V poslednej dobe sú médiá a sociálne siete plné informácií, diskusií, fotiek utečencov prevažne z krajín Blízkeho východu a Afriky. Postoje, názory a reakcie ľudí sú skutočne rôznorodé. Od ich prijímania s otvorenou náručou, cez stavanie múrov, ostatných plotov, deportácií až po radikálne riešenia vymykajúce sa zdravému a civilizovanému rozumu človeka 21.storočia. V niektorých príspevkoch mám problém rozpoznať „rozhorčeného„ občana od prívrženca extrémistickej ideológie.

Čo všetko nám v “starej dobrej” Európe táto situácia, ktorej riešenie, je ešte v nedohľadne, prinesie, ukáže čas a schopnosť nájsť funkčné riešenie tými, ktorí na to majú mandát.

Escape-Room-TipsÚtek ako formu riešenia problémov, životných situácií máme vštepenú v DNA druhu Homo sapiens.

Už naši predkovia v dobe kamennej v prípade ohrozenia volili medzi útokom a útekom. Táto základná mentálna výbava nám ostala aj v tomto virtuálno-sieťovom storočí. Podľa situácie, odhadu rizika a osobnostných nastavení každého z nás volíme jednu z týchto možností. Koľkokrát sme „ušli“pred nepríjemnou komunikáciou s partnerom, kolegom, rodičmi ci deťmi. Koľkokrát sme sa vyhli konfrontácii s nevyhnutným, čo nám život priniesol, aby sme si ochránili svoj pocit istoty a „bezpečia“. Koľkokrát sme sa útekom do bezpečia za múry nasej komfortnej zóny radšej vzdali našich snov a nenaplnili svoje túžby akoby sme mali ohroziť svoj zabehaný a zvykmi oplotený doterajší život..

Ale čo namiesto toho zvoliť ? Útok..? Útok na koho? Na čo?

brave..

A prečovlastne… Už to slovo znie tak..agresívne. Premýšľajte..jedným z dôvodov by mohlo byť, že útek znie tak..zbabelo. A čo tak to, že nemáme na výber. Tempo života okolo nás sa zrýchľuje, tlak príležitostí a nárokov na nás sa stupňuje. Jedinou skutočnou istotou sa stáva neistota, rozumej zmena ( pozri tému Zmena bolí).

Utiecť príliš nie je kam a hlavne – pred sebou neutečieš.

Aké je riešenie tohto zdanlivého  rébusu – teda podľa mňa. Múdra veta hovorí, že je lepšie byť pripravený, ako byť prekvapený. To, čo nás posilní zoči voči turbulenciám v našom živote je naša schopnosť zvládať výzvy. Môžeš sa naučiť lepšie čeliť nevyhnutému,  byť psychicky odolnejší a rozvíjať zdroje , ktoré má každý z nás v sebe. Odporúčam ti poznať a rozvíjať svoje silné stránky – svoj talent ( pozri tému Talent rozhoduje). Aj z vlastnej skúsenosti viem, že útek pred problémami ich riešeniu nepomáha, práve naopak.

imigranti_arhivTak ako krízu utečencov pred vojnou a biedou nevyriešia ostatné ploty ani kvóty, keďže taká Afrika, ako druhý najľudnatejší kontinent ma vyše 1 miliardy potencionálnych moreplavcov smerom k nám. Problém zúfalstva a dôvody úteku ľudí zo svojich domovov sa dá riešiť len zmenou podmienok života v ich domácom prostredí.

Ani naše problémy nevyrieši útek pred zodpovednosťou a podľahnutie strachu, ale postavenie sa mu čelom a prekonávanie hraníc, ktoré máme v našej mysli.

Najefektívnejšie je riešenie problémov tam, kde vznikli – či už na Strednom východe, alebo v našej mysli.

Takže útok priatelia, nie útek. Útok a víťazstvo nad vlastnou pohodlnosťou, zväzujúcimi obavami a starými zvykmi – (pozri tému Zvyk, je železná košeľa), ktoré nám bránia vidieť a využívať nové príležitosti.

Odvážnemu šťastie praje.

Ak sa chceš dozvedieť viac, ak chceš prispieť svojim názorom, podeliť sa o skúsenosť, napíš nám do redakcie, alebo do diskusie v Prémiovej zóne.

 

 

ZDIEĽAŤ