Dobro a zlo súperí medzi sebou odkedy existuje ľudstvo.

Síce nie je vždy jasné čo je DOBRO a čo ZLO, nie vždy to dokážeme správne identifikovať a taktiež názor na to, čo je čo býva rozdielny. Ak odhliadnem od všeobecných klišé typu celosvetový mier, obyčajne hodnotíme dobro z nášho subjektívneho pohľadu – čo je dobré pre nás, podľa nás, podľa nášho hodnotového rebríčka, alebo momentálneho pocitu. Už staroveké báje, ale aj rozprávky sú plné hrdinov, zástancov dobra a ich statočného boja proti silám zla. Odyseus porazí Kyklopa, Janíčko okabáti Ježibabu a Zajac zlého Vlka. Sami seba radi vidíme na tej správnej strane, stotožňujeme sa s tými podľa nás dobrými a brojíme proti zlu.

Ale čo je DOBRO..čo je ZLO?

screenshot-dream-it-650x281Udalosti v našom živote, ktoré nás postretnú spravidla okamžite hodnotíme, či sú dobré, alebo naopak. Býva to obyčajne podľa toho, či sa nám páčia, či sme to očakávali, či sme to chceli.. ak to tak nie je, označujeme to nálepkou zlé, bývame sklamaní, frustrovaní, nešťastní.. Ale je toto naše spontánne hodnotenie vždy správne? A tým nemyslím, len to, že nám utečie pred nosom autobus a nestihneme dôležitú schôdzku, alebo sa ráno zobudíme so zapchatým nosom. Hromžíme na celý svet, alebo si nájdeme konkrétneho vinníka. Keď niekto príde o prácu, ktorá živila jeho, prípadne aj jeho rodinu, býva nahnevaný a má častokrát obavy, čo bude ďalej. Avšak čo ak to, čo vďaka tejto „state“ príde je nová a zaujímavejšia práca, prípadne začne úspešne podnikať, alebo sa začne venovať tomu, čo ho baví a nakoniec aj uživí. Tak to býva aj vo vzťahoch – keď plačeme a trápime sa za tým, čo bolo a pritom sa nám otvára cesta k tomu, čo príde. Stávajú sa nám veci, ktoré nás zaskočia a častokrát len časom zisťujeme, či to, čo sa nám stalo bolo skutočne proti nám alebo nás to nasmerovalo na novú, lepšiu cestu .

Áno, ja viem ZMENA BOLÍ. Ale niekedy potrebujeme od života “facku”, aby sme sa prebrali z pokojného spánku dobrého, priemerného života, smerujúceho do rutiny, stagnácie, dôchodku a …

Obyčajne až keď o niečo prídeme – peniaze, lásku, zdravie, priateľa si dokážeme uvedomiť, akú to má/malo pre nás cenu/hodnotu a je to príležitosť poučiť a stať sa lepšími, pripravenejšími.

13514366-fotoTak ako človeku, čo chce zlepšiť svoju fyzickú kondíciu nepomáha, keď leží doma na gauči, ale to, že si ide zabehať, zabicyklovať, zacvičiť, že núti svoje svaly prekonávať odpor, námahu a oni rastú, pevnejú, tak naša psychika, potrebuje záťažové situácie, aby sa stávala odolnejšou a výkonnejšou . Neučíme sa keď sa nám darí, keď máme úspech. Učíme sa na nezdaroch, silnieme na prekážkach a rastieme náročnými výzvami.

Nech si hovorí kto chce, čo chce aj tak sa učíme hlavne na VLASTNÝCH chybách. Zvyčajne v zlomových situáciách pomáha od problému trochu ustúpiť, nechať emócie vychladnúť a racionálne zhodnotiť plusy a mínusy a možné riešenia. Položiť si otázku – to, čo sa teraz stalo, čo mi to NAOZAJ berie a k čomu je to príležitosť..?

To „zlé“ čo sa nám stane, mnohokrát môžeme s odstupom času označiť za to, najlepšie čo sa nám mohlo prihodiť. Matka Tereza na otázku, prečo sa nezúčastnila protivojnovej demonštrácie odpovedala, že tak či tak je to propagácia vojny. Že keď bude demonštrácia za mier, rada sa zúčastní. Cítite ten rozdiel? O zlo sa nemusíme starať. Toho je dosť okolo nás a v nás. Avšak dobra nikdy nie je dosť. Myslím takého dobra na ktorom stoja základy našej civilizácie, našej existencie ako ľudského rodu. Moja skúsenosť – čomu venuješ svoje myšlienky, svoju pozornosť to v tebe a okolo teba silnie a rastie – energia nasleduje pozornosť. Čoho chceš, aby bolo okolo teba dostatok to zalievaj pozornosťou a hojnosťou svojho času a čomu sa chceš vyhnúť, tomu nevenuj svoje myšlienky.

Realita a jej hodnotenie je subjektívne, záleží na každom z nás, ako ju vnímame.

pic2_1ahk52f-1ahk52vHodnotenie reality – vecí, situácií, udalostí, správania..vychádza z nášho čisto subjektívneho, individuálneho postoja. Tá istá vec, udalosť je rôznymi ľuďmi vnímaná rozdielne, častokrát úplne protichodne. Vedeli by o tom rozprávať kriminalisti, keď vypočúvajú svedkov z miesta činu. Popis toho, čo sa stalo, ako vyzeral útočník, ako reagovala obeť a ako to celé vzniklo pri piatich svedkoch sa dozvedia päť rôznych verzií..

NLP (neurolinguistické programovanie) vraví, že mapa nie je teritórium. Popis udalosti a udalosť samotná sú dva rozdielne svety.

Čím to je spôsobené?

Z veľkej časti tým, že do nášho hodnotenia, popisu udalosti sa okrem faktov primiešajú naše emócie z nej, naše pocity, ktoré to v nás vyvolalo, naše minulé skúsenosti s niečím podobným, naše hodnoty..

To čo niekto cíti ako ohrozenie, v tom niekto iný vidí príležitosť.

Je to ako voľba útek, alebo útok. Závisí to od našich charakterových, povahových čŕt od momentálnej mentálnej kondície a od schopnosti vnímať veci v širších súvislostiach. To, na čo myslíš, to sa ti stáva – tým sa stávaš. Ak vyhľadávaš to dobré, máš pozitívne očakávania, sústreduješ svoju pozornosť na to, čo chceš aby sa stalo, vytváraš si predpoklady, že dobro si ťa nájde.

Nič nie je samo o sebe ani dobré, ani zlé” napísal Shakespeare vo svojom Hamletovi, “záleží na tom, čo si o tom myslíme“..

YL_pilates_final
Ak chceme, aby dobro víťazilo, pridajme sa na jeho stranu. Ako, pýtaš sa ma.. tým, že ho budeme neúnavme okolo seba šíriť. Každý deň aspoň jeden úsmev, jedno milé slovo, dobrá rada, podaná pomocná ruka, povzbudenie.. že je to málo ? Je to oveľa viac, ako mnohí z nás robili doteraz.

Doba, čo je pred nami nebude ani ľahšia, ani jednoduchšia ako tá minulá. Ale pre každého z nás môže byť naplnenejšia, obohacujúcejšia a zmysluplnejšia.

 

Prajem nám všetkým dostatok síl v boji za to dobré v nás.

 Súvisiace články: Zmena bolí, Je pozitívne myslenie pozitívne?, Šťastie je krásna vec

ZDIEĽAŤ