„Keď raz zakúsite ako chutí lietanie, budete po zemi navždy kráčať s očami zahľadenými na nebo, kde ste boli, a neustále budete túžiť vrátiť sa tam.“ (Leonardo Da Vinci)

Racek-jonathan-livingston

 

Sloboda, voľnosť, nespútanosť. Slovíčka, ktoré skloňuje snáď každý z nás. Slovíčka, ktorých význam je túžbou snáď každého z nás. A ja doplním ešte jedno – LIETANIE. Lietanie to doslovné i obrazné. Dotýkanie sa oblakov, vnímanie bezhranična každým kúskom našich tiel. Jednoducho túžbu byť čajkou – a nie obyčajnou – Čajkou Jonathanom.

Tenká nenápadná modrá knižka s venovaním, ktoré vo mne prebudilo túžbu tú Čajku Jonathana v každom z nás objaviť. Túžbu snívať a ísť si za svojím snom. Precítiť každú jednu zimomriavku z cesty plnej dobrodružstiev. Hľadať, skúšať, objavovať. Učiť sa.

Či neplatí, že svoj budúci život si utvárame podľa toho, čo sa naučíme v živote tom súčasnom? Ako to Jonathan hovorieval? „Kto sa nič nenaučí, čakajú ho tie isté obmedzenia, tie isté prekážky a okovy na nohách.“ A úprimne, dá sa s okovami lietať?

Veď práve učením človek rastie, rozvíja sa, vdychuje život svojim túžbam a snom. Jonathan túžil LIETAŤ. Túžil lietať pre RADOSŤ. Pre pocit z lietania. Túžil byť voľný slobodný nespútaný. INÝ ako ostatní. I za cenu vyčlenenia z kŕdľa. Túžil lietať najrýchlejšie ako sa dá. Ale čo je rýchlosť? Rýchlosť  je predsa  len číslo. A každé číslo je len ďalším obmedzením, ktoré zväzuje. Jonathan chcel dokonalú rýchlosť. Chcel sa ocitnúť ihneď tam, kde túži byť. Bez obmedzení.  Zaletieť rýchlosťou myšlienky kamkoľvek, hneď ako si na začiatku predstavíte, že tam už ste…

Tá viera v seba je to, čo každého z nás ženie vpred. Viera v silu vlastných myšlienok. Nebáť sa byť INÝM. Nebáť sa robiť veci INAK ako ostatní. A presne takým Jonathan bol, vtelenou myšlienkou Veľkej Čajky – ničím neobmedzenou myšlienkou slobody.

Ak dokážeme popretŕhať okovy svojich myšlienok, spadnú z nás i okovy, ktoré väznia naše telá.“ Až vtedy môžeme lietať.

Už viete, prečo má táto tenká nenápadná modrá knižka svoje čestné miesto v mojej knižnici? Už viete, prečo verím, že v každom z nás je ukrytá čajka – čajka Jonathan? Každý z nás ma svoje túžby, sny. Každý z nás DOKÁŽE lietať. Presne preto.

A ja si teraz idem po svoju ďalšiu dávku príjemna medzi všetkých mojich Jonathanov.

A ešte jedno také symbolické p.s.:

Nezabudnite, keď prekonáme priestor, vstúpime do večného TU. A ak prekonáme i čas, ocitneme sa vo večnom TERAZ.“

Teším sa, že Terapia knihou, bude naše TU a TERAZ, kde sa ešte veľakrát spolu začítame priatelia.9739f2b798a34f47

 

cajka

  • NÁLEPKY
  • k
ZDIEĽAŤ