Kde začať ..? tento môj článok? Asi najlepšie bude naľavo hore :-). Ale nie o tom som chcel.  Chcem som sa s vami podeliť o názor, skúsenosť ..

Koľkokrát ste v poslednom období hľadali riešenia výziev, pýtali sa ako ďalej, chceli ste, aby veci, ľudia, udalosti, okolo vás boli iné..? Denne hľadáme odpovede na otázky, ktoré nás trápia, zneisťujú. Rozmýšľame nad príčinami a následkami.

Kam smerujem, objasním na príklade. Máme prirodzenú tendenciu, keď sa naše dieťa, partner, kolega, nespráva podľa našich predstáv, nedodržuje dohody, hnevať sa naňho, stupňovať negatívnu emóciu, pociťujeme sklamanie, alebo tlačíme na pílu. Veta dieťaťu (prípadne manželovi) – „koľkokrát ti to mám ešte povedať“ charakterizuje to, o čom vravím.

Skúsenosť vraví, že je jedno koľkokrát zopakujeme nesprávny postup, nesprávny prístup, očakávaný výsledok to neprinesie.

wall_head 2

 

Môžete aj 100x buchnúť hlavou do steny, dvere sa tam neobjavia. Prestaňte s tým, pozrite sa vľavo, vpravo, do seba a premyslite si, čo spraviť ináč, aby ste našli cestu k výsledku, ktorý potrebujete dosiahnuť. Častokrát opakujeme to isté, tým istým spôsobom (len pridávame na intenzite hlasu, vyhrážkach, trestoch..) a očakávame, že niečo, niekto sa zmení podľa našich predstáv, očakávaní.

 

Čo s tým?

Je  potrebné si uvedomiť, že nikoho, nič nedokážeš zmeniť len preto, že  to TY chceš. Tak ako teba nik nezmení, kým to ty sám nebudeš chcieť – (pozri tému Zmena bolí). Dokážeme meniť len seba samých! Ak tvoj spôsob správania, komunikácie s druhými neprináša to, čo očakávaš, neobviňuj z toho druhú stranu, nečakaj, že ľudia, alebo okolnosti sa zmenia podľa tvojich predstáv, ale začni od seba – TY sa zmeň. Zmeň svoj prístup, hľadaj spôsob, ako ovplyniť správanie toho druhého. Daj si tú námahu a pátraj po jeho vnútornej motivácii a konaj v súlade s jeho presvedčeniami.  A súboj, konfrontácia sa zmení na spoluprácu, vzájomnú spokojnosť.

Keď sa zmeníš TY, všetko sa zmení.

A ešte niečo v tejto súvislosti. Ak chceš, aby ťa ľudia rešpektovali, mali ťa radi, musíš si v prvom rade vyriešiť vzťah sám so sebou. Poznaj svoje silné a slabšie stránky a namiesto posilňovania komplexov sa venuj sebarozvoju a využívaj svoj talent – to, čo ti je dané – (pozri aj tému Talent rozhoduje). Ľudia budú vyhľadávať tvoju spoločnosť a zrkadliť tvoje správanie. A dokonca sa budú meniť. Nie preto, že ty to chceš. Ale preto, že to budú chcieť oni sami!

purple_guy_and_the_marionette_by_happyspoon-d8ly9m3Takže, odpoveď na otázku v titulku znie:

ZAČNI U SEBA

  • Ak chceš zmeniť svet.

  • Ak chceš niekoho vychovávať, poučovať, upozorňovať, kritizovať.

  • Ak chceš mať lepší vzťah – s partnerom, rodičmi, deťmi, kolegami, susedmi, bohom, vesmírom…atď, atď..

  • Ak túžiš po lepšom živote, finančnej istote, úspechu, uznaní a rešpekte okolia.

  • ..a v akomkoľvek inom prípade, keď si nevieš rady..

Čítal som zaujímavú myšlienku – ak by sa každý postaral sám o seba, bolo by o všetkých postarané.

P.S.: Ako hovorí múdra veta…ak hľadáš pomocnú ruku, nájdeš ju na konci svojho ramena :-).

ZDIEĽAŤ