sme produktom nášho prostredia, okolia a nakoľko sme schopní mať smerovanie svojho života vo vlastných rukách?
Určite aj vy ste už počuli niekoho okolo vás (možno sami seba) vravieť – keby toto alebo tamto bolo iné, inak, tak by som sa mal lepšie. Keby som sa narodil skôr, neskôr, vľavo, vpravo, ako muž, žena, ako Rotschild..tak to by bol úúúplne iný život. Je to naozaj tak? Naozaj náš život, jeho kvalita, naša spokojnosť a úspech sú zavislé od okolností, ktoré sú dané a ktoré nemáme možnosť ovplyvniť? Naozaj sme závislí od doby, prostredia, rodiny, do ktorej sme sa narodili? Alebo sú to len výhovorky a naše ospravedlnenie sa pred sebou a svetom, že sme nedokázali dosiahnuť niečo viac? 
Počul som pred časom na jednom inak zaujímavom seminári povedať múdreho školiteľa, že naše okolie je silnejšie ako naša vôľa.
rain-status-for-whatsappA nedokážeš ho zmeniť. Ako príklad uviedol, že keď si na severnom póle, bez ohľadu na silu tvojej vôle, tam stále bude zima. Hmm..to mi pripomína spochybnenie tvrdenia, že dokážeš všetko, čo chceš. Vraj akokoľvek veľmi by som chcel byť najbližším prezidentom USA (a nie som Donald Trump), nestanem sa ním. To je pravda, nestanem. Pointa je v tom, že podľa svojho, predpokladám, že zdravého úsudku, netrepeš nezmysly a rozhoduješ sa, čo skutočne chceš a neplytváš svojou energiou a potenciálom na hlúposti a vyberáš si tie správne priority.

Nikdy si nepýtaj to, čo nechceš naozaj. Pretože to môžeš dostať.

Napríklad v hneve povedané “vypadni, zmizni, nechcem ťa viac videť..” ..a on/ona zmizne a už ho viac nevidíš..”lepšie mi bude bez teba..“, splní sa vám to a vy zistíte, že vám rozhodne lepšie nie je..a už ani nehovorím o výrokoch typu ..”to by som radšej umrela ako..”

Ale vráťme sa k poveternostným podmienkam na severnom póle.

Počasie skutočne nezmeníš, rodičov si nevyberieš, a tiež ani dobu a miesto svojho narodenia. Ak by však tieto faktory boli v rozhodujúcej miere určujúce pre náš život, znamenalo by to, že deti narodené a vychovávané v tej istej rodine, dosiahnu tú istú životnú úroveň. Že ľudia žijúci v tej istej dobe, v tom istom meste, narodení v tej istej sociálnej vrstve žijú podobné životy. Áno, často je to tak. Ale určite poznáte príklady zo svojho okolia, zo svojej rodiny, že nie vždy je to tak. V každej rodine sa nájde čierna ovca/biela vrana, niektorí z našich spolužiakov, kamarátov z detstva dosiahli/dokázali niečo výnimočné, dieťa z priemernej rodiny z hľadiska príjmov, intelektuálnej a sociálnej úrovne sa stane svojim úsilím, schopnosťami niekým výnimočným, niekým významným (a tým nemyslím politickú kariéru, ale vďaka svojej poctivej práci, vymykajúcej sa “normálu”). 
Koľko ľudí už dokázalo aj so slabšími kartami zahrať veľkú, výnimočnú hru. Prečo nie aj ty? 
Správne by otázka okolnosti, či vôľa mala znieť – NAKOĽKO sú okolnosti pre nás  určujúce ..?
00619340406515_5606db1f5df18Odpoveď na túto otázku je na každom jednom z nás. Tak ako jedno dieťa alkoholika sa stane tiež alkoholikom, veď prostredie ho tak vyformovalo, druhé sa stane abstinentom, vďaka tomu, čo videlo v detstve, že alkohol urobil s jeho otcom a celou rodinou. Kto rozhodol o osude týchto detí? Otec, či oni sami..?
Múdra veta vraví – nie to, čo sa ti stane, ale ako zareaguješ určuje tvoj život.
Nevyhováraj sa na okolnosti, nepodľahni nepriazni osudu, nenechaj sa unášať životom smerom, ktorý ti nevyhovuje. Vzopri sa arktickej zime, neseď na gauči so zalomenými očami a uslzenými očami a nelamentuj nad rozliatym mliekom. Odvolávanie sa na okolnosti bude dovtedy výhovorkou, kým sa zo všetkých síl nepokúsiš zmeniť smer osudu a necháš sa unášať prúdom ako mŕtva ryba.

Niekedy sa úspech dostaví vďaka tomu, čo nás obklopuje, niekedy napriek tomu.

Tak čo s tým?

ber3

Ak žiješ na severnom póle a je ti zima, tak sa lepšie obleč. Ak ti táto drsná klíma aj tak nevyhovuje, tak sa presťahuj do teplých krajín. Tvoje zúfanie si nad bodom mrazu, teplý vietor neprinesie. Ak ťa to v práci nebaví a šéf je idiot, tak zmeň prácu, hlupák obyčajne zostane hlupákom. Ak sa tvoja postava viacej podobá na medveďa Yogiho ako na Cristiana Ronalda, pusti z ruky ten keksík a choď si zabehať, zacvičiť – ( pozri článok Preč s tukom..)

 

Na zmenu kvality života nepotrebuješ výhru v Lotte, ani ropné pole v záhrade, ani otca v správnom politickom tričku.. Musíš sa rozhodnúť (prípadne nas…ť) a KONAŤ. Zmeň to, čo zmeniť dokážeš a hraj najlepšie ako vieš s kartami, ktoré ti život nadelil. Nepozeraj ostatným do kariet, ale sústreď sa na svoju hru a makaj na svojom talente. Okolnosti ťa môžu zbrzdiť, ale nedovoľ im, aby ťa zastavili.
Nechcem poprieť vplyv okolia na nás. Okolie nás formuje, prispôsobujeme sa mu a prirodzene sa s ním snažíme splynúť. Ak ho nedokážeme zmeniť alebo vymeniť, vytvárame si svoj vlastný vnútorný svet, kam sa pred tým vonkajším schovávame. Upozorňujem na našu vnútornú silu, ktorá mení a určuje kvalitu nášho života.
Vytvor si prajné okolie podpory, hľadaj ľudí, ktorí sú ti podobní túžbami a dokážete si byť navzájom prospešní, pomôcť si, poradiť si, povzbudiť sa. Posilňuj svoju vôľu a rozvíjaj svoje schopnosti, pozitívne ovplvyňuj ľudí, ktorí ťa obklopujú.

 

Pocit nespravodlivosti a krivdy ešte nikoho šťastným a úspešným neurobil, jasné priority a nezlomná vôľa, áno.

Súvisiace články: 7 krokov k zvýšeniu sebavedomia , Keby bolo keby

 

ZDIEĽAŤ