Skočte do kníhkupectva a zistíte, že popri svetových autoroch v oblasti motivácie a sebarozvoja už máme aj dostatok slovenských vierozvestcov úspešných zajtrajškov. Prečítali dostatok príslušnej literatúry, absolvovali pozitivistické školenia a uverili v svoju predurčenosť na šírenie posolstva nádeje.
Stovky ľudí si kupujú takúto literatúru, navštevujú motivačné semináre, zdieľajú múdre citáty na sociálnych sieťach a…nič. Tak ďalšia kniha, ďalší seminár, ďalšie všeobecné pravdy a ..opäť NIČ. Z kníh sa stávajú bestsellery, z rečníkov citované celebrity objavujúce sa v médiách, akurát tí, ktorí to celé platia, často plnia sny niekoho iného, len nie svoje.

Takže čo teraz? Je to celé podfuk?

A ak budem parafrázovať – motivácia je ako smrad?w4cFQNWLToGltYwFZoC6BA_1280~Na-sn-mke-slovensk-atl-t-Matej-T-th-oslavuje-v-azstvo-na-chodeck-ch-pretekoch-na-50-km
V minulom storočí, keď som sa súťažne venoval športu a mladosť trávil na tréningoch, žiadne prepracované metódy pozitívneho myslenia, meditácií, ani motivácie na mne tréner neaplikoval. Vykrikoval po mne na tréningoch, nevšímal si moje reči o únave a na pretekoch očakával víťazstvo. Vedel som, že ak odfláknem tréning, tak sa na pretekoch budem trápiť, dosiahnem slabý výsledok a sklamem trénera, rodičov a hlavne…SEBA. Chcel som vyhrať, túžil som po tom, tak som makal ešte intenzívnejšie a urobil, čo bolo v mojich silách, aby som splnil, čo som si zaumienil.

 

Tu by mohli byť prvé odpovede / tipy na to, čo skutočne pomáha.

1. Maj cieľ, túžbu, ktorá je pre teba skutočne dôležitá (nie kvôli iným ľuďom, ale hlavne kvôli sebe).
2. Predstav si, aké to bude – stáť na „stupni víťazov“, čo budeš cítiť – ujasni si prečo práve TOTO chceš dosiahnuť, získať.

Aby som nepísal len o mojich skúsenostiach, pridám výsledok jednoduchého experimentu na americkej univerzite. Študentov pred skúškou rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina mala za úlohu si predstavovať ako ide na skúšku, ťahá si otázku, všetko vie a úspešne odpovedá. Druhá si nemala nič predstavovať, mali sa učiť a dôkladne sa pripraviť na skúšku.. tak a teraz si skúste tipnúť, ako dopadol výsledok tohto experimentu ? Kto si myslí, že prvá, pozitívne mysliaca skupina dopadla lepšie, sa usmeje teraz..a tí, čo si myslia, že lepší boli tí druhí, čo namiesto snívania urobili, čo bolo treba – tí majú pravdu.

Tak ti pridávam ďalšie tipy:
3. Priprav si plán aktivít a stratégiu (cestu, kroky) na dosiahnutie cieľa.
4. Systematicky, CIEĽAvedomo pracuj, priam MAKAJ.

Pozor na falošných prorokov.

Pripravia vás nielen o peniaze, ale aj o sebavedomie a sny.
11-non-stop-exercise-motivation-tipsNiektorí ľudia sa už stávajú priam zavislí od vonkajšej motivácie a konzumujú ju veľkou lyžicou bez zjavného efektu.
Ale aj napriek tomu, dovolím si nesúhlasiť s autorom výroku o vonkajšej motivácii, ako rýchlo miznúcom „smrade“. Vonkajšie podnety – inšpirácia, podpora, ale často aj nedôvera a prekážky sú pre nás, našu myseľ, živnou pôdou, ktorá nám dáva impulz na rast potrebných schopností, posilňujú, alebo preverujú našu vôľu a vieru v správnosť cesty po ktorej ideme.
Pozitívne myslenie nie je napísať si na šek vysokú sumu peňazí, strčiť ju do šuplíka a už len silne pozitívne myslieť a veriť, že peniaze prídu (viď Secret).

Nie je o tom, že len snívam ako som schudol, ako som sa stal bohatší, alebo obľúbenejší, či úspešnejší. To, čo rozhoduje , čo mení naše životy sú kroky správnym smerom. Rozhoduje práca na sebe, zmena postoja a aktivity, ktoré urobím, aby sa moje sny, túžby stali skutočnými. Je to aj o riziku, bolestivých zmenách a sebadisciplíne. Ale to neznie dostatočne ľúbezne a nie sú to kúzelné slovíčka, čo by motivační “bestselleristi” mohli predávať ako teplé rožky.

 

Takže vo finále už len posledné odporúčania:

  • Neboj sa zlyhania a prehier..len im nepodľahni – nie pády sa počítajú, ale postavenia sa na nohy.
  • Priznaj si chybu, ak ju spravíš a pouč sa z nej (len s priznaných chýb sa učíme).
  • Vždy prijmi podanú ruku a vypočuj si radu – ale rozhodnutie a zodpovednosť sú tvoje.
  • Inšpiruj a nechaj sa inšpirovať, uč sa od lepších
  • Maj pozitívne očakávania a neustále hľadaj lepšie riešenia a cesty smerujúce do krajín tvojich splnených prianí
  • Neustále plať svojou aktivitou a užitočným prínosom pre tvoje okolie.

Vonkajšia motivácia je často tým prvotným impulzom, ktorý naštartuje tvoje vnútorné zdroje, tvoju osobnú motiváciu, chuť, túžbu dosiahnuť niečo, čo sa ti doteraz nepodarilo a prekonať prekážky medzi tebou a cieľom o ktorom snívaš.

Motivácia je pre naše snaženie ako vzduch pre oheň, alebo voda pre rastliny. Ak majú mohutnieť a rásť, neustále ju potrebujú v správnom množstve a intenzite.

Dokážeš všetko, čo chceš..ak pre to spravíš všetko, čo musíš.

be-better-by-me-life-list-pen-419434

 

Súvisiace články –  Je pozitívne myslenie pozitívne?, Po prúde plávajú len mŕtve ryby

 

ZDIEĽAŤ